Posljednjih ste mjeseci zasigurno razbijali glavu pokušavajući se dosjetiti načina kojima, kad već ne možete ostvariti dodatnu zaradu, možete uštedjeti i ono malo sredstava za život kojima još uvijek raspolažete. Jedan od pametnijih načina uštede je i štednja na električnoj energiji kojom ne samo da pomažete novčaniku, već pomažete i prirodi.
Isprva nećete osjetiti Bog zna kakvu promjenu, ali ako slijedite ove savjete dugoročno će vam se isplatiti. U krajnju ruku, ako vam je stvarno tolika frka, odreknite se brze hrane, cigareta i ispijanja kava, i dnevno ćete uštedjeti pedesetak kuna. No, vratimo se na poantu, pa saznajte kako, u iščekivanju prolaska krize ili, bolje rečeno, Godota, uštedjeti energiju.
● Za sve svjetiljke u kući ili stanu izaberite žarulje s najnižom prihvatljivom voltažom. Više vati znači veću potrošnju energije, a time i veći račun. ● Svaki put kada iziđete iz prostorije ne zaboravite izgasiti svjetla. To se odnosi i na fluorescentna svjetla iako morate imati na umu da često paljenje i gašenje ovakve vrste žarulja znatno skraćuju njihov vijek. ● U prostorijama u kojima ne boravite tako često stavite žarulje s najnižom prihvatljivom voltažom, dok one sa nešto jačom voltažom sačuvajte za sobe u kojima radite neki posao koji zahtjeva dobru osvijetljenost. ● Zapamtite da svjetiljka s niskovoltažnom žaruljom postavljena bliže mjestu gdje je potrebna mnogo učinkovitija od svjetiljke s žaruljom veće voltaže postavljenom nešto dalje.
● Izbjegavajte svjetiljke s nekoliko žarulja jer su one, iako se tako ne čine, gotovo u potpunosti neučinkovite. ● Nemojte kupovati plafonjere jer one ne propuštaju dovoljno svjetla. Neke od njih mogu blokirati i do pedeset posto svjetla. ● Investirajte u senzore svjetla ili mjerače topline kako biste kontrolirali vanjsko svjetlo. ● Lampe s regulatorom jačine svjetlosti odličan su izum pomoću kojeg regulirate jačinu svjetla u sobi, ovisno o tome koliko ga vam je potrebno.
Vezani članci:
arti-201108230819006 arti-201108170084006 arti-201108090623006