Sandra Elkasević, bivšeg prezimena Perković, domaća atletičarka, dvostruka olimpijska, trostruka svjetska i čak peterostruka europska prvakinja, danas je, 21. lipnja, navršila 34 godine.
Da ne stari, već s godinama postaje sve bolja, riječi su nje same, a svakako se možemo složiti da atletičarka izgleda odlično, za što je zaslužna i ona - u zdravom tijelu, zdrav duh.
Sandri se osim uspješne karijere, život posložio i na privatnom planu - zadnjeg dana prošle godine, na Silvestrovo, udala se za dugogodišnjeg dečka i trenera Edisa Elkasevića.
Ona i Edis upoznali su se kad je Sandra imala 15 godina, godinu nakon što joj je postao trener, a šest godina im je trebalo da se između njih razviju osjećaji koji su kasnije prerasli u prekrasnu ljubavnu priču.
O svojoj ljubavi rijetko progovara, a da je u suprugu pronašla baš sve, otkrila je jednom prilikom na Instagramu.
‘‘Hvala ti što si svaku moju bitku do kraja sa mnom odigrao, čak i onda kada ne bih pobijedila, učinio bi sve da se osjećam kao pobjednik. Hvala ti što si svaku moju suzu obrisao i što nikada nisi dozvolio da ni pola suze zbog tebe potekne. Hvala ti što si uvijek bio moj oslonac i onda kada sam se osjećala kao da sam jedina na svijetu, što bi me uvijek čvrsto zagrlio i rekao da će sve proći. Hvala ti što si učinio da nikada ne budem tužna, da uvijek volim i osjećam se voljeno. Hvala ti na svemu, jedini moj!", poručila mu je tada.
Zbog brojnih uspjeha koje je nanizala kroz karijeru, Sandra je zaslužila titulu najbolje hrvatske atletičarke, a broj zlatnih medalja i trofeja - vjeruje se da ne može prebrojati ni ona sama.
Rođena u Dubravi, rano je ostala bez oca, a skoro i bez ruke
Sandra je rođena u Zagrebu, u Dubravi. Otac ju je napustio kad je imala samo pet godina, i tada prekinuo svaki kontakt s njom, iako je cijelo vrijeme živio u istoj četvrti.
Kada je imala tri godine, ozlijedila je lijevu ruku, a kirurzima je trebalo sedam i pol sati da je spase jer su joj bili razrezani svi prsti.
Svoj snažan karakter pokazala je još u vrtiću, a iako se nikad nije tukla, imala je autoritet nad ostalom djecom.
Kako bi olakšala život svojoj samohranoj majci, rano je ustajala i svaki dan sama iz Dubrave autobusom i tramvajem išla na treninge košarke i atletike. Majka ju je podržavala i uvijek isticala svoje pravilo "možeš birati čime ćeš se baviti, ali kad kreneš, moraš i završiti".
Za svoju majku Vesnu uvijek je isticala da je njezina najvažnija osoba u životu, a za oca kaže, da se nikada nije javio otkako ih je obje napustio, pa čak ni nakon postizanja međunarodnih uspjeha.
Sportom se počela baviti u osnovnoj školi, a 2004. prepoznao ju je Ivančić
Sandra je počela trenirati atletiku u drugom razredu osnovne škole, a istovremeno se bavila i košarkom i odbojkom. U šestom razredu odlučila se posvetiti isključivo bacanju diska i kugle te se 2001. upisala u Atletski klub Dinamo Zrinjevac.
Godine 2004., trener Ivan Ivančić primijetio ju je na treningu i unatoč njezinom otporu, predvidio je da će sljedeće godine bacati 50 metara, što se i ostvarilo na otvaranju sezone.
Sandra Elkasević
Njezin prvi značajan uspjeh bio je 2006. godine na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Pekingu, gdje se nije uspjela plasirati u završnicu bacanja kugle. Osvojila je srebrna odličja na Svjetskom mlađejuniorskom prvenstvu u Ostravi i Europskom juniorskom prvenstvu u Hengelu, Nizozemska, te je na oba natjecanja pokazala svoj veliki talent.
Sandra Elkasević
Zbog skandala s dopingom skoro je izgubila karijeru
U 2011. godini, Sandra je postigla sjajne rezultate i postavila nove hrvatske rekorde u bacanju diska i kugle. No, nakon ozljede leđa i oporavka, dogodila se prekretnica u njenoj karijeri. Krajem lipnja iste godine objavljeno je da je bila pozitivna na A-uzorke doping testova, odnosno na metilheksanamin, sastojak u američkom energetskom piću Noxpump.
Sandra Elkasević
Ipak, Sandra nije namjerno unijela zabranjenu supstancu, što su kasnije prepoznali i Hrvatski atletski savez i Međunarodna atletska federacija. Iako je dobila šestomjesečnu suspenziju, izbjegla je izostanak s Olimpijskih igara u Londonu.
Na kraju je morala vratiti 20.000 dolara koje je zaradila na dva mitinga Dijamantne lige, a cijeli doping skandal koštao ju je oko 70.000 dolara.
Nije joj dugo trebalo da se vrati na vrh, a od onda niže brojne uspjehe
Nakon skandala s dopingom, Sandra Elkasević se vratila na vrh. U novoj atletskoj sezoni, već na Zimskom prvenstvu Hrvatske u Splitu, prebacila je olimpijsku normu i postavila svoj najbolji rezultat sezone. Osvojila je i Europsko zimsko bacačko prvenstvo u Baru te novi rekord mitinga u Šangaju. Nadalje, dominirala je na mitinzima Dijamantne lige u Oslu i Eugeneu, osiguravši ukupnu pobjedu i dijamantni naslov. Na Europskom prvenstvu u Helsinkiju obranila je titulu europske prvakinje bacivši disk preko 67 metara.
Sandra Elkasević
Na Olimpijskim igrama u Londonu, Sandra je osvojila zlatnu medalju bacivši rekordnih 69,11 metara u trećoj seriji, čime je postala prva hrvatska sportašica koja je osvojila zlato u individualnom nastupu.
Kasnije je nastavila s impresivnim rezultatima, uključujući pobjede na mitinzima Dijamantne lige u Monaku i Zürichu, te novi rekord Hanžekovićevog memorijala u Zagrebu.
Okušala se i u političkoj karijeri, no ne baš uspješno
Na parlamentarnim izborima 8. studenog 2015. izabrana je za zastupnicu u Hrvatskom saboru na listi stranke Bandić Milan 365 – Stranka rada i solidarnosti kao zamjena za zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića. Ipak, Sandra se u Saboru za riječ nije javila nijednom.
Sandra Elkasević
POGLEDAJTE VIDEO: Sandra Perković ostvarila je ono što nikada nitko nije: 'Ona je rođena pobjednica'