Jedna od osnivačica kontroverzne feminističke grupe “Femen” Aleksandra Ševčenko izjavila je za “Blic“ da bi gologrude aktivistkinje rado došle u Srbiju. Ove Ukrajinke koje su pre pet godina osnovale pokret nisu ni slutile da će "Femen" ubrzo poprimiti planetarne razmere.
- Ne isključujem mogućnost da ćete nas videti i u Srbiji. Iako ne znam mnogo o društveno-političkoj situaciji u vašoj zemlji, poznata nam je vaša bliskost sa Rusijom, što vas automatski stavlja na našu mapu. Ne poričemo da nam je Putin glavna meta, zbog nesloboda koje je u poslednjoj deceniji nametnuo, ne samo u svojoj zemlji već svuda gde Rusija ima uticaj - navodi Ševčenkova.
Iako su od osnivanja “Femena“ efektnost sekstremizma mnogi dovodili u pitanje, ona je uverena da su neke promene uspele da izdejstvuju. Prema njenim rečima, cilj im nije egzibicionizam, već podizanje društvene svesti, pre svega kod žena.
- Izabrale smo gole grudi kao oružje, da bismo se oslobodile iz stega patrijarhata u kom muškarci upravljaju nama. Golotinjom pokazujemo da smo gospodarice svog tela i uma, a ispostavilo se da je to najefektniji način da se pažnja sveta privuče i skrene na neka pitanja - ističe Aleksandra. U borbu protiv eksploatacije žena, diktature i religijske represije “Femen“ je obnaženih grudi krenuo 2008. godine. Iako zbog protesta često završavaju u zatvoru i na sebe navlače gnev mnogih, povlačenje im nikako nije u planu. - Priključuju nam se sve radikalnije sekstremistkinje koje su bukvalno spremne na sve. Organizacija je iz dana u dan sve jača i verujem da ćemo uskoro biti spremne za poduhvate i u najekstremnijim zemljama koje smo do sad izbegavale iz bezbednosnih razloga - priča za “Blic“ Aleksandra Ševčenko.
Njima se danas priključuju žene iz celog sveta, a da bi postale deo organizacije, najpre moraju da prođu kroz rigorozan program obuke. Treninzi se za sada obavljaju u njihovim centrima u Berlinu, Parizu i Kijevu, a dobrodošle su, kaže ona, sve žene koje su “hrabre i nezavisne i žele da utiču na svet”.
- Deo obuke koji je namenjen psihičkoj pripremi bazira se na diskusijama o aktuelnim temama - objašnjava Ševčenkova.
Fizička obuka je jačanje samoodbrane kako bi aktivistkinje mogle da se odbrane od policajaca ili bilo koga ko pokuša da ih spreči u akciji. Mada nije želela da otkrije mehanizam kojim se pripremaju za proteste, osnivačica kaže da je, nažalost, događaje na kojima će se pojaviti vrlo lako izabrati.