The rumble in the Jungle /

Pedeset godina od najvećeg boksačkog meča svih vremena

Image
Foto: facebook

Bila je to borba između plesača i razarača, tehnika portiv surove životinjske snage, meč između nezaustavljive sile i nekad velike zvijezde, a sad već starog boksača.

30.10.2024.
13:27
facebook
VOYO logo

Prije točno 50 godi na, 30. listopada 1974., održala se vjerojatno najveća boksačka priredba svih vremena. Muhammad Ali, nakon što je tri godine ranije izgubio u 'Borbi stoljeća' protiv tadašnjeg svjetskog prvaka od Smokin' Joea Fraziera, ponovno je dobio priliku napasti toliko željenu titulu. Protivnik mu je ovaj puta bio sedam godina mlađi i u 40 dotadašnjih borbi neporaženi Big George Foreman u meču prozvanom The Rumble in the Jungle.

Ali je slavio nokautom u osmoj rundi i tako postao tek drugi teškaš u povijesti koji je dvaput osvajao svjetsku titulu. Njegova pobjeda za mnoge je stigla kao šok jer Foreman je u svojih prijašnjih 40 mečeva izašao kao pobjednik, a protivnike je nokautirao 37 puta. Čak je i dotad neporaženog prvaka Fraziera nokautirao već u drugoj rundi i zapanjio svijet svojom zastrašujućom udaračkom snagom. Alija s druge strane ne treba previše predstavljati, vjerojatno najagilniji i tehnički savršeni teškaš u povijesti i potpuna suprotnost Foremanu. Bila je to borba između plesača i razarača, tehnika portiv surove životinjske snage, meč između nezaustavljive sile i nekad velike zvijezde, a sad već starog boksača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Profimedia
Image

/George Foreman George Foreman at the Oxford Union, Oxford, Britain - 24 May 2016 Former World Heavyweight champion boxer and Olympic Gold medalist, also known fo rhis promotion of the George Foreman grill, which has sold over 100 million units worldwide,Image: 286899669, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Kladionice Aliju nisu dale gotovo nikakve šanse, Foreman je bio favorit omjerom 4:1 i za mnoge pitanje je bilo samo kada će Ali pasti, a 60 tisuća ljudi u Kinshashi u Zairu, danas Demokratskoj Republici Kongo, zapljeskati i dalje neporaženom svjetskom prvaku Foremanu. Sigurno se sada pitate zašto se priredba takvih razmjera i važnosti uopće održala tamo, a ne primjerice u Madison Square Gardenu ili nekoj drugoj ogromnoj američkoj areni.

Image
'Ovo nije nasilje, nego umjetnost' /

Pucaju glave i arkade, udarac golom šakom izbije i oko. Istetovirani moderni gladijatori su brutalni

Genijalnost Dona Kinga

Za sve je zaslužan nepoznati računovođa čija je jedina poveznica s boksom bila promocija egzibicijskog meča u dobrotvorne svrhe nekoliko godina ranije, imenom i prezimenom, Don King. Čovjek je Aliju i Foremanu dao nemoguće obećanje koje je odlučio ispuniti - 5 milijuna dolara i jednome i drugome, ako pristanu na meč. Sad je imao svoje borce, samo je trebao način kako će ih platiti jer King novca nije imao. Tu na scenu stupa diktator Zaira Mobutu Sese Seko. Pristao je financirati cijelu priredbu i platiti Alija i Foremana u nadi da će sportski događaj svjetskih razmjera donijeti slavu njegovoj mladoj afričkoj državi. Uspjeh mu je bio polovičan - nije uspio prodati ni 50 skupocjenih sjedala rezerviranih za bogate strance, a sve ostale pokupovao je njegov siromašni narod, ali zato uzeo oko 100 milijuna dolara od prodaje tv prava, a po nekim procjenama, borbu je uživo gledalo oko milijardu ljudi. Uoči meča održan je i trodnevni glazbeni festival na kojem su nastupale zvijezde B.B.King, James Brown i Miriam Makeba. Zanimljivo je kako je ime borbi dao sam Ali. King je meč između dva crnca htio promovirao pod nazivom 'Povratak u Afriku', sam meč prvotno je trebao nositi naziv 'Od ropstva do prvenstva' (From Slave ship to Championship), što je Mobutu odbio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iznenađenje stoljeća - Ali vratio krunu i drugi put postao kralj svjetskog boksa

Sam meč započeo je oko 4 ujutro po zairskom vremenu samo kako bi se na američkim televizijama uživo vrtio u prime-timeu, od osam sati navečer. Ali je meču pristupio očekivano, naslonio se na užad i oslanjao se na svoju brzinu i okretnost kako bi izbjegao Foremanove bombe i pričekao da se prvak umori iako je u početku zadao par udaraca iz blizine kako bi iznenadio Foremana. Primio je dosta štete od Foremanovih udaraca, ali već se u petoj rundi vidjelo kako se Foreman umara, a u osmoj Ali je prepoznao svoju priliku i brzom kombinacijom udaraca srušio Foremana. Tu je borbi bio kraj, neporaženi i nezuastavljivi George Foreman bio je nokautiran na iznenađenje mnogih, ali na oduševljenje svih prisutnih na 'Stadionu 25. Svibnja' u Kinshasi. Foreman se kasnije triput žalio da je meč bio namješten. Pokušao se prvo izvući na užad koju je, po njemu, Alijev trener olabavio nekoliko dana prije, zatim i na vodu koja mu je dana između rundi, a koja je, kako je on govorio, bila drogirana i zbog nje mu se vrtilo. Treći argument bio mu je kako je sudac prebrzo brojio i kako on sam nije bio na podu 10 sekundi, što je kasnije opovrgnuo pregled snimki meča.

Ali je tako po drugi puta osvojio naslov svjetskog prvaka u zemlji koja je u proteklih pet tjedana,koliko je proveo tamo, potpuno poludjela za njim. Praktički se nije mogao kretati ulicama Kinshase bez pratnje desetina, ako ne i stotina, obožavatelja. Zair se potpuno zaljubio u njega, a najčešće riječi koje su se čule u Kinshasi tih dana bile su "Ali, boma ye" u prijevodu - "Ali, ubij ga".

Borba je postala toliko legendarna da je 1996. snimljen i Oskarom nagrađeni dokumentarni film When we were Kings, a nagradu su preuzeli sami akteri meča. Upravo je Foreman bio taj koji je bolesnom Aliju pomogao popeti se na pozornicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo