Posljednjih mjeseci svi smo pod snažnim dojmom snažne ekspanzije AI tehnologije. Svi pričaju o umjetnoj inteligenciji, neki su skeptični, neki oduševljeni, a neki se pomalo i boje. Naime, dio populacije strepi od toga hoće li im umjetna inteligencija oteti poslove, a drugi se boje učinka AI tehnologija na sigurnost, tajnost podataka i kakve će biti posljedice širokog korištenja ovih tehnologija na društvo u cjelini. No, treba reći da nije baš sve uhvatila panika.
Uzlet AI tehnologija najmanje je iznenadio generaciju Z, oni kao da su računali na takav razvoj događaja. Ako znamo da su pripadnici generacije rođeni između 1995. i 2010. godine, a već praktički odmalena imaju pristup internetu, društvenim mrežama, gadgetima i digitalnim tehnologijama, za njih je razvoj i dostupnost ovakvih tehnologija nešto što se moglo itekako očekivati. Ovi mladi ljudi oblikovani su za novo tehnološko doba i to je vidljivo iz njihovog načina razmišljanja, životnih interesa, pristupa obrazovanju i pogleda na svijet. Isto vrijedi kada je u pitanju profesionalni razvoj i izbor karijere. Štoviše, oni su prepoznali razvoj AI tehnologija kao sastavni dio budućnosti i spremni su iskoristiti sve njezine prednosti.
Poslovi budućnosti po mjeri generacije Z
Prema istraživanju instituta McKinsey, generacija Z ima analitički pristup donošenju odluka, racionalniji i pragmatičniji su od svojih prethodnika milenijalaca te bolje plivaju u svijetu STEM-a. Za generaciju Z možemo reći da pričaju drugačijim jezikom, napredne tehnologije ih ne plaše nego privlače i inspiriraju, ali zato bježe od monotonih poslova, staromodnih autoriteta i konzervativnih radnih okruženja koje teško prihvaća nove trendove i promjene.
U ekonomiji koja se ubrzano razvija u smjeru tehnološkog napretka, što potvrđuje i podatak da je ICT sektor u Hrvatskoj proteklih godina raste dvostruko brže od ukupnog gospodarstva, to je ustvari dobra vijest – mladi ljudi, pripadnici generacije Z ne samo da jasno vide da im AI tehnologije neće oduzeti poslove nego već sada mogu prepoznati svoje mjesto na budućem tržištu rada.
U tome im mogu pomoći platforme poput interaktivne Mape poslova i vještina budućnosti koju je u suradnji sa stručnjacima kreirala A1 Hrvatska.
Mapa poslova i vještina budućnosti odličan je projekt jer pomažu u snalaženju i omogućavaju svojevrsni pogled u budućnost – interaktivan pregled zanimanja koja nestaju, zanimanja koja se mijenjaju i novih zanimanja koja se tek pojavljuju i usko su povezana s naprednim tehnologijama. Dodatno, kod svakog od spomenutih zanimanja navodi se i lista konkretnih vještina potrebnih za obavljanje tog radnog mjesta, od tehničkih i poslovnih, preko dodatnih vještina pa sve do takozvanih soft vještina – osobnih karakteristika potrebnih za učinkovito funkcioniranje u specifičnom radnom okruženju.
Strast prema istraživanju i učenju novih tehnologija
Što o tome svemu kažu stvarni ljudi, predstavnici generacije Z i kakva su njihova iskustva s profesionalnim usmjeravanjem i razvojem? Luka Karlić je pred diplomom na inženjerskom smjeru matematike na PMF-u u Zagrebu, a prvi je put počeo raditi na trećoj godini fakulteta. I to zato što je pao godinu.
„Na drugoj godini sam pao usmeni i produžio godinu faksa. Odlučio sam to nadoknaditi na drugi način. Pretpostavljao sam da će netko u mom CV-u jednog dana vidjeti da sam izgubio godinu i zaključio da bi možda bilo dobro da to nadoknadim radom. Glavna je motivacija sljedeća: kada počnete raditi kao student, nije sramota nešto ne znati i pitati. Također, primjena matematike u industriji ima jako puno aspekata i dobro je u ranoj fazi isprobati više stvari kako bi shvatio što te doista zanima. Tako sam tada rezonirao, a kad sam počeo raditi, nisam više mogao stati“, opisuje Luka, koji radi u Gideonu kao inženjer za računalni vid.
Za Luku Karlića ključno je da može na poslu učiti, a uzbudljivo mu je to što stvaraju nešto novo. „U Gideonu se bavimo problemima koje nitko u svijetu nije još riješio. To mi je nevjerojatno snažan motiv.“ Na putu prema uspjehu ne vide puno ograničenja. „Bitno je imati istinsku motivaciju, biti discipliniran, učiti od pametnijih, imati pravoga mentora i smatram da je tada uspjeh zagarantiran“, kaže Luka i dodaje: „Potrebno je imati i malo sreće.“