Nakon novog potresa na Poljudu i smjene trenera pitanje je što se događa u klubu i zašto o tome javnost ne zna ništa ili gotovo ništa.
Jučerašnja smjena Željka Kopića, koji je dan prije dobio podršku predsjednika kluba Jasmina Huljaja, samo je pojačala dojam kako oni koji odlučuju na Poljudu nisu dorasli situaciji i klubu renomea Hajduka. Kojeg, usput rečeno, ubrzano ruše.
Misteriozni sastanak ili boca vina na poklon?
Kopić je smijenjen zbog navodnog sastanaka s Igorom Štimcem i novinarom Jutarnjeg lista Zdravkom Reićem. Sve je to, barem zasad, na razini tračeva i kuloarskih priča.
Sam je Štimac sinoć za Net.hr kazao kako nije bilo "tajnog sastanka s Kopićem" te kako mu se ovaj "došao zahvaliti na podršci" te mu "donio bocu vina na poklon".
Model je to koji se na Poljudu ponavlja već drugi put. Naime, slično se dogodilo i prilikom smjene predsjednika Ivana Kosa, koji je odletio zbog navodnog čašćenja ljudi iz, na Poljudu opravdano omražene, sudačke organizacije.
Stare strukture i demokracija
U Našem Hajduku, udruzi koja, možemo vjerovati, kontrolira procese na Poljudu imaju puno pravo, pa i obvezu ograditi se od starih struktura hrvatskog nogometa i Hajduka, koje su splitskom klubu donijele malo toga dobroga.
Ono što, međutim, ne razumiju jest da demokracija na koju se pozivaju nipošto nije samo čin ubacivanja glasačkog listića u kutiju. Niti sam taj proces, ako ga ne prate ostali demokratski uzusi, ne znači baš ništa.
Gdje su nestali transparentnost i procedura?
Naime, u demokraciji se obrazloženje ključnih odluka ne smije svoditi na tračeve i glasine, kao što je to slučaj u Hajduku. Demokracija ne jamči najbolji izbor, ali jamči kako će izbor biti legitiman i u skladu s procedurom. Koju u udruzi Naš Hajduk ne razumiju i ne poštuju.
Naš Hajduk proklamira najviše demokratske standarde, ali klub koji vode nije u stanju objasniti čak niti najveće kadrovske potrese.
Hajduk ima obvezu javno i transparentno objasniti sve ključne procese u klubu, ne samo zbog samoproklamirane demokracije nego i zbog toga što većinski paket dionica Hajduka drži grad Split, odnosno porezni obveznici.
'Ili jesmo, ili nismo'
Stvaranje opsadnog stanja, cenzuriranje medija, pa onda infantilno izmišljanje prijetnji iz tih istih medija stvari su koje će možda pomoći u mobilizaciji ultrasa. No, te stvari ne idu zajedno s demokracijom koja u u klubu ranga Hajduka ne može funkcionirati na razini seljačke zadruge.
Izgradnja demokratskih procesa, institucija i procedure mukotrpan je i dugotrojan proces. No, iz Našeg Hajduka moraju razumjeti kako ih biranje vodstva ubacivanjem listića u kutiju ne čini demokratskim klubom. I kako malo demokracije ne postoji, odnosno, da se poslužimo njihovim sloganom - ili jesmo ili nismo.
Urednički komentar sportske redakcije Net.hr-a.