U Hrvatskoj ima mnogo stambenih i poslovnih prostora koji se susreću s navedenim problemom i ljudi još uvijek ne znaju kako pravilno riješiti takve probleme s viškom vlage i tvrdokornom plijesni koja nastaje kao posljedica zanemarivanja. Vlaga i plijesan štete našem zdravlju, jer ako smo joj dulje izloženi, može ozbiljno ugroziti naše zdravlje.
1. Što je pametna kontrola ventilacijskog sustava?
Pametna kontrola ventilacijskog sustava osigurava optimalnu zamjenu ustajalog, potrošenog zraka sa svježim, vanjskim zrakom u životnim prostorima. Riječ "kontrolirano" odnosi se na izmjenu zraka točno prema potrebama u prostoru u kojem boravimo- dakle ni previše ni premalo.
Kvalitetan zrak je temelj zdravog života. Naime, samo svjež zrak ima sposobnost apsorbiranja viška vlage i nečistoća koje se ventilacijom uklanjaju iz prostora dok istovremeno svjež zrak ulazi u prostor tijekom izmjene zraka (kontrolirana ventilacija).
Zbog aktivnog načina života, u praksi je gotovo nemoguće svaka dva sata otvarati prozore i pravilno provjetravati stambene prostore. U tu svrhu netko bi trebao biti cijeli dan kod kuće. Osim toga, na taj način se povećavaju troškovi jer jednim provjetravanjem gubimo više toplinske energije nego radom ventilacijskog sustava u 24 sata.
Samo ventilacijski sustav može kontrolirano i optimalno prozračivati sve stambene prostore na energetski učinkovit način (ni previše ni premalo!), bez propuha, bez vanjske buke izvana te bez peludi I ostaloh nečistoća izvana- ventilacijski sustavi imaju ugrađene antialergijske filtere.
2. Koliko je komplicirano ugraditi ventilacijski sustav?
Budući da se sustav ugrađuje brzo i bez potrebe za većim zahvatima, može ga se ugraditi u bilo koje godišnje doba, kao i u bilo kojoj fazi gradnje ili obnove. Dakle, u starogradnje, novogradnje i u stanovima u fazi renovacije.
Preporučamo ugradnju decentraliziranog sustava prilikom zamjene prozora ili izvođenja dodatne izolacije. Odlučimo li se za sustav s rekuperacijom (Lunos e2), značajno ćemo smanjiti i troškove grijanja jer uštede iznose i do 40%.
Sama montaža je brza i jednostavna te gotovo bez prašine prilikom ugradnje.
3. Kolika je cijena ventilacijskog sustava?
Teško je točno procijeniti trošak ugradnje jer ovisi o veličini stana (kuće), rasporedu prostora, a također i o načinu gradnje.
Jednostavni ventilacijski sustav (klasični ventilacijski sustav) je najisplativija varijanta koja se može ugraditi za cca 20 EUR/m2 (dostava, montaža i puštanje sustava u rad).
U praksi, klasični ventilacijski sustav radi vrlo efikasno te se još uvijek masovno ugrađuje u mnoge nove zgrade i postojeće objekte u zapadnoj Europi.
Kvalitetniji sustavi s rekuperacijom koštaju od 35 EUR/m2 nadalje (dostava, montaža i puštanje sustava u rad).
4. Na koje još načine možemo izbjeći probleme s vlagom i plijesni?
Ako nemamo ventilacijski sustav, zrak u prostorijama možemo pročistiti otvaranjem prozora odnosno provjetravanjem. Ovaj način nije idealan, ali je sigurno bolje nego ništa!
Barem dva puta dnevno, ujutro i navečer, sve stambene prostore treba dobro prozračiti (najmanje 3-5 minuta propuha).
Nažalost, ova metoda je energetski neučinkovita i nezdrava (propuh, prodor hladnog i onečišćenog zraka i sl.). Ručnim provjetravanjem ne možemo u potpunosti pročistiti zrak u stambenim prostorima jer nikada nije ravnomjerno, ne pokriva u potpunosti sve prostorije i ne može otkloniti probleme s viškom vlage.
Ventilacija je neophodna jer se jedino tako mogu izbjeći problemi s kondenzacijom, viškom vlage i, u najgorem slučaju, plijesni. Često, međutim, jednostavno nema dovoljno kisika u prostorijama, prekoračuju se granične vrijednosti CO2 itd. Zrak u našim domovima također je opterećen česticama prašine, parama lakova i boja koje se oslobađaju iz namještaja, tepiha i građevinskog materijala. Ostale kemikalije koje se koriste za razne potrebe kućanstva također su opasne i štetne po zdravlje.
Važno je osigurati odgovarajuće rješenje prije stvaranja vlage, plijesni. Mnogo puta se kratkoročno otklanjaju posljedice, ali dugoročno ne prolazi. Plijesan se ponovno pojavljuje nakon određenog vremena. Uzrok se mora otkloniti , da zapravo oduzimamo vlazi moć stvaranja plijesni tako što uklanjamo vlažan zrak iz prostorije i unosimo novi, svježi zrak u prostoriju
Znamo da svježina, odgovarajuća vlažnost i pravi omjer CO2 i kisika jačaju imunološki sustav. Bilo da se radi o novogradnjama ili adaptacijama starijih zgrada - u svim slučajevima Lunos ventilacijski sustavi će se pokazati kao prikladno rješenje.
Za više informacija posjetite web stranicu www.lunos-hrvatska.com