Saša Lončar u Srbiji gradi pet hidroelektrana za gotovo 200 milijuna kuna. Riječ je o trima malim hidroelektranama snage od 500 kW do 1,5 MW, koje će se nalaziti u istočnoj Srbiji, u Timočkoj krajini, te četvrtoj kod Valjeva. Za petu, ujedno i najveću, snage 10 MW, tek traži lokaciju.
"Za te dvije sam već riješio pitanje zemljišta, što je jedan od najzahtjevnijih dijelova ovakve investicije te su one sada u visokoj fazi projektiranja. One će biti na malim, brzim planinskim rijekama koje su, primjerice, deset puta manje od Zrmanje i široke su svega dva do tri metra", pojasnio je Lončar u razgovoru za Poslovni dnevnik.
Dodaje da je s projektom u Srbiji započeo prije nešto više od godinu i pol, a dovršit će ga do 2020. Sam će, kaže, sa šest milijuna eura graditi četiri manje hidroelektrane, dok će u projekt one veće, koja vrijedi više od 20 milijuna eura, uključiti i partnere.
Država birokratizira i dijeli poticaje koje je nemoguće dobiti
Lončar ističe da mu je žao što ulaganje u obnovljive izvore energije nije mogao realizirati u Hrvatskoj. To područje ga je zainteresiralo prije pet godina, a prvotna mu je ideja bila graditi solarne elektrane snage 5 MW u Dalmaciji. Kaže da je pronašao pouzdana dobavljača, istražio potencijalne lokacije, napravio proračune i složio koncept poslovnog plana za nekoliko elektrana. Na kraju je ispalo da je tri godine protratio uzalud.
Mnogo se govori da želimo privući ulagače, domaće i inozemne, ali u praksi to govore dva, tri političara na vrhu piramide, a na terenu imamo situaciju u kojoj je HEP i dalje čvrsto monopolist, a privatni pothvati u energetici iznimke."Nakon razgovora s lokalnim samoupravama, ljudima iz struke i pokušaja da pribavim dokumentaciju nužnu za realizaciju takvog projekta postalo mi je jasno da je moja solarna priča u Hrvatskoj zapravo bila borba s vjetrenjačama", razočaran je Lončar, koji time potvrđuje raniju izjavu vlasnika Agrokora Ivice Todorića da je bolje investirati u Srbiji nego u Hrvatskoj.
Lončar pojašnjava da je prema njegovu iskustvu u Hrvatskoj teško ili gotovo nemoguće raditi elektrane na alternativne izvore energije. Razloga je, kaže, niz. Prvi je što lokalne samouprave za to nisu zainteresirane. Država k tome cijeli proces nepotrebno birokratizira i navodno dijeli poticaje za koje kaže da ih je u praksi nemoguće dobiti.
Lončar priznaje da je prvo bio jako skeptičan prema savjetu svojih partnera da elektrane gradi u nekoj drugoj državi u regiji.
"Predlagali su mi Srbiju, a meni je sad neugodno reći da su bili u pravu, jer je razina poslovnosti u Srbiji onakva kakva je u zemljama EU i kakvu ovdje ne vidimo, da me tamo nitko nije tražio da 'podmažem' proces i da su tamo lokalni političari jako zainteresirani za investicije", zaključuje Saša Lončar.
Vezani članci:
arti-201102020258006 arti-201010180495006 arti-201012090201006 arti-201007130329006 arti-201003010150006