Dokazano – genijalci su zaista skloniji ludilu!

Da biste bili genijalni ne trebate patiti od bipolarnog poremećaja – ali to pomaže. Studija je pokazala da vrlo uspješni umjetnici imaju daleko veću sklonost maničnoj depresiji.

3.2.2010.
14:40
VOYO logo

Vincent Van Gogh pokazivao je znakove mentalne nestabilnosti cijeli život i nije bio jedini 'ludi umjetnik'. Spekulacije da su nadarenost i ludost povezani datiraju još iz davnina, a mogu se naći i u zapisima Aristotela, Platona i Sokrata.

Znanstvenici su sad po prvi put našli snažan dokaz koji povezuje genijalnost i ludilo. Istraživanje na više od 700.000 odraslih osoba pokazalo je da će oni s najvišim ocjenama u školi biti četiri puta skloniji razvoju bipolarnog poremećaja nego oni s prosječnim ocjenama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veza je bila posebno jaka kod onih koji su studirali glazbu ili književnost, dvije discipline koje i povijesni zapisi najčešće povezuju s ludilom. Istraživanje su proveli znanstvenici s Instituta za psihijatriju na King's College London te njihove kolege s Karolinska Institute u Stockholmu.

Bipolarni poremećaj, poznat i pod imenom manična depresija, pogađa oko jedan posto populacije, a karakterizira ga nagla promjena raspoloženja, od krajnjeg ushićenja do depresije. Tijekom manične faze dolazi do prevelikog samopouzdanja koji graniči s grandioznošću, do brze izmjene misli, nemira i nesanice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Edgar Allen Poe, za kojeg se smatra da je bolovao od manične depresije, jednom je napisao: "Ljudi mi kažu da sam lud, no nije još odgovoreno je li ludilo tek uzvišenija inteligencija..."

Voditelj istraživanja dr. James MacCabe s Instituta za psihijatriju rekao je: "Ustanovili smo da su najviše ocjene povezane s povećanim rizikom od razvoja bipolarnog poremećaja, posebno u društvenim i nešto manje u znanstvenim predmetima. Lingvistička i glazbena kreativnost pokazale su se posebno rizične za razvoj bipolarnog poremećaja."

I učenici s vrlo lošim ocjenama imali su nešto veći rizik za razvoj bipolarnog poremećaja. Znanstvenici smatraju da postoje dvije rizične grupe – oni s izvrsnim postignućima, kod kojih manija potiče kreativnost i oni s lošim postignućima, posebno ako su jako loši u sportu, što ukazuje na lošu motoriku i suptilnu abnormalnost pri razvoju neurološkog sustava.

Dr. MacCabe je ipak dodao: "Iako su izvrsna postignuća rizična za razvoj bipolarnog poremećaja kasnije u životu, treba zapamtiti da većina izvrsnih studenata ima dobro mentalno zdravlje."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo