Slavi 50. rođendan

1962. godine u svemir je lansiran prvi telekomunikacijski satelit dizajniran za emitiranje televizijskog signala i tako je nastala satelitska televizija

27.11.2012.
10:25
VOYO logo

U televizijskim počecima, gledatelji iz cijelog svijeta morali su danima čekati da se kazete s TV snimkama pošalju diljem svijeta kako bi mogli gledati razne TV programe i emisije. Sve to, promijenilo se u srpnju 1962. godine kada je u svemir lansiran prvi telekomunikacijski satelit dizajniran za emitiranje televizijskog signala, da bi nedugo nakon toga započeo prvi satelitski televizijski prijenos koji je ujedno bio i prvi televizijski signal poslan preko Atlantika.

Gledatelji u Francuskoj i Engleskoj gledali su kako predsjednik Kennedy vodi konferenciju za medije, dok su gledatelji u SAD-u gledali francuskog pjevača Yvesa Montanda i smjenu straže ispred Buckinghamske palače u Engleskoj. Do kraja 1962. godine gledatelji iz 16 zemalja mogli su gledati američke televizijske programe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tehnologija satelitskog televizijskog emitiranja i GPS navigacijski sustav jedine su svemirske tehnologije koje su široko rasprostranjene i korištene. Njihov razvoj se uglavnom temeljio na dostignućima u svemirskoj tehnologiji za vrijeme „Hladnog rata˝ i svemirske utrke između najvećih zemalja na svijetu. Međutim, osnovna načela raketnog pogona, koja su osnova za razvoj satelitske tehnologije, svoje korijene vuku početkom drugog tisućljeća.

Još 1040. godine ljudi su znali o raketama. Naime, razvili su ih Kinezi koji su ih već 1232. godine koristili u bitci Kai-Keng tijekom obrane od mongloskih plemena. Načela bliska raketnom pogonu su bila poznata čak i u antičkoj Grčkoj kada su znanstvenici radili predstave s letećim drvenim golubovima i rotirajućim loptama na raketni pogon. Međutim, prve rakete sposobne za korištenje u istraživanju svemira stvorene su u Rusiji i Njemačkoj i bile su poznate kao raketa „Katusa˝ (Rusija) i raketa V2 koju je stvorio Warner von Braun, a koristila ju je Njemačka u Drugom svjetskom ratu. Warner von Braun bio je znanstvenik koji je, nakon što je emigrirao u SAD-e postao začetnik svemirskog programa NASA-e.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ono što je uslijedilo nakon otkrića u tehnologiji i lansiranja prvog satelita za emitiranje televizijskog signala 1962. godine bila je usluga prve javne satelitske televizije. Američka tvrtka Public Brodcasting Service (PBS) 1978. godine predstavila je značajan novitet, uslugu javna satelitske televizije.Usluga je postala jednom od najpopularnijih usluga u SAD-u i osigurala je besplatan televizijski signal u doslovno svim američkim domovima.

Nakon predstavljanja Direct-to-Home (DTH) satelitskih uređaja 1980. godine, dogodio se bum satelitske televizije u SAD-u, a uskoro nakon toga isto je uslijedilo u Europi. Međutim, pravi proboj u korištenju satelitske televizije dogodio se 1980. godine kada je digitalni satelitski televizijski prlijenos predstavljen u Japanu, SAD-u i Europi. Unutar europskog kontinenta, digitalnu satelitsku televiziju uvela je tvrtka Société Européenne des Satellites (SES) iz Luxemburga, prvi europski komercijalni satelitski operater sa sjedištem u Betzdorfu, koji je 1988. godine lansirao satelit ASTRA 1A. Od tada, SES se razvio i danas upravlja s 52 satelita postavši vodeći svjetski satelitski operator.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoji niz razloga zašto je platforma satelitske televizije postala toliko uspješna i zašto joj popularnost neprestano raste. Geografski predstavlja najdostupniji način prijema televizijskog signala jer je neovisan o lokaciji na kojoj se nalazi kućanstvo. Njezina cijena je vrlo konkurentna, a kupci unutar paketa usluga dobivaju pristup stotinama domaćih i stranih televizijskih programa koji su vrlo često u (HD) rezoluciji. Također, platforme satelitske televizije i njezini pružatelji usluga kao što je (SES), donose inovacije u tehnologiju televizijskog emitiranja kao što je na primjer uvođenje 3D televizije koja se proširila u Europi i diljem svijeta. Sa svim tim prednostima satelitska televizija je također i idealno dopunsko rješenje u procesu digitalizacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo