U tijeku su prijave na natječaj za Program srednjoškolskog obrazovanja odraslih za zanimanje policajac/policajka koju provodi Policijska škola „Josip Jović“. Ovaj program namijenjen je osobama koje će na dan početka nastave biti mlađi od 28 godina i koje su završile trogodišnju ili četverogodišnju srednju školu. Program obrazovanja traje 11 mjeseci, a polaznici i polaznice se nakon završenog Programa primaju u radni odnos u Ministarstvo unutarnjih poslova sukladno potrebama službe.
Uz dob i završenu srednju školu, ako se želite prijaviti na Program srednjoškolskog obrazovanja odraslih za zanimanje policajac/policajka morate zadovoljiti još nekoliko uvjeta:
- morate biti hrvatski državljani,
- morate imati posebnu razinu psihičke i tjelesne zdravstvene sposobnosti,
- morate imati posebnu razinu tjelesne motoričke sposobnosti,
- morate biti osobno dostojni za obavljanje policijske službe,
- niste članovi niti jedne političke stranke.
Izdvojili smo neka od najčešćih pitanja koje postavljaju kandidati zainteresirani za upis Programa srednjoškolskog obrazovanja odraslih za zanimanje policajac/policajka.
Smijem li imati tetovažu?
Slijedom Odluke i Rješenja Ustavnog suda Republike Hrvatske broj: U-II-2064/2010 51/18 od 23.04.2018. („Narodne novine“, broj: 51/2018), točka 69. koja se odnosi na zdravstvenu kontraindikaciju velikih i vidljivih tetovaža navedenoj u Prilogu 1. Pravilnika o mjerilima i načinu utvrđivanja posebne psihičke i tjelesne zdravstvene sposobnosti za osobu koja se prima u policiju i policijskog službenika to o sastavu i načinu rada zdravstvenih komisija u ovlaštenim zdravstvenim ustanovama („Narodne novine“, broj: 113/2012, 37/2018, 51/2018-Odluka Ustavnog suda RH) se ne primjenjuje prilikom utvrđivanja zdravstvene sposobnosti te donošenja ocjene o zdravstvenoj sposobnosti osoba iz članka 1. Pravilnika od 1. siječnja 2019. godine.
Sukladno tome, tetovaže za osobe iz članka 1. Pravilnika su dozvoljene od 1. siječnja 2019. godine no vodit će se računa da njihov izgled ili sadržaj nije uvredljiv na nacionalnoj, vjerskoj ili drugoj osnovi koja vrijeđa građane. Konačnu odluku o primjerenosti tetovaža kandidata za prijam na obrazovanje za obavljanje policijskih poslova donosi Povjerenstvo za odabir kandidata za upis u Program srednjoškolskog obrazovanja odraslih za zanimanje policajac/policajka odnosno Povjerenstvo za odabir kandidata za upis u Program redovnog obrazovanja za zanimanje policajac/policajka kroz 3. i 4. razred Policijske škole „Josip Jović“.
Koliko je važna moja fizička forma?
S obzirom na specifičnosti obavljanja policijskog posla, od kandidata se očekuje propisana razina tjelesne motoričke sposobnosti koja se provjerava u skladu s Pravilnikom o kriterijima za provjeru razine tjelesne motoričke sposobnosti za osobu koja se prima u policiju („Narodne novine“, broj: 20/15, 16/18 i 49/21.). Ovaj dio selekcijskog postupka sastoji se od trčanja na 2.400 metara koje muški kandidati moraju istrčati za 12.49 minuta, a ženske kandidatkinje za 15.58 minuta, te poligon pješačkih prepreka koji ženske kandidatkinje moraju prijeći tri minute i 50 sekundi, a muškarci za tri minute i šest sekundi.
Postoje li propisi o minimalnoj visini/težini koju kandidati moraju zadovoljavati?
Prema Pravilniku o mjerilima i načinu utvrđivanja posebne psihičke i tjelesne zdravstvene sposobnosti za osobu koja se prima u policiju i policijskog službenika te o sastavu i načinu rada zdravstvenih komisija u ovlaštenim zdravstvenim ustanovama, za pozitivnu ocjenu muški kandidati moraju biti visoki minimalno 1,70 m, a teški minimalno 60 kg. Za ženske kandidate, propisana je minimalna visina od 1,60 m te minimalna težina od 50 kg.
Smijem li nositi bradu ili imati dugu kosu?
Što se tiče brade i dužine kose, odnosno općenito frizure za muške i ženske kandidate, ovo pitanje je regulirano posebnim uputama koje se odnosi i na policajce i na učenike. Prema tim uputama, žene moraju nositi kosu vezanu u rep. Muškarci moraju imati urednu bradu podšišanu do tri milimetra duljine. Što se tiče kose, propisana je kraća frizura, podšišana sa strane do tri milimetra.
Što ako imam dioptriju?
Prema Pravilniku o mjerilima i načinu utvrđivanja posebne psihičke i tjelesne zdravstvene sposobnosti za osobu koja se prima u policiju i policijskog službenika te o sastavu i načinu rada zdravstvenih komisija u ovlaštenim zdravstvenim ustanovama („Narodne novine“, broj: 113/2012, 37/18 i 51/18), kandidat može dobiti pozitivnu ocjenu ako refrakcijske anomalije vida (dioptrija) ne prelaze vrijednosti propisane Pravilnikom, a konačnu odluku donosi Zdravstvena komisija MUP-a pri Domu zdravlja MUP-a.
Tko utvrđuje dostojnost za obavljanje policijske službe?
Dostojnost za obavljanje policijske službe provjerava policijska postaja po mjestu prijavljenog prebivališta ili boravišta osobe za koju je potrebno provesti provjeru, a način provjere osobne dostojnosti za obavljanje policijske službe propisan je Pravilnikom o načinu obavljanja provjere osobne dostojnosti za obavljanje policijske službe („Narodne novine“, broj 98/2012).
Ako živim u Zagrebu, mogu li se školovati u Policijskoj školi, a živjeti doma?
Ne. Školovanje je organizirano kao 24-satni boravak tijekom tjedna. Tijekom školovanja, polaznicima je osiguran smještaj, prehrana, udžbenici, školski pribor, propisana odora i sportska oprema. Osim toga, polaznici dobivaju i stipendiju te dodatno osiguranje od posljedica nesretnog slučaja. Za učenike koji su kategorizirani sportaši, škola osigurava nastavak trenažnog procesa te pojačanu prehranu sa svim nutrijentima potrebnim za redovni nastavak treniranja.
Gdje mogu raditi nakon završene Policijske škole?
Svi polaznici koji završe programe obrazovanja u Policijskoj školi primaju se u radni odnos u MUP prema potrebama službe uz obvezni vježbenički staž od šest mjeseci. Nakon isteka vježbeničkog staža, polaznici moraju položiti državni stručni ispit.
Kakve su mogućnosti napretka u policijskoj službi?
Uvjeti za napredovanje u policijskoj službi propisani su Uredbom o policijskim zvanjima („Narodne novine“, broj 7/2022 i 149/2022), koju je donijela Vlada Republike Hrvatske. Tijekom Programa srednjoškolskog obrazovanja odraslih za zanimanje policajac/policajka koju provodi Policijska škola „Josip Jović“ polaznike se potiče na cjeloživotno obrazovanje prema njihovim mogućnostima i afinitetima. Polaznici koji su položili državnu maturu mogu nastaviti školovanje upisom nekog od programa višeg ili visokog obrazovanja na nekim od Sveučilišta ili Veleučilišta. Nadalje, svi policijsku službenici imaju mogućnost daljnjeg usavršavanja kroz različite tečajeve, seminare, edukacije i druge oblike stručnog usavršavanja koje organizira MUP, a koji se također uzimaju u obzir kod napredovanja u službi.
Koliko dugo moram raditi u MUP-u nakon završenog školovanja?
Nakon završenog školovanja minimalno se mora u MUP-u raditi pet godina.
Cjelovite informacije o uvjetima, načinu prijave i potrebnoj dokumentaciji možete pronaći na linku: Natječaj za upis polaznika/polaznica Programa za srednjoškolskog obrazovanja odraslih za zanimanje policajac/policajka koju provodi Policijska škola „Josip Jović“. Rok za podnošenje prijava na natječaj traje do 15.8.2023.
Sadržaj nastao u suradnji s RTL native kreativnim timom i Policijskom akademijom "Prvi hrvatski redarstvenik"!