Otkrijte zanimljivu povijest sportskih nagrada /

Trofeji, pokali, prsteni i – sakoi?

Image

U svim sportovima pobjeda se simbolizira na neki način, bilo medaljama, bilo raznim trofejima koji se dijele igračima. Neki od tih trofeja više nisu samo obični simboli pobjede, već su postali štovani artefakti koji imaju bogatu povijest, koji pripovijedaju priče o trijumfu, posvećenosti sportu i izvrsnosti. U ovom članku uronit ćemo u svijet tih glamuroznih trofeja iz raznih sportova i arena, od vječno savršeno zelene trave Wimbledona do smrznutih terena NHL-a.

5.1.2024.
12:30
VOYO logo

Trofej FIFA Svjetskog prvenstva

Trenutni trofej, koji je među najprepoznatljivijima u svijetu sporta, koristi se od 1974., a dizajnirao ga je talijanski kipar Silvio Gazzaniga. Naime, prije toga se dodjeljivao tofej Julesa Rimeta (koji je ime dobio po najdugovječnijem FIFA-inom predsjedniku, koji je na čelu te organizacije bio od 1921. do 1954. i na čiju je inicijativu održano prvo Svjetsko nogometno prvenstvo 1930.), a nakon što je Brazil 1970. osvojio svoj treći naslov, pravila su diktirala da mogu zadržati trofej pa je stoga dizajniran novi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Originalni Gazzanigin trofej visok je 36,5 centimetara i ima preko 6 kilograma 18-karatnog zlata. Ipak, ovaj trofej stalno je na displeju u FIFA-inom sjedištu u Švicarskoj, dok pobjednici dobivaju pozlaćenu repliku. Imena pobjedničkih država graviraju se s donje strane trofeja.

Image

Wimbledon Gentlemen's Singles Trophy

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trofej koji se dodjeljuje pobjedniku Wimbledona koristi se od davne 1887. godine, i i simbol je prestiža kojim ovaj legendarni turnir odiše. Napravljen je od pozlaćenog srebra, a pobjednici ga ne smiju ponijeti doma – iz Wimbledonovog muzeja izlazi samo nakratko svake godine, da bi ga pobjednik podigao u slavlju, a pobjednik zatim kući odlazi s replikom koja je nešto manja – tri četvrtine veličine originalnog trofeja. I ovdje se na originalni trofej, koji je visok gotovo 46 centimetara, gravira ime osvajača turnira.

The Stanley Cup

Trofej koji se dodjeljuje pobjedniku NHL-a, najbolje hokejske lige svijeta, najstariji je postojeći trofej koji se dodjeljuje nekoj momčadi u Sjevernoj Americi. Trofej je dizajniran 1892. godine, a ime nosi po Lordu Stanleyu od Prestona, koji je tada bio Guverner general Kanade. Naime, Lord Stanley, u svoje slobodno vrijeme zaljubljenik u hokej, pohodio je utakmicu u Montrealu, a kad je vidio strast i uzbuđenje oko hokeja i kako mu raste popularnost, odlučio je donirati trofej koji se može uručivati pobjedniku. Trofej se kroz godine razvijao i mijenjao, a postojeći dizajn čuva od 1958. godine. Trofej je napravljen većinom od srebra i nikala, a visok je gotovo 90 centimetara i težak 15,5 kilograma.

Image

NHL je jedinstven po činjenici da na Stanley Cup gravira imena svih igrača, trenera i osoblja pobjedničke momčadi. Uz to, svaki igrač preko ljeta dobije Stanley Cup na jedan dan, što je dosad rezultiralo brojnim legendarnim fotografijama i scenama, ali zbog čega se trofej i svačega nagledao, od raznih alkoholnih pripravaka koji su se pili iz njega, do hot dogova koji su se jeli iz njega. Naravno, Stanley Cup u svemu tome nije prošao bez oštećenja, padao je nebrojeno puta ali sve udubine dosad uspjele su se izravnati tako da Stanley Cup nastavlja uveseljavati svoje osvajače svake godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

The Green Jacket

Iako nije trofej, ovaj vuneni zeleni sako definitivno zaslužuje mjesto na ovom popisu. Dodjeljuje se pobjeniku Mastersa, jednog od četiri velika golf turnira. Tradicija je počela 1937. godine kada su članovi Augusta National Golf Cluba nosili zeleni sako za vrijeme turnira, a pobjednik bi dobio novi sako, krojen za njega, i postao počasni član kluba. Nakon godine dana, pobjednik mora vratiti The Green Jacket u Augustu, i može ga nositi svaki put kad bude u Augusti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trofej Larry O'Brien

Aktualni trofej koji se dodjeljuje osvajaču NBA lige dizajniran je 1977. godine. Napravljen je od čistog zlata, s 24-karatnom pozlatom. Trofej je visok 61 centimetar, a lopta na vrhu iste je veličine kao prava košarkaška lopta. Ime je dobio po bivšem povjereniku NBA. Za razliku od svih ostalih trofeja na ovom popisu, ovaj trofej ostaje u trajnom vlasništvu pobjednika, a NBA svake godine izrađuje novi trofej.

Image

Ipak, za neke košarkaše ovaj trofej nije glavna nagrada koju dobivaju, jer NBA osvajačima dijeli i prsten (u pravilu, prsteni se daju aktualnim prvacima u prvoj utakmici nove sezone). NBA Championship Ring dijeli se od 1947. godine, radi se od zlata i srebra, i ima ugravirano ime i grb momčadi, godinu osvajanja prvenstva, ime igrača, logo NBA i pomalo kontroverzni natpis „World Champions“. Rekorder po broju osvojenih prstena je Bill Russell, legenda Boston Celticsa iz pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća, s 11 osvojenih prstena.

Šarena tradicija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od sporta do sporta, nagrađivanje pobjednika se drastično razlikuje. Od nagrađivanja momčadi i sportaša originalnim trofejima ili replikama, do dodjele raznih drugih stvari poput prstenova i sakoa, postoji čitav spektar različitih načina označavanja pobjednika. A oni koji misle da mogu predvidjeti tko će se okititi naslovom u sportu koji im je srcu drag, mogu posjetiti i Admiral Bet internetsku stranicu te se dodatno zabaviti i potencijalno i sami postati pobjednici i osvajači.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. Igraj odgovorno. 18+

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fiksni tečaj konverzije 1€ = 7,53450 kn

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo