Nedavno su navijači Arsenala imali priliku gostovati u Njemačkoj dok je njihov klub igrao četvrtfinale Lige prvaka protiv Bayerna u Münchenu. Radili su tad ono što rade nogometni navijači - pjevali svoje pjesme i pili pivo.
Kako se bliži Euro 2024. kojeg će ugostiti baš Njemačka, britanski navijači, koji ovog ljeta putuju na prvenstvo, dobili su neobično upozorenje od vlade.
"Pivo može biti jače nego u Velikoj Britaniji, stoga pijte odgovorno, znajte svoje granice i poštujte lokalne zakone. Možda vas neće pustiti na stadion ako popijete previše", stoji u poruci britanskog Ministarstva vanjskih poslova.
Navijači u tome ne vide neki problem.
"Mislim da je njemačko pivo prilično jako. Ali imate nekoliko takvih jakih craft piva u Londonu. Očito su krigle i čaše veće. Dakle, pijmo odgovorno, kako kažu", kaže navijač Arsenala Kean.
Raspored utakmica Europskog nogometnog prvenstva u Njemačkoj 2024.
Britanci obično toče pintu koja iznosi 0,47 litara, dok Nijemci često daju punu litru.
"Preporuka je da dođete i isprobate sami. Odlično je pivo, postoji veliki izbor. A Vlada puno laže, zar ne", kroz smijeh dodaje Gerry.
Prosječna jačina lagera i alea u Velikoj Britaniji je oko 4,4 posto alkohola, a u Njemačkoj između 4,7 i 5,4.
Upozorenjem britanske vlade zbunjeni su lokalni pivari i trgovci kojima stižu stotine tisuća britanskih navijača.
"Iskreno ne razumijem zašto izdaju takvo upozorenje, jer prije svega Guinness je relativno jak ili barem sam tako mislim. A ni za Wiesn ne izdaju upozorenje", kaže Silja Schrank-Steinberg iz minhenske pivnice Hofbraeukeller.
Wiesn je tradicionalno pivo koje se poslužuje na Oktoberfestu u Bavarskoj.
"Wiesn je malo jači od običnog svijetlog lagera. Možda žele spriječiti da navijači polude, ali je nekako čudno."
Kuhanje piva u Münchenu, ali i drugdje u Njemačkoj, je ponos i dio lokalnog života. Tako je pivovara Hofbrau sa 135 zaposlenih najmanja od šest minhenskih pivovara. Svakog sata napune 40.000 boca.
"Kvaliteta sirovina je naravno izuzetno visoka u Bavarskoj", kaže glasnogovornik Hofbraua Stefan Hempl pa dodaje:
"Ovdje postoji zakon o čistoći piva koji postoji samo u Njemačkoj, tu su godine i stoljeća iskustva u kuhanju piva. Piva proizvedena u Njemačkoj ili Bavarskoj zapravo su nevjerojatan izbor različitih stilova i vrsta koje su jako visoke kvalitete."
Prema bavarskom zakonu o čistoći sastojci za pivo moraju biti voda, hmelj i slad.
"Naša piva su obično jedan do dva posto jača od engleskih, a mislim da se njihovi navijači mogu nositi s tim", ističe Hempl.
Litra piva košta od 10 do 12 eura, a pola litre je upola jeftinije, ovisno o lokaciji.