FURIJA SLAVI /

• Španjolska je četvrti put europski prvak: Džoker s klupe u završnici donio naslov

Tijek utakmice finala Eura između Španjolske i Engleske mogli ste pratiti na portalu Net.hr od 21 sat

14.7.2024.
17:24

Španjolska - Engleska

2-1

Španjolska: Simón; Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella; Ruiz, Rodri, Olmo; Yamal, Morata, Williams

Engleska: Pickford; Walker, Stones, Guéhi; Saka, Mainoo, Rice, Shaw; Bellingham, Foden; Kane

Španjolska je rekordni četvrti europski prvak nakon što su u finalu Europskog nogometnog prvenstva u Njemačkoj na Olimpijskom stadionu u Berlinu s 2-1 pobijedili Englesku.

ŠPANJOLSKA ILI ENGLESKA? /

Dinamovci prognozirali finale Eura u Berlinu: Evo koga i zašto podupiru Plavi

Španjolska je povela golom Nice Williamsa u 47. minuti, na 1-1 poravnao je Cole Palmer u 73., da bi pobjednički pogodak postigao Mikel Oyarzabal u 86.

Nakon vrlo slabog prvog poluvremena u kojem niti jedna momčad nije stvorila niti jednu opasniju priliku, Španjolska je stigla do prednosti nakon samo 70 sekundi nastavka. Mladi, 17-godišnji Yamal odlično je vidio utrčavanje Williamsa na lijevom krilu te ga pravovremeno proigrao, a ovaj je preciznim udarcem u suprotni kut svladao Pickforda.

Engleska je izjednačila sredinom drugog poluvrmena kada je Bellingham uspio ostaviti povratnu loptu za Palmera koji je s više od 20 metara prizemnim udarcem pogodio sam donji desni kut nemoćnog Simona.

Odluka o prvaku pala je samo nekoliko minuta prije isteka vremena, Cucurella je poslao prizemni ubačaj s lijevog boka na peterac, a tamo je Oyarzabal reagirao brže od Guehija i ubacio loptu u mrežu.

ŠPANJOLSKA JE NOVI EUROPSKI PRVAK

Kraj utakmice - Španjolska je novi europski prvak nakon što je u finalu u Berlinu golovima Williamsa i Oyarzabala pobijedila Englesku 2-1.

90' - Igrat će se četiri minute sudačke nadoknade.

Tri udarca u jednom napadu Engleza

90' - Tri udarca Engleza u jednom napadu nakon udarca iz kuta. Dva puta je pucao Rice, jednom Guehi, no Simon i Olmo spasili su Španjolce na crti.

89' - Još jedna promjena kod Furije. Merino ulazi umjesto Yamala.

88' - Ostao je sada sam Watkins u šesnaestercu Španjolske, ali je loše primio loptu i propala je sjajna prilika za Engleze.

GOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLL

87' - Španjolska ima novo vodstvo. Oyarzabal je dao loptu na lijevu stranu za Cucurellu, koji vraća u sredinu gdje ju je opet dočekao Oyarzabal i pospremio pokraj Pickforda za 2-1.

83' - Mijenjaju Španjolci, izašao je Le Normand, a ušao je Nacho.

82' - Nakon primljenog gola Španjolci su opet preuzeli dominaciju, no pravih prilika nije bilo sve do 82. kada se jedna lopta odbila do Yamala koji s desetak metara puca, no Pickford sjajno brani.

GOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLL

73' - Engleska je izjednačila. Saka je probio desnu stranu pa dao za Bellinghama u šesnaestercu, a on pak vraća povratnu loptu za Palmera koji s 21 metra malo iskosa s desne strane pogađa suprotni kut za 1-1

70' - Novi potez Southgatea s klupe. Palmer je zamijenio Mainooa.

70' - Opalio je sada Ruiz iz daljine, ali otišlo je to iznad gola.

68' - Mijenja De la Fuente opet, Oyarzabal je na terenu umjesto Morate.

63' - Riješio se sada na rubu šesnaesterca Bellingham dva Španjolca i opalio, no prohujalo je to pokraj gola.

Kane zamijenjen

61' - Southgate je sada odlučio izvaditi Kanea, a u igri je Watkins.

56' - Razigrala se sada Španjolska, Williams je opalio iz daljine, ali odlazi to pokraj gola.

55' - Morata je sada na desnoj strani u šesnaestercu provukao jednu loptu, čak i ispod Pickforda, no Stones to čisti u posljednji trenutak.

53' - Stones je zaustavio jednu brzu akciju Španjolaca i dobio žuti karton.

Olmo imao sjajnu priliku

49' - Samo dvije minute kasnije Olmo je imao priliku za 2-0 kada se našao na desetak metara, pucao je iz okreta, ali odlazi to pokraj gola.

GOOOOOOOOLLLLLLLLLL

47' - Španjolska vodi 1-0. Yamal je s ruba šesnaesterca dao loptu na lijevu stranu nečuvan Williams koji neobranjivo pogađa s desetak metara iza leđa Pickforda.

46' - Odmah na početku nastavka mijenja De la Fuente. Izašao je Rodri, a ušao je Zubimendi.

Kraj prvog poluvremena

Gotovo je prvih 45 minuta u Berlinu. Vidjeli smo tvrdu utakmicu bez puno pravih prilika.

45' +1 - Napokon smo dočekali udarac u okvir gola. Nakon ubacivanja s desne strane, na drugoj stativi loptu je dočekao Foden, ali udarac je išao ravno u Simona. Bio je to prvi udarac u okvir gola u finalu Eura.

Bez udarca u okvir gola

45' - Igrat će se dvije minute sudačke nadoknade

45' - Kane je sada dobio loptu na rubu šesnaesterca nakon još jedne kontre Engleza, ali Rodri je to blokirao.

42' - Uporan je sada bio Morata u šesnaestercu, pa je Guehiju morao pomoći i Walker, da bi Španjolci nakon svega dobili već šesti udarac iz kuta, no kao i kod prethodnih nije bilo opasnosti nakon toga za Pickforda.

34' - Odbila se sada jedna lopta do Olma na rubu šesnaesterca, no završilo je to u bloku Engleza.

31' - Požutio je sada i Olmo zbog udarca u rebra Ricea.

25' - Prvi žuti karton na utakmici, a dobio ga je Kane koji je nagazio Ruiza nakon što mu je pobjegla jedna lopta.

23' - Pogriješio je sada Foden, nakon čega loptu u šesnaestercu dobila Yamal, čiji udarac na kraju blokira Guehi.

20' - Još uvijek čekamo na prvi udarac u okvir gola. Furija dominira, no zasad ne pronalazi način kako probiti englesku obranu.

15'- Vidjeli smo sada nešto i od Engleza. Izveli su brzu akciju gdje je na kraju ubačaj Walkera s desne strane obrana Furije odbila u korner.

12' - Williams je dobio loptu na rubu šesnaesterca s lijeve strane i sjurio se prema golu, pucao je, no u posljednji trenutak blokira Walker. Nakon udarca iz kuta atraktivno je probao Le Normand, no otišlo je to pokraj gola.

7' - Statistika pokazuje da su u početnim minutama Španjolci imali preko 80 posto loptu u posjedu.

5' - Španjolci su uzeli loptu od prve minute, a sada su i prvi put zaprijetili kada je Williams ubacio loptu u šesnaesterca, gdje ju u korner odbija Stones. Nakon udarca iz kuta obrana Engleske otklonila je opasnost.

1' - Krenulo je finale u Berlinu. Prvi su s centra krenuli Englezi

20.54 - Igrači izlaze na travnjak Olimpijskog stadiona u Berlinu. Slijede himne, prvo engleska pa španjolska.

Vatrometom zatvoren Euro

20.44 - Na Olimpijskom stadionu u Berlinu krenula je svečanost zatvaranja Eura.

Rekordi finala

20.18 - Prvi u povijesti europskih i svjetskih prvenstava na obje strane zaigrat će jedan tinejdžer - Lamine Yamal za Španjolce te Kobbie Mainoo za Engleze.

20.16 - Sa 17 godina i jednim danom Španjolac Lamine Yamal je najmlađi igrač koji će zaigrati u finalu velikog natjecanja. Srušio je tako rekord Pelea sa Svjetskog prvenstva 1958. koji je tada imao 17 godina i 249 dana.

20.12 - Luke Shaw prvi put na ovom Euru kreće od prve minute za Englesku. Takav slučaj ne pamti se od Euro 2000. kada je Marco Delvecchio tek u finalu krenuo za Italiju od prve minute.

Stigao i sastav Engleza

19.52 - Baš kao i kod Španjolaca, ni kod Engleza nema iznenađenja u prvih 11

Igrači isprobavaju travnjak

Engleska nikad nije izgubila u Berlinu

19.48 - Zanimljiv podatak uoči finala donosi na Opta koja otkriva kako Engleska nikad nije izgubila utakmicu u Berlinu. U šest dvoboja tamo imaju četiri pobjede i dva remija.

