Koreja preti praznom puškom (VIDEO)

Američki stručnjaci smatraju da je Kim Džong Un samo hvalisavac

5.4.2013.
16:41
VOYO logo

Direktne pretnje Severne Koreje ove nedelje da će napasti Sjedinjene Države nukleranim oružjem su verbalno hvalisanje jer ta izolovana zemlja još nema sredstva da to i uradi, kažu zapadni zvaničnici i stručnjaci.

Severna Koreja je polako i stalno poboljšavala svoje raketne sposobnosti poslednjih godina i američki zvaničnici sada kažu da njene rakete možda mogu da pogode teritorije SAD, uključujući Guam, Aljasku i Havaje. Neki stručnjaci, međutim, kažu da takva mišljenja samo služe da bi se uzbunila javnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema podataka da je Severna Koreja isprobala kompleksni proces smajnenja nuklearne bombe i stvorila minijaturnu A bombu koju bi mogla da stavi na raketu dugog dometa, kakve već decenijama imaju SAD, Rusija, Kina, kažu stručnjaci.

Drugim rečima, Severna Koreja bi mogla da pogodi neke delove SAD, ali ne i američko kopno i ne sa nuklearnim bombama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pretnje Sjedinjenim Državama od strane mladog vođe Severne Koreje, Kim Džong Una, su verovatno verbalna hvalisanja, kaže Geri Sejmor, donedavno glavni stručnjak za nuklearno oružje medju Obaminim osobljem zaduženim za nacionalnu bezbednost, piše Blic.

- Krajnje je malo verovatno da oni imaju raketu s nuklearnom bojevom glavom koja bi mogla da dosegne do Sjedinjenih Država - rekao je Sejmor, a prenosi Reuters.

Severnokorejanci "nisu samoubilački nastrojeni. Oni znaju da bi bilo kakva vrsta direktnog napada (na SAD) značila kraj njihove zemlje", rekao je Sejmor sada profesor Harvardskog univerziteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sredu je agencija Severne Koreje KCNA objavila da je vojska dobila odobrenje za "manje, lakše i različite nuklerne napade", sa očiglednim upućivanjem na minijaturne nuklearne bombe.

To je bila poslednja u seriji pretnji Pjongjanga zbog "neprijateljskih" vojnih vežbi SAD i Južne Koreje, kao i sankcija UN uvedenih posle treće nuklearne probe Severa u februaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takođe u sredu, Pentagon je rekao da će prebaciti raketni odbrameni sistem, poznat kao THAAD, na ostrvo Guam u Pacifiku koje je Pjongjang posebno naveo.

Pojedinosti severokorejskog raketnog i nuklearnog programa ostaju nepoznanica za američke i druge obaveštajne agencije i ima rupa u poznavanju njihovih raketa zbog zatvorenosti i tajanstvenosti Severa.

Neki američki zvaničnici i stručnjaci za oružje kažu da je Pjongjang možda uspeo da isplanira i izradi minijaturnu nuklearnu napravu koju bi mogao da stavi u raketu srednjeg dometa poznatu kao Nodong.

Drugi to negiraju i kažu da ako je Pjongjang čak i uspeo da razvije takvo oružje, postoje ozbiljne sumnje oko toga da li bi Severna Koreja bila u stanju da ga dovoljno isproba da bi obezbedila da ono i funkcioniše.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rakete srednjeg dometa kakve su Nodong mogle bi da pogode američke saveznike, Južnu Koreju i Japan, kao i Okinavu, gde ima američkih vojnika. Međutim, one nemaju domet da pogode čak i isturene američke teritorije u Pacifiku.

Druga raketa koju američke agencije posebno nadgledaju je interkontinentalna balistička raketa KN-08, koja ima duži domet od Nodonga i prvi put je prikazana na vojnoj paradi pre godinu dana, ali nikada nije isprobana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošlog meseca admiral Džejms Vinefeld, pomoćnik šefa združenog generalštaba, rekao je novinarima da oni "veruju da KN-08 verovatno ima domet do SAD".

Juče je jedan američki zvaničnik rekao da SAD veruju da KN-08 može da pogodi američke pacifičke teritorije Guam, Havaje i Aljasku, ali ne i američko kopno.

Greg Tielman, bivši obaveštajni oficir Stejt depertmenta, koji sada radi za asocijaciju za kontrolu oružja je skeptičan u pogledu KN-08 rakete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- ada su neki stručnjaci bolje analizirali rakete s parade u Pjongjangu zaključili su da su one ili lažne ili da su makete. One nisu bile spremne za korišćenje - rekao je Tielman.

Danas je u Seulu objavljeno da je Severna Koreja postavila dve rakete srednjeg dometa na pokretne lansere i sakrila ih na istočnoj obali zemlje. Verovatno se radi o raketama srednjeg dometa poznatim kao Musudan ili Nodong B. Veruje se da je domet Musudana oko 3.000 kilometara, što je više od Nodonga, i što stavlja Južnu Koreju, Japan i moguće Guam, u njen domet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, Tielman kaže da ni Musudan nije do sada nikada isproban.

- Raketa koja nikada nije testirana u letu nije opertivan sistem i nije kredibilna pretnja - kaže on.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo