Zemlja je prošle nedelje dobila ozbiljno upozorenje iz svemira kada je nad Rusijom došlo do eksplozije meteora, a istog dana pored nje “prozujao” asteroid DA14. Naša planeta je na “meti” raznih nebeskih tela, a čime možemo da im se suprotstavimo?
Ako projekat Kandske svemirske agencije bude išao po planu, ona će lansirati svemirski teleskop NEOSSat koji će detektovati i pratiti sve objekte koji prolaze u blizini Zemlje.
Ovaj relativno mali uređaj treba da se otisne u svemir 25. februara.
Iako će ovom teleskopu biti teško da prati manje meteore, poput onog koji je pao na Rusiju, ovo će biti prvi satelit te vrste. Uz to, imaće dvostruki zadatak – osim što će nadgledati asteroide, pratiće mogućnost sudaranja satelita i svemirskog otpada koji se nalaze u orbiti.
Težak svega oko 65 kilograma, 12 miliona dolara vredan NEOSSat provodiće polovinu vremena beležeći i prateći asteroide.
Istraživači kažu da može pronaći barem stotinu novih tokom prve godine rada.
“Ova letelica dizajnirana je da pretražuje nebo u blizini Sunca, što je težak zadatak za bilo koji teleskop na Zemlji", kaže Alan Hildebrand, planetolog na Univerzitetu u Kalgariju (Kanada) i vođa NEOSSat misije.
Opremljen posebnim zaklonom od sunčeve svetlosti, ovaj teleskop biće usmeren ka suncu, kako bi beležio fotografije i razotkrio asteroide prečnika od jednog kilometra koji prete da preseku zemljinu orbitu.
Asteroidi iz dalekih delova solarnog sistema ponegad “prozuje” pored Zemlje, ali su najopasniji oni koji uporno presecaju orbitu.
Leteći u polarnoj orbiti na oko 700 kilometara više od zone u kojoj počinje zamagljujući uticaj atmosfere, mala letelica biće na neprekidnoj dužnosti.
Ipak i dalje ostaje problem praćenja manjih meteora s kojim će naučnici, pre ili kasnije, morati da se uhvate u koštac.