Vašington i Zapad nemaju dileme o tome ko je kriv za napad hemijskim oružjem u Siriji i raspoređuju snage u okolini Sirije, a zapadni mediji prenose da bi "napad krstarećim raketama" mogao da počne već u četvrtak. Pobunjenici, navodno, Pentagonu već predali spisak meta, prenosi RTS portal.
Američki predsednik Barak Obama još nije doneo odluku o vojnim udarima na snage sirijske vlade, izjavio neimenovani visoki zvaničnik vlade SAD.
Ipak, intervencija zapadnih sila u Siriji čini se bližom nego ikad, a to potvrđuje i portparol Bele kuće Džej Karni koji je objavio kako se narednih dana može očekivati da američka obaveštajna služba izda formalni izveštaj o navodnom korišćenju hemijskog oružja, čiji zaključak će, kako se očekuje, biti da je sirijska vlada odgovorna za takav napad.
Karni ističe da SAD imaju na raspolaganju razne opcije, a ne samo vojne. Poslednjih dana se ipak najviše govori o ograničenim napadima krstarećim raketama.
Portparol Bele kuće rekao je da SAD i još 188 zemalja potpisnica konvencije o hemijskom oružju imaju odgovornost da se poštuju međunarodne norme.
- Opcije koje razmatramo ne tiču se promene režima. One se tiču reakcije na očigledno kršenje međunarodnih standarda koji zabranjuju upotrebu hemijskog oružja - rekao je Karni.
On je, međutim, dodao da SAD podržavju sirijsku opoziciju u borbi s Asadovim režimom.
Sirijska opozicija smatra da je "pitanje dana" kada će početi zapadna vojna intervencija protiv režima predsednika Bašara al Asada, a američka televizijska mreža En-Bi-Si navodi da bi vazdušni napadi mogli biti pokrenuti već u četvrtak.
Ahmad Ramadan, član političkog odbora Sirijske nacionalne koalicije, rekao je da je intervencija neizbežna i da su u pitanju "dani, a ne nedelje", i istakao je da su zapadne zemlje već konsultovale predstavnike opozicije oko eventualnih meta u Siriji.
- Nema prezicnog datuma. Ali može se govoriti o neizbežnoj međunarodnoj intervenciji protiv režima. To je pitanje dana, a ne nedelja - izjavio je Ramadan.
Naveo je da je bilo sastanaka između pobunjeničke Slobodne sirijske armije i savezničkih zemalja, na kojima se razgovaralo o mogućim metama koje bi mogle biti aerodromi, vojne baze, i skladišta oružja.
Televizija En-Bi-Si je, u međuvremenu, izvestila, pozivajući se na neimenovanog američkog zvaničnika, da bi raketni napad na Siriju mogao da počne "već u četvrtak".
Na pitanje kojih bi razmera mogla biti vazdušna operacija i koliko bi trajala, taj zvaničnik je naveo "tri dana".
Cilj intervencije bio bi, prema njegovim rečima, da se uputi poruka Asadu, a ne da se unište sirijski vojni kapaciteti.
Rojters je prethodno izvestio da su zapadne sile na jučerašnjem sastanku u Istanbulu obavestile sirijsku opoziciju da bi narednih dana mogao biti izvršen napad na Asadove snage.
Na sastanku u istanbulskom hotelu učestvovali su visoki predstavnici opozicione Sirijske nacionalne koalicije, uključujući njenog predsednika Ahmada Džarbu, kao i izaslanici 11 ključnih zemalja "Prijatelja Sirije", među kojima Amerikanac Robert Ford.
U međuvremenu su u britansku vojnu bazu na Kipru, na manje od 100 milja od Sirije, počeli da pristižu ratni avioni i vojni transporteri, što bi mogao da bude znak ubrzanih priprema za vojni udar na sirijski režim.
Britanska vojska pojačava svoje prisustvo u Mediteranu i sada ima četiri ratna broda, nosač helikoptera i dve fregate u blizini Albanije.
Rojters podseća da je i američka mornarica od petka pojačala prisustvo u Mediteranu, gde ima ukupno četiri ratna broda sposobna za lansiranje krstarećih raketa dugog dometa.
Slično je učinila i Francuska, koja se spominje kao još jedan ključni igrač u mogućoj intervenciji. Njeni borbeni avioni se nalaze u Emiratima.
S druge strane, Italija smatra da vojna akcija međunarodnih snaga u Siriji zbog navodnog hemijskog napada na civile mora imati odborenje Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Ministarka spoljnih poslova Italije Ema Bonino rekla je da je hemijski napad "ratni zločin" i da njena vlada neće podržati vojnu akciju bez ovlašćenja Saveta bezbednosti UN.
Rusija se i dalje protivi intervenciji. Zamenik ruskog premijera Dmitrij Rogozin je aludirajući na izjave o Siriji rekao da se zapadne zemlje ponašaju u islamskom svetu kao "majmun sa granatom".
Zvanični Damask je, u međuvremenu, optužio američkog državnog sekretara Džona Kerija da laže kad tvrdi da postoje neoborivi dokazi masovnog napada 21. avgusta hemijskim oružjem u Siriji, koji je, prema njegovim rečima, verovatno izvršio Asadov režim.