Ko štrajkuje - nema plate!

Novi propisi ne dozvoljavaju ni demonstracije na ulicama

29.11.2012.
23:43
VOYO logo

Sindikati smatraju da je ovaj predlog zakona rađen po direktivi Međunarodnog monetarnog fonda i da je veoma represivan, prenose Večernje novosti.

"Odredba po kojoj zaposleni imaju mogućnost da izraze nezadovoljstvo svojim socijalno-ekonomskim položajem samo na svom radnom mestu obesmišljava instituciju štrajka. U vreme kada većina firmi ne radi i radnici traže zaostale zarade, oni moraju na ulice ili ispred Vlade da bi uopšte bili primećeni. A kada dođe neko zrelije vreme, onda ćemo pregovarati za stolom"- kaže Ljuban Žigmund iz Saveza samostalnih sindikata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poslodavcima, pak, prija da se štrajk ubuduće organizuje samo u krugu preduzeća, ali i oni traže pravo na obustavu.

"Uvođenje ”lokauta” podrazumeva da i poslodavci mogu da zatvore firmu dok traje štrajk, ukoliko procene da im preostali deo radnika nije dovoljan da nastave nesmetano sa poslovanjem" -izjavio je Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo ne znači da radnici ne mogu na ulice, ali to je onda već protest i u tom slučaju mora da bude organizovan u skladu sa Zakonom o okupljanju građana, odnosno prijavljen MUP"- objašnjava Zoran Martinović, državni sekretar Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike.

Martinović dodaje i da će ubuduće štrajk moći da organizuje i policija, ali da je on apsolutno zabranjen za vojsku, BIA, državne službenike na položaju, Hitnu pomoć i u onim delatnostima koje su od opšteg interesa ili su važni za život i zdravlje stanovnika. Tehnološki minimum proizvodnje moraće da održe i zaposleni u preduzećima u kojima bi zaustavljanje procesa rada dovelo do nenadoknadivih gubitaka i štete, a to su hemijska i metalska industrija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema poslednjim procenama sindikata, u toku ove godine je oko 90.000 radnika na ulicama ili u krugu preduzeća tražilo zaostale plate, doprinose, novo rukovodstvo. Novi propisi, koji će važiti od sledeće godine, predviđaju po prvi put vođenje jedinstvenog registra svih štrajkova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo