Radetu Markoviću, koji preti objavljivanjem 15 dosijea, suđeno je 2001. zbog iznošenja diskova iz DB sa dosijeima lidera bivše opozicije, kaže Zoran Mijatović za B92.
Bivši zamenik načelnika Resora državne bezbednosti podseća na slučaj iz 2001. godine, kada se pred Beogradskim okružnim sudom sudilo Markoviću i još trojici bivših čelnika DB-a, jer su "skenirali i nasnimili na tri istovetna kompakt diska sadržaj petnaest osnovnih tajnih dosijea lica iz javnog, političkog i kulturnog života Srbije".
Tada su Marković, Nikola Ćurčić, Branko Crni i Milan Radonjić, posle suđenja zatvorenog za javnost, pred prvostepenim sudom osuđeni zbog odavanja državne tajne na po godinu zatvora, s tim što je Ćurčić dobio četiri meseca više, ali je Vrhovni sud oborio tu presudu.
"Radilo se samo o disketi za koju je rečeno da se na njoj nalaze kopije petnaestak ili ne znam koliko dosijea i mi smo 2001. zbog toga podneli krivičnu prijavu protiv Radeta Markovića, Ćurčića i Branka Crnog za odavanje službene i državne tajne. To je sve što mogu da kažem", rekao je Mijatović za B92. Mijatović je bio zamenik načelnika DB-a tokom 2001. godine.
O iznošenju i uništavanju dokumentacije Resora državne bezbednosti bavio se "Insajder" u serijalu "Rukopisi ne gore", a redakcija "Insajdera" je došla do dokaza da je dokumentacija uništena od oktobra 2000. do januara 2001. godine, jer je tokom ta četiri meseca Radomir Marković i dalje bio na čelu DB-a.
"Uvidom u navedenu dokumentaciju resora DB-a zaključeno je da su već nakon održavanja saveznih i predsedničkih izbora 24. septembra 2000. godine otpočele pripreme za eventualnu evakuaciju dokumentacije RDB-a. Dana 6. oktobra 2000. godine tadašnji načelnik RDB-a Radomir Marković uputio je svim načelnicima centra RDB-a depešu 3210, u kojoj je između ostalog naložio da je neophodno izvršiti selektivni uvid u dokumentaciju, a njeno čuvanje, odnosno uništenje nepotrebno je realizovati shodno pravilima. To je predstavljalo pripremu za akciju nezakonitog uništavanja dokumentacije do koje je došlo. 7. oktobra 2000", kaže se u prvoj epizodi serijala "Rukopisi ne gore" 2004. godine.
Četiri godine kasnije, u serijalu "Službena tajna", ekipa Insajdera se između ostalog bavila i dosijeima DB-a koje je za vreme prelazne vlade iz službe izneo Radomir Marković.
Zoran Mijatović je tada za Insajder rekao da su se na tim disketama nalazili podaci za lidere opozicije, što je potvrdio i Žarko Korać, koji je od 2001. do 2004. godine bio potpredsednik Vlade Srbije.
Zoran Mijatović: "S jedne strane uništiš dokumentaciju, a sa druge strane snimiš i to je, koliko se ja sećam, na toj disketi bilo oko 8.000 stranica. Bogami, pozamašno. Mi te diskete nismo našli, oni su rekli da to nisu izneli i da ne znaju gde je to. Mi smo podneli krivičnu prijavu za to odavanje državne tajne."
Žarko Korać: "Zabavljali su se u Koštuničinom kabinetu čitajući naše dosijee. To je sigurno. Što se tiče tog narezanog diska, to je vrlo interesantno, to je otišlo i to je negde, negde. Tri diska su valjda narezana, među kojima i moj... Vrlo je čudan izbor. Znam da je tu i... Tu je i Koštunica, tu je i Đinđić, tu je i, mislim... Mislim, samo moram da se setim, mislim da je ovaj Sindikat Nezavisnost, ovaj Bane Čanak, mislim da je i Dragan Milovanović, koji je vodio sindikat onaj drugi... Neki čudan izbor ljudi koji su oni doneli. Eto, to je primer neprofesionalnosti te službe, ali vrlo interesantno pitanje kome su to odneli i zašto su to odneli."
Surpuga Radomira Markovića, Ivančica Marković demantovala je za B92 navode Komisije za istraživanje ubistva novinara.
“U objavljenoj vesti naveli ste kako je Radomir Marković u neformalnom razgovoru sa članom te komisije, a nakon što je odbio da razgovara sa njima rekao kako mi je ʼmuka od svega i da mi je prekipeloʼ te da ću se preseliti u Zagreb i da ću 15 nedefinisanih tajnih dokumenata objaviti u svim evropskim novinama i još negde, a gde samo ja znam gde. Ovakvi napisi nemaju nikakve veze sa istinom, sa mojim suprugom i sa mnom i objavljuju se isključivo da bi pretnjama upućenim na moj račun privoleli mog supruga na nešto što se kosi sa njegovim moralnim načelima i interesom ove države. S druge strane ja, kao civil, nikada nisam bila upućena u poslove mog supruga, niti sam videla a kamoli bila u posedu nekakvih tajnih dosijeaˮ, navodi se u njenom demantiju.
Podsetimo da je Komisija za istraživanje ubistava novinara juče saopštila da je bivši šef DB-a Rade Marković u dokumentovanom razgovoru sa jednim članom Komisije naveo da njegova supruga poseduje 15 tajnih dosijea i da će ih u slučaju da policija "napravi još jedan korak", objaviti u "svim evropskim novinama i još negde, a ona zna gde".