Svaka čast! Hrvati prvi put osvojili ovo zlato!

Hrvatski vaterpolisti su sjajnim nizom pobjeda osvojili svoju prvu zlatnu olimpijsku medalju. U finalu je pala Italija s 8:6!

11.8.2012.
17:22

Gotovo šest i pol minuta čekali smo na prvi pogodak Barakuda! Ivan Buljubašić zabio je 1:34 do kraja prve četvrtine za smanjenje vodstva Talijana na 2:1, a nakon toga je krenulo. Maro Joković i Samir Barać zabili su po jedan pogodak u drugoj dionici utakmice za preokret na 3:2, a vratar Josip Pavić zaključao je svoja vrata i Hrvatska je počela igrati kao i na dosadašnjem dijelu turnira. Početkom treće dionice Maurizio Felugo je izjednačio na 3:3, a onda je u manje od minutu Miho Bošković s dva pogotka ponovno doveo Hrvatsku u vodstvo i to na +2. U preostalih šest minuta treće četvrtine pogodaka nije bilo, pa se u posljednju dionicu krenulo s 5:3.

Nadali smo se dobrom startu posljednjih osam minuta i to se dogodilo. U manje od četiri minute Maro Joković postigao je dva pogotka i odveo naše na velikih +4, a onda je Sando Sukno 3:14 do kraja stavio točku na "i" i zabio za 8:4. Talijani su do kraja postigli još dva pogotka, ali uzalud. Hrvatska je nakon srebra iz Atlante došla do prvog zlata na Igrama. Trener reprezentacije Hrvatske, Ratko Rudić, postao je prvi trener koji je osvojio tri zlatne olimpijske medalje s tri različite reprezentacije! Rudić je 1984. i 1988. osvajao zlato sa reprezentacijom bivše Jugoslavije, 1992. osvojio je zlato s Italijom, a sada i 2012. i s Hrvatskom. Uz četiri olimpijska Rudić ima još po tri svjetska i europska zlata. Možda je upravo ova utakmica bila posljednja za Ratka Rudića u prebogatoj trenerskoj karijeri, dok za od igrača definitivno, što se olimpijskih igara tiče, a vrlo vjerojatno i ostalih natjecanja, za kapetana Samira Baraća, Igora Hinića, Franu Vićana i Damira Burića. Recimo i da je najbolji strijelac utakmice s tri pogotka bio Joković, dok je Bošković zabio dva, a Sukno, Barać i Buljubašić po jedan.

"Ovo je kruna moje karijere i zadovoljan sam jer sam od dolaska u Hrvatsku osvojio i svjetsko prvenstvo i europsko i sada olimpijsko zlato. Znači, napravili smo ono što je malo koja reprezentacija učinila. Meni je osobna satisfakcija da smo počeli raditi ovako s određenim problemima i poteškoćama i stigli smo s ulaganjem u trening do zlata. Moram kazati da ne pamtim niti jedan olimpijski turnir da je jedna reprezentacija s ovakvom dominacijom u svakoj utakmici osvojila zlatnu olimpijsku medalju. Mi smo u svim utakmicama dominirali, kao i u ovoj, osim na početku, ali utakmica ima svoju fiziologiju. Drago mi je zbog ovih mladića jer su uložili ogroman trud. Hvala svim mojim suradnicima jer su mi pružili neizmjernu pomoć", izjavio je neposredno nakon utakmice izbornik Ratko Rudić.

Spomenimo i da je Srbija na kraju uzela broncu nakon što je s 12:11 bila bolja od Crne Gore.

KRAJ UTAKMICE32' - Pavić brani!

31' - Presciutti zabija za 8:5.

29' - Sukno zabija za 8:4. Zlato je sve bliže!!

28' - Gooool! Joković je zabio dok smo imali igrala više. Hrvatska vodi 7:3! Talijani su smanjili na 7:4.

26' - Gooool! Maro Joković zabija svoj drugi gol za vodstvo 6:3.

25' - Počela je zadnja četvrtina. Talijani opet imaju prvi napad, ali ga nisu iskoristili.

Kraj treće četvrtine, Hrvatska vodi s 5:3.

22' - Sjajni Pavić je obranio još jedan napad Talijana dok smo imali igrača manje.

20' - Zaustavili smo napad Talijana, imamo priliku pobjeći na tri gola razlike, ali ne uspijevamo.

19' - Bošković je realizirao najstrožu kaznu. Hrvatska vodi 5:3!

18' - Gooool! Bošković zabija za 4:3.

17' - Talijani su osvojili loptu na početku treće četvrtine. Felugo zabija za 3:3.

Kraj druge četvrtine. Hrvatska vodi 3:2!

16' - Talijani su pogodili gredu.

14' - Barać dovodi Hrvatsku u prvo vodstvo (3:2).

13' - Barać je pucao, ali nije uspio zabiti. Bušlje je zaradio novi isključenje. Pavić upisuje treću obranu.

12' - Bušlje je zaradio isključenje, ali Italija ne koristi napad s igračem više. Pogreške na obje strane, mreže miruju.

11' - Isključenje za Italiju! Joković zabija za 2:2!

9' - Sukno je osvojio loptu na početku druge dionice utakmice. Muslim je u posljednjim trenucima napada pucao, ali bez uspjeha.

Kraj prve četvrtine, Talijani vode 2:1

7' - Buljubašić uzvraća. Hrvatska gubi 2:1!

7' - Felugo zabija za 2:0 s igračem više.

6' - Ni Dobud nije uspio svladati Tempestija.

5' - Sukno je isprobao udarac, ali talijanski vratar je opet sačuvao svoja vrata.

3' - Barać je pucao, ali talijanski vratar Tempesti brani.

1' - Počela je utakmica. Italija ima prvi napad. Burić je zaradio isključenje, Italija vodi 1:0 pogotkom Galla.