Hrvatski tenisač Ivo Karlović poslao je Amerikanca Jamesa Blakea u igračku mirovinu! 'Dr. Ivo' je nakon tri sata i 24 minute igre okrenuo 0:2 u setovima i slavio sa 6:7(2), 3:6, 6:4, 7:6(2), 7:6(2)

29.8.2013.
9:08

Bio je to pravi teniski klasik između dvojice veterana (Blake 33, Karlović 34 godine), u kojem je naš tenisač u konačnici izašao kao pobjednik i na taj način rastužio domaće navijače.

U prvom setu su obojica igrača po jednom gubila svoj početni udarac, pa je pobjednik istog morao biti odlučen u 13. igri. Blake se u prvom od tri tie-breaka bolje snašao i sa 7:2 poveo s 1:0 u setovima. Ohrabren osvajanjem prvog seta Blake je nastavio u istom ritmu i u drugom, pa je čak u dva navrata oduzimao servis "Divu sa Šalate".

Međutim, Karlović se nije predavao već je u trećem setu podigao postotak ubačaja prvog servisa (72%), što mu je osiguralo mirne servis-gemove, dok je istovremeno bio daleko opasniji na prijemu Blakeovog početnog udarca. Uzeo je 13 od 35 poena za jedan break koji je bio dovoljan za smanjenje rezultata u setovima na 1:2.

Četvrti set nije ponudio nijednu break-priliku zbog odličnog načina serviranja i igre iz terena obojice tenisača na vlastitom početnom udarcu. Blake je osvojio više poena dok su se igrali gemovi, no kad je set ušao u tie-break, Karlović je tri puta uzimao poen na Amerikančevom servisu za laganih 7:2 i poravnanje na 2:2 u setovima.

U petom su setu obojica tenisača ispuštala svoj servis jednom, a odluka o konačnom pobjedniku je potom po treći put morala biti odlučena u tie-breaku. Identičnim je rezultatom kao i u prethodna dva tie-breaka slavio Ivo Karlović, što je ujedno označilo i njegovu sedmu pobjedu u 10. međusobnom susretu s Amerikancem. Spomenimo da je naš tenisač ispalio 38 as-servisa u meču, upisao 75 winnera i 68 neprisiljenih pogrešaka. Upravo je 38. asom poslao Blake u mirovinu nakon 14 godina profesionalnog tenisa.

Blakeov najbolji renkig karijere datira iz 2006. godine, kada je bio četvrti reket svijeta. U karijeri je osvojio 10 ATP naslova, no nikada nije prošao dalje od četvrtfinala na nekom Grand Slam turniru (Australian i US Open). Moglo bi se reći da ga je Roger Federer spriječio u ostvarivanju najvećeg rezultata karijere, s obzirom da ga je čak tri puta pobijedio u finalima turnira iz serije Masters 1000 (Indian Wells 2006. i Cincinnati 2007.), odnosno finalu završnog Mastersa osmorice najboljih na kraju godine (2006.) Sjajnu je karijeru okončao s 362 pobjede i 251 porazom u pojedinačnoj konkurenciji.

Sljedeći suparnik Karloviću bit će Švicarac Stanislas Wawrinka, koji je sa 7:6(2), 6:3, 6:2 bio bolji od češkog veterana Radeka Štepaneka.

Tenisači 1. kolo: Del Potro (6) - Garcia-Lopez 6:3, 6:7(5), 6:4, 7:6(7) Murray (3) - Llodra 6:2, 6:4, 6:3 Karlović - Blake 6:7(2), 3:6, 6:4, 7:6(2), 7:6(2) Hewitt - Baker 6:3, 4:6, 6:3, 6:4 Anderson (17) - Brands 7:5, 4:6, 6:2, 6:3 Ram - Fognini (16) 6:1, 6:2, 6:2 Bogomolov - Paire (24) 7:5, 2:6, 6:4, 5:7, 7:6(5) Wawrinka (9) - Štepanek 7:6(2), 6:3, 6:2 Južnij (21) - Mahut 6:4, 6:4, 7:6(4) Donskoj - Melzer (29) 7:5, 6:3, 7:6(3)

Tenisačice, 2. kolo: Pavljučenkova (32) - Barty 6:4, 6:0 Robson - Garcia 6:4, 7:6(5) Suarez Navarro (18) - Vandeweghe 6:3, 6:4 Hampton (23) - Mladenovic 7:5, 6:4 Zheng - V Williams 6:3, 2:6, 7:6(5) Stephens (15) - U Radwanska 6:1, 6:1