Radi se o filmskom kolažu nastalom od preko 3,000 sati video materijala koje su snimili filmski profesionalci i amateri iz svih zemalja svijeta na isti dan, 10.10.2010.
Zajedno su stvorili sliku međusobne povezanosti čovječanstva kakva nikad do sad nije bila moguća. Film je nastao uz potporu Ujedinjenih naroda i zajednice filmskih profesionalaca i amatera širom svijeta.
Jedan dan na Zemlji je video zapis jednog dana, 10. listopada 2010. Film je nastajao četiri godine, a snimalo ga je preko 19,000 filmskih entuzijasta, kako profesionalaca tako i amatera kojima je to bio prvi put da koriste video kameru. Prikupljeno je 3,000 sati snimljenog materijala. Kako bi u snimanju sudjelovalo što više zainteresiranih, inicijatori projekta „Jedan dan na Zemlji“, njegov osnivač i redatelj Kyle Ruddick i suosnivač i izvršni producent Brandon Litman, donirali su kamere UN-ovim uredima u 95 zemalja, što je omogućilo snimanje neobičnih prizora iz prve ruke, uključujući snimke udaljenih sela Papue Nove Gvineje i Abyeije, pokrajine u Južnom Sudanu čija je povijest obilježena pograničnim sukobima.
"Pregledavajući tisuće sati snimljenog materijala, shvatio sam da postoji bezbroj priča u svijetu koje čekaju da budu ispričane", kazao je Kyle Ruddick, osnivač i redatelj filma.
"Samo činjenicom da smo ljudima omogućili mjesto, on-line platformu putem koje s drugima mogu podijeliti svoju priču, uspjelo nam je motivirati pojedince i kolektive da snimaju u svim zemljama svijeta, a da pritom nismo trebali putovati van vlastitih zemljopisnih granica. Na ovaj način stvaramo novi filmski žanr, koji milijunima naših korisnika omogućuje stvaranje filmova, TV emisija i novih medija. Moć ove nove medijske budućnosti je što omogućuje dijeljenje do sad neviđenih sadržaja koje stvaraju sami korisnici za ostale korisnike."
U filmu je korištena muzika dobitnika Grammyja Paula Simona i Tinariwena, Fele Kutija, Sigur Rós i DJ Cut Chemista.
Jedan dan na Zemlji bilježi zadivljujući spektar ljudskih iskustava, od rođenja djeteta u Mongoliji do žene čiji je hobi sakupljanje zidnih satova u favelama Rio de Janeira. Film ukazuje na to kako krize s kojima se suočava svijet – od nestašice vode do siromaštva – povezuju sve nas, stanovnike svijeta, te nudi rijetko viđene snimke života u Sjevernoj Koreji, Iranu i Kosovu. Pored samog filma, Projekt Jedan dan na Zemlji stvorio je jedinstvenu video arhivu otvorenu za javnu razmjenu svim filmskim stvarateljima diljem svijeta. Financiranje filma omogućeno je iz više izvora, u velikom dijelu uz podršku Zaklade Ford i njezine inicijative Just Films.