Zašto proširene vene uzrokuju otekline nogu? Kod proširenih vena gubi se fiziološki kontakt između venskih zalistaka, a isto tako sami zalisci budu oštećeni, što uzrokuje obrnuti tok venske krvi, jer krv tada pada prema stopalima. Kroz ovo dodatno opterećenje venske cirkulacije, mišići potkoljenice budu preopterećeni, što uzrokuje osjećaj napetosti u potkoljenicama.
Što se može učiniti kod proširenih vena? 1.Liječenje kompresijom Elastičnim čarapama ili zavojem stvaramo mišićima potkoljenice zalihu poboljšanja „mišine pumpe“. Kod toga je važno ispravno postaviti zavoje ili čarape.
2.Sklerozacija Injekciono sredstvo se ubrizga u venu, što dovodi do namjerno izazvane upale zida vene, a to pak dovodi do lijepljenja zida vene i ona se zatvori.
3.Operacija Suvremena operacija vena metodom OESCH postala je standard u svim razvijenim flebološkim centrima. U Poliklinici dr.Lastrić primjenjujemo je od 1997. godine i njome sm uspješno operirali više od 4000 pacijenata.
Poliklinika dr.Lastrić godinama proučava i rješava upravo problem proširenih i bolnih vena, sve većeg broja ljudi. Upravo zbog toga s vama želi podijeliti savjete, koji će vam itekako dobro doći, prihvatite li ih kao dio načina života.
Što je dobro za vene? 1.Kretati se što je moguće više, a najučinkovitije je polusatno hodanje jer na taj način pojačavamo djelovanje mišićne pumpe kao glavnog energatora pogona venske cirkulacije 2.Tuširati hladnom vodom noge u trajanju 10-15 sekundi, po mogućnosti ujutro i navečer 3.Smanjiti pretjeranu tjelesnu težinu, jer ona otežava vensku drenažu čime se opterećuje i slabi venska cirkulacija 4.Što je moguće češće noge podizati u horizontalni položaj (na stolac, sims od prozora, uredski stol) – barem 2-3 puta dnevno po 5 minuta 5.Svakako nositi elastične čarape kod dužeg sjedenja ili stajanja, ali nikako prevelikog intenziteta 6.Normalizirati probavu, odnosno prehranu, jer je neredovita stolica praćena snažnim tiskanjem kod pražnjenja, što dovodi do povećanog tlaka u trbušnoj šupljini koji tjera vensku krv trbuha i zdjelice prema nogama i time uvjetuje slabost zalistaka
Što je loše za vene? 1.Dugotrajno i svakodnevno dugo stajanje i sjedenje, jer se time potpuno isključuje pozitivno djelovanje mišićne pumpe kao glavnog energatora venske cirkulacije 2.Izlagati se toplini u bilo kojem obliku (sunčanje, sauna, tople kupke...) jer toplina djeluje tako što na duže vrijeme uzrokuje gibitak tonusa u zidu vene što proširuje venu i čini je mlohavom. To pogoduje razvoju slabosti vena jer se gubi normalni kontakt između listova zalistaka 3.Pretjerana tjelesna težina 4.Učestalo nošenje cipela sa visokom potpeticom-time se mijenjaju biostatički odnosi, što se odražava na tonus mišića potkoljenice slabeći učinak mišićne pumpe Imate li problem s venama, pomoći ćemo ga riječiti na učinkovit, provjeren i jednostavan način.
U borbi za vaše zdravlje Poliklinika dr.Lastrić www.poliklinika-lastric.hr Stenjevečka 5 Zagreb - Malešnica tel: +385 1 3733 999 info@poliklinika-lastric.hr