PayPal izazvao haos u naplati PDV-a?

Da li se roba carini “od oka”?

16.5.2013.
13:21
VOYO logo

Dolazak PayPal-a u Srbiju doneo je probleme u vidu nejednakog obračuna PDV-a prilikom carinjenja robe iz inostranstva, tvrde pojedini naručioci, piše Miodrag Sovilj za portal 021.

Kako kaže Novosađanin Janko Valenćik, od kako su građani počeli da masovno poručuju stvari iz inostranstva, nastao je haos, koji je rezultirao da pojedini naručioci PDV plate višestruko više od iznosa koji su izdvojili za pazar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Sad se odjednom sve primenjuje selektivno - neko plati PDV, neko ga ne plati. Desi se da neko robu plati 10 dolara, a da mu se proceni da je osnovica za carinu 40 dolara. Isto tako, neko ko poruči nešto što vredi 60 dolara, njemu se proceni da treba da plati još 10 - kaže Valenćik za Novosadski informativni portal.

Dosadašnja praksa carinske službe je bila da paketi vrednosti do 50 evra prolaze bez ikakvih dažbina, a da je sve preko tog iznosa bilo carinjeno po stopi od 10% i na taj iznos je plaćan PDV od 8 do 20%, u zavisnosti od vrste carinjene robe. Valenćik kaže da je prilikom poručivanja robe primetio da se sada na sve pakete obračunava PDV, bez obzira da li se oni carine ili ne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Sada kada nešto poručite, ne znate koja će biti krajnja cena - besan je ovaj Novosađanin.

Procena uvek iznenađenje

Šefica Carinske ispostave u Novom Sadu Nadežda Grahovac tvrdi da dolazak PayPal-a nema veze sa tim, iako kaže da se obim posla carinika "udesetostručio" od kako građani Srbije mogu robu da naručuju pomoću ovog sajta.

Ona navodi da su sva fizička lica koja naručuju robu čija vrednost ne prelazi 50 evra i dalje oslobođena plaćanja carine, ali samo ukoliko naručuju robu za svoje potrebe.

Prema njenim rečima, problem nije nastao dolaskom Paypal-a, već kada u pošiljci nedostaje faktura i tada su carinici prinuđeni da vrednost robe procenjuju odokativno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Robu koja stiže iz Kine i Hongkonga obično ne prati faktura. Onda mi moramo da tražimo te predmete na aliexpress.com ili na alibaba.com, kako bismo videli koliko to zapravo košta. E sad, da li mi u tom momentu nađemo baš istu stvar...uglavnom, oni koji naručuju robu preko proverenih onlajn prodavnica nemaju ove problem - kaže ona.

Ona dodaje da svi oni koji su nezadovoljni naplaćenim PDV-om, mogu da podnesu zahtev za povraćaj sredstava, ali uz njega moraju da prilože i fakturu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo