U Srbiji se godišnje po stanovniku potroši između 11 i 13 litara alkohola, što nas svrstava na visoko četvrto mesto u Evropi. Svetski prosek iznosi oko šest litara po osobi. Lekari koji se bave problemom alkoholizma kažu da je ova statistika znak za uzbunu, piše B92.
Alkoholizam je treći po redu uzrok smrtnosti na svetu, odmah nakon kardiovaskularnih i malignih oboljenja. Kažu "naš mentalitet je takav", pa u svemu nalazimo razlog za koju čašicu više. U proseku srpsko domaćinstvo troši šest odsto svog budžeta na alkohol.
Alkohol brzo daje efekat opuštenosti i euforije i zato mnogi izlaz za probleme i napetost nalaze upravo u konzumaciji alkohola. Ova vrsta bežanja od stvarnosti na početku može da izgleda bezazleno, ali može da dovede do ozbiljnih problema.
- Što se tiče ličnih faktora, mogu da naglasim da su ličnosti koje predisponiraju pojavi bolesti zavisnosti - a samim tim i alkoholizmu - one koje imaju karakteristike nezrelosti, znači to su ličnosti koje imaju karakteristike neurotskog karaktera ili psihopatskog poremećaja ličnosti čiji je zajednički imenitelj teško prihvatanje svakodnevnog života - kaže dr Vesna Bućan, neuropsihijatar VMA.
Prosečan konzument alkohola u Srbiji je muškarac star između 30 i 35 godina. Muškarci su skloniji alkoholu od žena. Pacijenti postanu svesni problema posle neprijatne situacije koja im se dogodila dok su bili pod dejstvom alkohola.
- Postoje određeni mehanizmi formiranja alkoholizma i obično sve te neprijatnosti koje se dese alkoholičaru - problemi na poslu, problemi u porodici, zdravstveni problemi, nesanica, nevoza - to obično stiže posle nekih 5, 10 godina intezivnog konzumiranja alkohola - smatra dr Igor Boljbuh iz Klinike za lečenje alkoholizma Dr Varoblov, prenosi B92.
Umerena konzumacija kvalitetnog alkoholnog pića nije opasna, na primer čaša crnog vina na dan može pozitivno da utiče na srce i krvotok, ali pozitivne činjenice o alkoholu obično posluže kao izgovor za prekomernu konzumaciju.