Saznajte zašto bi bilo dobro da već danas posegnete za probioticima i ponesete ih na godišnji odmor

Image
7.7.2017.
14:46
VOYO logo

Malo tko nije čuo za probiotike, no mnogi ne znaju koliko su oni korisni za zdravlje i kako mogu pomoći kod pojave raznih virusnih infekcija, nadutosti, proljeva ili poremećaja probavnog sustava nakon uzimanja antibotika. Probiotici, također zvani bakterije mliječne kiseline, živi su mikroorganizmi koji, kada ih se konzumira u odgovarajućoj količini, imaju povoljne učinke na zdravlje domaćina. Pogoduju našem probavnom sustavu pomažući u probavi hrane koju unosimo, održavaju naš probavni sustav zdravim i podržavaju funkciju našeg imunološkog sustava. Budući da mogu pomoći u očuvanju sastava zdrave crijevne mikrobiote (ranije poznata pod nazivom crijevna flora ili mikroflora), njihovo korištenje može imati pozitivne učinke i prilikom uzimanja antibiotske terapije (s odmakom od nekoliko sati) ili nakon njenog završetka. Linex® probiotici preporučuju se kao lijek, no i prije pojave zdravstvenih tegoba, Linex® se može uzimati iz preventivnih razloga kako bi se održala ili pak vratila ravnoteža poremećene mikrobiote crijeva.

ŠTO JE MIKROBIOTA I ZAŠTO JE VAŽNA?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naša se crijevna mikrobiota sastoji od od 500-1000 različitih mikroorganizama koji se razlikuju prema svom izgledu i funkciji. Bakterije u probavnom sustavu možemo podijeliti na „korisne“ bakterije (kamo spadaju i probiotičke bakterije) i „štetne“ bakterije (patogeni mikroorganizmi koji mogu uzrokovati bolest). „Korisne“ bakterije tj. probiotici pomažu nam višestruko: od probave hrane koju jedemo, preko sprečavanja rasta štetnih bakterija (natječu se s njima za mjesto i hranu) do sveukupno pozitivnog utjecaja na naš imunološki sustav. Probiotičke bakterije sudjeluju u sintezi određenih vitamina i apsorpciji nekih minerala, pomažu u fermentaciji teško probavljive hrane i olakšavaju metabolizam laktoze. Sprječavajući naseljavanje patogenih mikroorganizama u crijevima, pozitivno utječu na crijevni imunološki sustav, koji je odgovoran za oko 70 posto naše imunološke reakcije. S druge strane, „štetne“ bakterije sintetiziraju štetne tvari koje mogu djelovati lokalno i oštetiti crijevnu sluznicu ili katkada ući u cirkulaciju i naškoditi cijelom organizmu. Stoga je ravnoteža između „korisnih“/probiotičkih bakterija i „štetnih“ patogenih bakterija nužna ne samo za zdravlje našeg probavnog sustava već ima povoljan učinak na naš cijeli imunološki sustav. Probioticima su često obogaćeni fermentirani mliječni proizvodi, a samostalno su dostupni u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama u obliku dodataka prehrani te probiotičkih lijekova kao što su Linex® Forte i Linex® Baby koji kao probiotički lijekovi imaju od regulatornog tijela kontrolirani sastav te sukladno tome ujednačenu kvalitetu i kvantitetu sadržanih probiotika.

ŠTO CRIJEVNA MIKROBIOTA SPRJEČAVA?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svakodnevni stres, starenje, promjena okoline ili prehrambenih navika, crijevna infekcija, antibiotska terapija i zračenje mogu dovesti do narušavanja ravnoteže crijevne mikrobiote što se događa i tijekom normalnog procesa starenja. Promjene u sastavu i/ili količini crijevne mikrobiote mogu uzrokovati promjene u crijevima koje stvaraju idealan okoliš za najezdu „štetnih“, patogenih mikroorganizama i pojavu štetnih tvari koje one proizvode. Narušena mikrobiota manifestira se u crijevima u obliku proljeva, flatulencije, nadutosti, a kod žena se katkada mogu pojaviti i simptomi poremećaja ravnoteže vaginalne mikrobiote (svrbež, peckanje, iscjedak). Na sve navedene probleme možemo djelovati jedenjem hrane obogaćene probioticima i/ili uzimanjem probiotičkih pripravaka koji mogu bilo očuvati bilo vratiti ravnotežu crijevne mikrobiote.

Image

Hand with capsule on blurred background. Close up, high resolution product. Health care concept.

KADA BISMO TREBALI UZIMATI PROBIOTIKE?

Probiotici se preporučuju kao prevencija i kao liječenje. Naše će tijelo od njih imati koristi ako probiotike počnemo uzimati kada smo izloženi većem stresu, kada ne jedemo zdravo (mnogo obrađene hrane i nedostatak fermentiranih proizvoda), kada promijenimo okolinu (za vrijeme godišnjeg odmora, poslovnih putovanja,...), kada uzimamo antibiotike ili, kada su u pitanju žene, kada se naruši ravnoteža mikrobiote intimnog područja. Probiotici mogu pomoći u slučaju kada imamo probleme sa crijevima, kao što su proljev, flatulencija i nadutost kao i kada se borimo protiv raznih virusnih infekcija ("želučana gripa ili viroza", putnički proljev). Kako bi se održala ravnoteža crijevne mikrobiote, preporučuju se prvenstveno uravnotežena i zdrava prehrana, redovita tjelovježba, a kao pomoć izvana, može poslužiti uzimanje probiotika. Probiotike možemo uzimati putem raznih njima obogaćenih mliječnih fermentiranih proizvoda i oni na taj način mogu postati dio naše crijevne mikrobiote. Osim toga možemo ih uzeti i u kontroliranom obliku, kao što je na primjer Linex®, koji sadrži žive probiotike u liofiliziranom odnosno suhom obliku. Takav proces proizvodnje, liofilizacija, omogućuje dugotrajan život bakterijama (čak dvije godine) i na sobnoj temperaturi. Bakterije prolaze kroz želudac zaštićene, a oslobađaju se u crijevima i postaju aktivne nakon dodira s vodom.

MOGU LI PROBIOTIKE TAKOĐER UZIMATI BEBE I DJECA?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Probiotici se mogu i poželjno ih je uzimati u svakom životnom dobu. Prije rođenja, djetetova su crijeva gotovo sterilna, a imunološki sustav je nezreo. Mikrobiota u dječjim crijevima počinje se razvijati pri rođenju, a njezin se razvoj nastavlja pijenjem majčinog mlijeka ili, u djece na umjetnoj prehrani, uzimanjem mliječnih formula obogaćenih probioticima i hranjivim tvarima zvanim prebiotici koji služe kao hrana probiotičkim bakterijama. Kako dijete raste i mijenja prehranu, crijevna se mikrobiota prilagođava promjenama. Do druge ili treće godine, djeca većinom imaju probavni sustav koji je sposoban probaviti raznoliku hranu, razvijenu i razmjerno stabilnu crijevnu mikrobiotu i zreo imunološki sustav. Od dojenačkog doba pa nadalje, uzimanje probiotika može biti korisno kako za uspostavljanje i održavanje postojeće ravnoteže crijevne mikrobiote tako i za uredno funkcioniranje imunološkog sustava. Probiotici se nalaze u brojnim fermentiranim mliječnim proizvodima, a samostalno su dostupni u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama u obliku dodataka prehrani te u obliku probiotičkih lijekova kao što su Linex® Forte i Linex® Baby.

Za više informacija i brojne savjete posjetite www.linex.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.

Plaćeni oglas o lijeku

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo