Severina Vučković, koja je tvrdila da su institucije nezakonito postupale u njezinoj borbi za skrbništvo nad sinom, dobila je svojevrsnu satisfakciju, piše Jutarnji.hr.
U radu Centra za posebno skrbništvo uočeno je više od 20 nepravilnosti. Centar je osnovan 2014. godine s ciljem da se osnaže prava djece i njihova zaštita. Uloga posebnog skrbnika je da u situacijama konfliktnih odnosa između roditelja zastupa dijete i brine se za njegov interes.
Takva je situacija bila u slučaju borbe za skrbništvo između splitske pjevačice i njezina bivšeg partnera Milana Popovića, koji se nisu mogli dogovoriti oko skrbništva nad svojim sinom Aleksandrom.
Bivši par nije se uspio dogovoriti gotovo ni o jednoj drugoj pojedinosti koja se odnosila na odgoj djeteta, od pohađanja vrtića, izbora škole i drugih, pa je njihovu malodobnom sinu određena posebna skrbnica.
Razgovor nije bio prema pravilima struke
Ona je, kada je sud 2019. godine donio privremenu mjeru i odredio da će dijete živjeti s ocem, predlagala upravo takvo rješenje pri čemu se priklonila stavu Centra za socijalnu skrb u Maksimiru.
Iznijela je takav stav sudu, a da prethodno s djetetom nije čak ni obavila razgovor. Od upućenih u nalaz izvanrednog upravnog nadzora u Centru za posebno skrbništvo, Jutarnji.hr doznaje kako se u njemu ističe da je poseban skrbnik dužan razgovarati s djetetom kada se radi o važnostima za dijete i omogućiti mu da aktivno sudjeluje u rješavanju svojih pitanja.
Nadzor je, isto tako, pokazao da je dostupno premalo posebnih skrbnika te da svaki skrbnik ima 2500 do 2700 predmeta, zbog čega je nemoguće da u svakom slučaju odu na sud, kao ni da razgovaraju s djecom.
Ipak, posebna skrbnica sina Severine Vučković i Milana Popovića u ranijoj je fazi razgovarala s malenim Aleksandrom, no nadzor je pokazao, kako piše Jutarnji, da to nije bilo prema pravilima struke.
Neprimjerena komunikacija i sukob interesa
S djetetom je trebala razgovarati skrbnica sama, bez prisustva drugih osoba, i to u Centru, a razgovor je zapravo obavljen u prisustvu ravnateljice Centra i to u očevu stanu. Tvrdilo se kako se s djetetom razgovaralo i u domu majke, ali o tome nije pronađen nikakav trag, što je opovrgnula i sama majka Severina.
Bilo je više pojedinosti za koje se u nadzoru utvrdilo da nisu bile zakonite. Pjevačica je podnijela zahtjev za izuzeće posebne skrbnice i pritom navela kako je protiv nje podnijela kaznenu prijavu i obrazložila razloge. Centar za socijalnu skrb ju je odbio, a pritom joj nije dao mogućnost pravnog lijeka.
Nadzor je, kako doznaje Jutarnji, utvrdio da Centar za posebno skrbništvo nije pravilno postupao, odnosno da nisu prikupili sve podatke vezane uz kaznenu prijavu, niti su obavili razgovore s djelatnicima Centra kako bi provjerili činjenice koje je navodila majka.
Radilo se o optužbi o neprimjerenoj komunikaciji oca i posebne skrbnice te o sukobu interesa. Zbog toga što je odnos između majke djeteta i njegove posebne skrbnice bio trajno kontaminiran i postojala je sumnja u nepristranost, Centar je trebao sam po službenoj dužnosti podnijeti zahtjev Centru za socijalnu skrb da se djetetu promijeni posebni skrbnik.
U propustima sudjelovalo i samo Ministarstvo
Zanimljivo je kako se tijekom nadzora pokazalo da je u propustima sudjelovalo i samo Ministarstvo, koje sada vodi ministar Josip Aladrović, jer su zahtjev za izvanrednim nadzorom nad radom obaju Centara koji je podnijela Severina Vučković tretirali kao prigovor.
U odnosu na posebnu skrbnicu protiv koje je pjevačica podnijela kaznenu prijavu i koja je na kraju razriješena odlukom Upravnog suda, prema informacijama Jutarnjeg, u izvanrednom nadzoru je utvrđeno kako se na sudskom ročištu u studenome 2019. godine priklonila prijedlogu Centra za socijalnu skrb Maksimir da dijete živi s ocem jer majka ne surađuje s institucijama.
Upućeni u rezultate nadzora navode podatak da je u lipnju 2020. sutkinja koja je odlučivala o skrbništvu u nazočnosti posebne skrbnice razgovarala s djetetom, da je ono reklo kako želi živjeti s majkom i da sve bude kao prije, ali je zaključeno da izražavanje i ponašanje djeteta ne odaju sliku njegove autentične želje. O razgovoru je sastavljena zabilješka, ali nije potpisana.
U odnosu na slučaj Severine Vučković, odnosno njezina djeteta, nadzor je, kako doznaje Jutarnji, utvrdio da spis nije vođen po pravilima Uredbe o uredskom poslovanju, da se akti spisa nalaze izvan spisa predmeta, neki u drugim predmetima koji su izuzeti na daljnju obradu, da akti nisu urudžbirani kronološkim redom, da nisu upisani u košuljicu, da nije bilo moguće utvrditi koji akti su sastavni dio spisa, koja je kronologija postupanja te još niz nepravilnosti.
Severina likuje na Instagramu
O svemu se oglasila i pjevačica na svom Instagram profilu, gdje je objavila podulji post kao svojevrsni epilog mučne borbe za skrbništvo nad djetetom, koja se napokon okrenula u njezinu korist. Njezinu objavu prenosimo u cijelosti:
"Sjećate se moje ispovijesti novinarki Jeleni Jindri na portalu H-alter o borbi sa sustavom, koji mi je oduzeo dijete jer sam 'nesuradljiva'? Sjećate se kako je ministar za socijalnu skrb najavio nadzor nad ustanovama o čijim propustima sam govorila? I, nećete vjerovati, nije prošlo ni mjesec dana, a ministar je ispunio obećanje.
Nadzor je proveden očito vrlo temeljito, a kako je neki dan objavio sam ministar Aladrović, pronađeno je više od 20 pogrešnih postupanja u Centru za socijalnu skrb – Podružnica Maksimir i 24 u Centru za posebno skrbništvo. Tek sam danas u dva teksta u Jutarnjem listu i ja doznala detaljnije što točno. Nalaze nisam dobila, zato s vama dijelim tekstove o njemu. Godinama molim i kumim. Mnogi su me slušali svih ovih godina, ali nisu čuli.
Moje molbe, žalbe, prigovori, tužbe nisu usvajane. Psihička maltretiranja, javna blaćenja i na kraju oduzimanje djeteta i privremena mjera koja je trajala 20 mjeseci – sve je do danas ostalo nekažnjeno, neistraženo. Slična nepovratna šteta nanijeta je brojnim majkama Hrvatske i diljem regije.
Uvjerena sam da je ovo samo prvi veliki pomak u sustavu, veliki pomak za sve hrvatske Laure, za sve žene čije priče je ispisala nepokolebljiva novinarka Jelena Jindra. Jelena i dalje piše. Javljaju joj se žene iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore, Makedonije, svugdje gdje je jedna grupa psihologica propagirala 'teoriju otuđenja' i mnogu djecu žrtve nasilja odvojila od majki. Teoriju je prenijela na svoje suradnice i prijateljice na moćnim pozicijama, educirala je policiju, tužitelje, sudove, vještake...
Ta "struka" je doktrinu otuđenja uvela na prostore cijele regije, iako Svjetska zdravstvena organizacija nikad nije priznala tu teoriju. Ali klupko se krenulo rasplitati…
Zahvala ministru Josipu Aladroviću je iz dubine srca, jer bi ovako brzi i neovisni nadzori pomogli svim Laurama, ispravile bi se neke nepravde. I pomogli bismo svi zajedno da se to više ne događa u Hrvatskoj. Nadam se kako se nadzori nastavljaju i u slučaju svih drugih Laura koje moraju ostati anonimne", zaključila je pjevačica.