Hrvati zbog EU uvode veći porez na šund?

PDV za ozbiljnu muziku 5, za rock i festivale čak 25%

5.3.2013.
15:29
VOYO logo

Uoči ulaska Hrvatske u EU nulta stopa PDV-a koja je važila za knjige, pozorišne i bioskopske ulaznice, otišla je u istoriju. I dok se već zna da će se i za knjige primenjivati povlašćena stopa PDV-a od pet posto, ovih dana bi Vlada Hrvatske trebalo da se izjasni o povlašćenoj stopi PDV-a na pozorišne, bioskopske, muzejske i koncertne ulaznice.

U većini zemalja EU, pa čak i u nekima koje su još daleko od toga, te četiri “kategorije” ulaznica objedinjene su u jednu kategoriju ulaznica za “kulturne događaje”. Nezavisno od toga o kakvim je pozorišnim predstavama, filmovima i muzičkim koncertima ili izložbama i muzejskim postavkama reč, one su opterećene istom stopom PDV-a, najčešće povlašćenom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na primer, u Sloveniji ta stopa PDV-a već godinama iznosi 8,5 posto, Austriji i Italiji 10, Poljskoj i Španiji 8, Švedskoj i Holandiji 6, Finskoj i Rumuniji 9 posto. U Srbiji ta povlašćena stopa na kulturne događaje, uključujući i muzičke koncerte, iznosi 8 posto u odnosu na redovnu stopu PDV-a od 20 posto. Izuzetak od takve prakse je izrazito neoliberalno ustrojena Velika Britanija, u kojoj nema povlašćene stope PDV-a ni na kakva kulturna događanja.

Udruženje koncertnih promotera Promo u predlogu Ministarstvu finansija i Vladi RH rukovodila se tom pozitivnom praksom, a i Ministarstvo kulture dalo je preporuku da stopa PDV-a na ulaznice za sve kulturne događaje iznosi pet posto. Ipak, Ministarstvo finansija je iznelo drugačiji, prilično diskutabilan stav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zoran Marić, inače utemeljivač i organizator uglednog festivala INmusic i predsednik udruženja Promo tvrdi da je Ministarstvo finansija s jedne strane voljno da poštuje preporuku Ministarstva kulture kad su u pitanju ulaznice za pozorišta, bioskope i muzeje, ali ne i za muzičke koncerte, osim ako ih nisu organizovali Koncertna direkcija Zagreb, KD “Vatroslav Lisinski” ili Studentski centar.

Osim što će hrvatskim organizatorima koncerata posao i nadalje biti teži nego u EU okruženju, Ministarstvo finansija RH ovakvim stavom kao da ponovo uvodi socijalistički “porez na šund”.

Prema njihovom stavu ispada da su najlošiji film Jean Claudea Van Dammea, najbednija self-help knjiga ili najgora pozorišna predstava u startu umetnost i kultura, a nadolazeći koncerti Marka Knopflera, Arctic Monkeysa, Iggy & The Stoogesa, Beyonce, Robbieja Williamsa, Hladnog piva i drugih vrednih izvođača to nisu.

Takav stav Ministarstva finansija je anahron jer ne shvata ulogu popularne muzike u korpusu celokupne kulture 21. veka, a pritom je i štetan jer u obzir ne uzima činjenicu da se Hrvatska tokom godine, a posebno preko leta, uspešno pozicionirala kao “mala zemlja za velike muzičke događaje”. Turizam, koji je dočekao povlašćenu stopu PDV-a, i kulturni događaji koji je čekaju - posebno muzički koncerti i festivali, u Hrvatskoj sve više idu ruku pod ruku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo