JEDNOGLASNO /

Alžirska boksačica Imane Khelif osvojila zlato na Olimpijskim igrama

9.8.2024.
23:18

Alžirka boksačica Imane Khelif nova je olimpijska pobjednica nakon što je u finalu pobijedila Kineskinju Liu Yang u kategoriji do 66 kilograma.

ATLETSKA UZBUĐENJA /

Chebet osvojila zlato i na dvostruko dužoj dionici, Benjamin šokirao Warholma

Slavila je jednoglasnom sudačkom odlukom te tako Alžiru donijela naslov.

Bronce su osvojile Tajlanđanka Janjaem Suwannapheng (23), aktualna svjetska doprvakinja, te Tajvanka Chen Nien-chin (27).

Tko je Khelif?

Khelif i Tajvanku Lin Yu-ting dvije su boksačice kojima je zabranjen nastup na prošlogodišnjem svjetskom prvenstvu nakon što su DNK testovi pokazali prisustvo muškog XY kromosoma.

Međunarodna boksačka federacija (IBA) ih je suspendirala, međutim u Parizu su dobile dozvolu za natjecanje jer boksački program vodi Međunarodni olimpijski odbor nakon što je 2023. suspendirao IBA zbog pitanja upravljanja i financija. MOO je osporio metode koje koristi IBA potvrdivši ispravnost svojih propisa.

"Imamo dvije boksačice koje su rođene kao žene, odgajane kao žene, koje imaju putovnice kao žene i koje su se godinama natjecale kao žene i ovo je jasna definicija žene", rekao je predsjednik MOO-a Thomas Bach prije nekoliko dana na konferenciji za novinare.

Inače i Lin Yu Ting će u subotu imati priliku osvojiti zlato, a nju u finalu kategorije do 57 kilograma čeka Poljakinja Julia Szeremeta.