Posebno su u opasnosti od pronađenih sastojaka trudnice i njihova nerođena djeca, a neki od proizvoda sadrže čak i sastojke koji mogu izazvati karcinom.
Do upozorenja je došlo nakon što je britanska policija napravila raciju u beauty salonu u Warwickshireu, nakon što je lokal prijavila klijentica koja se žalila na jaku reakciju kože na njihove proizvode. Testirani su lažni proizvodi koji kopiraju poznate kozmetičke marke, te su u njima pronađene visoke koncentracije arsena, žive, olova, bakra i kadmija.
Ovi teški metali povezani su sa različitim zdravstvenim problemima, od alergijskih reakcija i osjetljivosti kože do živčanih tegoba, pa čak i smrću. Pretjerane koncentracije kemikalija mogu uzrokovati i visok krvni tlak, izazvati neplodnost, te probleme s koncentracijom i pamćenjem, ali i povećati rizik od oštećenja fetusa tijekom trudnoće.
Dermatolozi izvještavaju da sve više žena ima problema s kožom, uzrokovanih korištenjem neprovjerene kozmetike, te upozoravaju da ova kozmetika može ostaviti trajne posljedice. Proizvodnja provjerene kozmetike odvija se u strogo kontroliranim uvjetima, te se proizvodi podvrgavaju rigoroznom testiranju prije puštanja na tržište.
Lažni proizvodi koriste jeftine, netestirane sastojke, te su obično tako zapakirani da što više nalikuju orginalnom brendu. Prethodno je otkriveno da lažne verzije skupih maskara i tuševa za oči sadrže razrjeđivače i aceton, dok je cijela serija krivotvorenih parfema sadržavala urin.
Policija upozorava da su u rizičnoj skupini i ljudi koji kozmetiku kupuju online, jer krivotvoritelji svoje proizvode prodaju i pod krinkom internetskih stranica, na kojima se nude proizvodi koji sadrže i do 200 puta više od dozvoljene razine kemikalija. MAC-ov ruž za usne ćete tako primjerice na službenoj stranici platiti 15.50 funti, dok ga može naći i za svega 2.05 funte.
Kupci tijekom online kupovine ne mogu znati plaćaju li za lažni ili originalni proizvod, no obično stranice koje nude velike popuste i sniženja mogu prodavati krivotvorine, upozorava policija.