Stigao je sastav Španjolaca

19.31 - U španjolskom sastavu nema nikakvih iznenađenja, a među prvih 11 mjesto je našao i Dani Olmo.

Međusobni dvoboji

19.30 - Španjolska i Engleska odigrale su 28 međusobnih dvoboja. Tri lava imaju 13 pobjeda, Furija deset, dok su četiri utakmice završile bez pobjednika. U tim utakmicama Englezi su zabili ukupno 45 golova nasuprot 32 Španjolska.

Pehar namijenjen prvaku je na stadionu

18.50 - Španjolci u korteo idu prema stadionu.

18.35 - Engleski navijači u Berlin stigli s replikom trofeja za europski naslov.

Princ William i kralj Felipe na finalu

18.15 - Nogometne reprezentacije Engleske i Španjolske sastat će se večeras u Berlinu u finalu Europskog prvenstva, a najavljeno je da će utakmici prisustvovati engleski princ William i španjolski kralj Felipe.

Također, prema najavama na utakmicu će doći i novi britanski premijer Keir Starmer i njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier.

Španjolska će pokušati doći do rekordnog četvrtog naslova prvaka Europe, a momčad će predvoditi najmlađi strijelac u povijesti prvenstava, 17-godišnji Lamine Yamal.

Jedini naslov Engleska je kao domaćin osvojila na Svjetskom prvenstvu 1966. godine, a na prethodnom EURU u finalu je poražena od Italije nakon jedanaesteraca.

17.45 - Olmo bi mogao biti najbolji strijelac i najbolji igrač

Španjolci slave prvi veliki trofej dana

17.39 - Španjolac Carlos Alcaraz u finalu Wimbledona pobijedio je Novaka Đokovića sa 6-2, 6-2, 7-6 i obranio naslov u Wimbledonu.

17.30 - Finale su naravno najavili i izbornici - španjolski Luis de la Fuente i engleski Gareth Southgate.

17.15 - Navijači se zagrijavaju na ulicama Berlina

17.10 - Francuski sudac Francois Letexier (35) dijelit će pravdu u finalu Eura. Bit će to njegova četvrta utakmica na ovom EURO-u. Sudio je oglede u skupini između Danske i Srbije, te Hrvatske i Albanije, kao i susret osmine finala između Španjolske i Gruzije. Bio je i četvrti sudac na otvaranju EP-a između Njemačke i Škotske. Letexier ima 35 godina i smatra se jednim od najboljih sudaca mlađe generacije u Europi.

Englezima drugo uzastopno finale

17.05 - Englezi su drugi put uzastopce izborili finale Eura. Na posljednjem su EP-u u finalu u Londonu izgubili od Italije nakon izvođenja jedanaesteraca sa 2-3. Susret je završio 1-1. Luke Shaw je doveo Gordi Albion u vodstvo u 2. minuti, a izjednačio je Leonardo Bonucci u 67. minuti.

Španjolcima peto finale

17.05 - Španjolskoj će to biti peto europsko finale, do sada je slavila tri puta (1964, 2008, 2012), dok je 1984. izgubila od Francuske.

U svom prvom finalu Furija je 1964. godine u Madridu pobijedila Sovjetski Savez s 2-1. Domaćin je poveo u 6. minuti golom Jesusa Perede, a samo dvije minute kasnije izjednačio je Galimzjan Husainov. Pobjedu Španjolcima donio je Marcelinho u 84. minuti.

Iduće finale Španjolska je 1984. godine izgubila u Parizu od Francuske s 0-2. Michel Platini (57) i Bruno Bellone (90) donijeli su pobjedu Trikolorima.

Posljednja dva finala za Španjolsku su bila uspješna. U Beču su 2008. slavili sa 1-0 protiv Njemačke golom Fernanda Torresa u 33. minuti.

Četiri godine kasnije obranili su naslov porazivši u Kijevu Italiju sa 4-0. Strijelci su bili David Silva (14), Jordi Alba (41), Fernando Torres (84), te Juan Mata (88). Furija je tada postala jedina reprezentacija u povijesti koja je obranila naslov prvaka.

17.00 - Navijači se ispred stadiona okupljaju od ranih jutarnjih sati.

17.00 - Dobar dan i dobrodošli na Net.hr gdje od 21 sat možete pratiti prijenos uživo utakmice finala Europskog nogometnog prvenstva između Španjolske i Engleske.