U Evropi smo prvi po izbeglima

U svetu smo na petom mestu

20.6.2013.
2:42
VOYO logo

Svetski dan izbeglica, 20. jun, Srbija dočekuje kao prva zemlja u Evropi i jedna od pet zemalja u svetu sa "produženom izbegličkom situacijom".

Taj datum je proglašen za dan izbeglica na osnovu Rezolucije Generalne skupštine UN, usvojene 2000. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komesarijat za izbeglice u Srbiji tim povodom održati konferenciju za novinare na kojoj će biti reči o situaciji izbeglica u svetu, položaju, potrebama i perspektivi izbegličke populacije u Srbiji, aktuelnim programima rešavanja stambenih i drugih potreba i podršci Evropske unije kao najvećeg donatora.

Predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović najavio je, posle sastanka sa predstavnicima udruženja izbeglica, stavljanje na dnevni red parlamenta predlog Rezolucije o tom pitanju i istakao da će parlament insistrirati kod državnih organa da izvrše dodatni pritisak da se maksimalno poštuje Bečki sporazum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stefanović je rekao i da je na sastanku doneto nekoliko zaključaka među kojima je da se kod državnih organa insistira da izvrše dodatni pritisak za maksimalno poštovanje Bečkog sporazuma koji će garantovati ostvarivanje prava izbeglih.

"Smatramo da je to jedna od suštinskih vrednosti za koju moramo da se zalažemo pogotovo u procesu priključivanja EU" rekao je Stefanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na konferenciji će govoriti šef odeljenja za pravnu zaštitu izbeglica UNHCR-a An Brigit Krum-Hansen, zamenik komesara za izbeglice i migracije Republike Srbije Svetlana Velimirović i Predstavnik Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji.

Tokom konferencije biće reči i o Regionalnom stambenom programu namenjenom rešavanju stambenih potreba 27. 000 najugroženijih izbeglica u BiH, Hrvatskoj, Crnoj Gori I Srbiji i ostvarenom napretku u procesu regionalne saradnje u cilju rešavanja preostalih otvorenih pitanja od značaja za izbegličku populaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima Komesarijata do 1995. godine, Srbija je primila 618.000 izbeglica iz bivših jugoslovenskih republika (266.000 izbeglica iz BiH i 330.000 iz Hrvatske)

Prema zvaničnim podacima svega 140.000 izbeglica se vratilo u zemlje porekla (70.000 u BiH i 70.000 u Hrvatsku).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Regionalni stambeni program BiH, Hrvatske, Crne Gore i Srbije predviđa rešavanje stambenih potreba 27.000 najugroženijih izbegličkih porodica u regionu a 16.780 porodica u Srbiji, navodi Komesarijat u najavi za konferenciju.

Dodatan broj izbeglica u Srbiji, moći će da reše svoje stambeno pitanje kroz povratak u zemlje porekla a u okviru Regionalnih stambenih projekata Hrvatske i BiH, navodi Komesarijat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukupna vrednost Regionalnog stambenog programa za Srbiju je 335 miliona evra.

Komesarijat navodi i da je na donatorskoj konferenciji u Sarajevu prikupljen deo sredstava za sprovođenje tog programa u iznosu od 261 miliona evra, od kojih je Evropska unija obezbedila 230 miliona evra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više stotina hiljada izbeglih, proteranih i interno raseljenih ljudi je dobilo državljanstvo Srbije ali ratom pogođene osobe nisu rešili brojna imovinska i druga životna pitanja.

Stoga je Visoki komesarijat UN za izbeglice (UNHCR) 2008. godine uvrstio Srbiju među pet zemalja u svetu sa dugotrajnom izbegličkom krizom, čije rešavanje zahteva zajedničku akciju i saradnju zemalja u regionu, uz podršku međunarodne zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo