Virtuelna valuta Bitcoine potpuno je zaludela ljude širom sveta, pa sve više njih pravi novac pretvara u tu izmišljenu valutu, a njena trenutna vrednost iznosi čak 108,36 evra.
Stručnjaci upozoravaju na veliku opasnost od ulaganja u tako rizičnu valutu, i napominju da je njena vrednost na berzi već dostigla neverovatnih milijardu dolara.
Analitičarima uopšte nije jasno na koji način je došlo do tolike popularnosti izmišljene valute, kao ni kako je ona uopšte nastala.
Bitcoine je stigao pre četiri godine iz kompjuterskog podzemlja, ali se ne zna ko ih je tačno izmislio, niti koja je njihova namena. Ovu valutu često upoređuju sa zlatom jer im vrednost određuje potraćja, količine su joj ograničene, što je više Bitciona na tržištu teže je stvarati nove.
Ovaj "virtuelni novac" stvara se matematičkim operacijama, u “blokovima”, svakih 10 minuta može se napraviti jedan blok od 25 Bitcoina. Blok nastaje kada se pronađe niz podataka koji, kada se na njih primeni određeni algoritam, čine tačno određeni uzorak.
Veličina bloka će se smanjivati što se više Bitcoina bude “iskopavalo” kako to sada kažu Englezi. Isto tako, biće sve teže pronaći podatke za nove Bitcoine, tako bi ova valuta trebalo da evoluira slično zlatu. U jednom trenutku se verovatno više neće moći proizvoditi pa će im vrednost određivati transakcije, prenosi Financial Times.
S obrziorm na to s kojim oduševljenjem ljudi pretvaraju novac u Bitcione da bi kasnije s njim plaćali sve od piratskih igrica do putovanja, analitičari se pitaju da li je to možda nova valuta budućnosti?
Spominju se razne teorije koje su dovele do tolike popularnosti Bitcoina kao što su: pad poverenja u evro, prilično rašireno uverenje da je ova kriza zapravo preraspodela bogatstva, masovna propast vere u finansijski sistem, istorijska inovacija... Međutim činjenica je da niko zapravo ne zna koji su se tačno faktori poklopili da od svih ranijih sličnih pokušaja baš ovaj, s Bitcoinom, tako eksplodira.
Inače ovih dana se pojavila informacija da trojanski virus koji se širi preko Skype-a može da zarazi računar i natera vlasnika da bez znanja krene u zarađivanje ovog virtuelnog novca, upozorile su kompanije za internet sigurnost.
Stručnjaci kompanije Kaspersky (jedan od najboljih antivirus programa) saopštili su da napadači šalju poruku sadržine "ovo mi je tvoja omiljena fotografija" na različitim jezicima, i upravo u toj poruci se nalazi zaraženi link kojem je pristupano i do 2.000 puta na sat.
- Najveći broj potencijalno ugroženih živi u Italiji, Rusiji, Poljskoj, Kostariki, Španiji, Nemačkoj, Ukrajini, kao i u drugim zemljma -saopštio je Dmitri Bestuzev iz kompanije Kaspersky.