Po sličnom principu kao za prethodnika, Branimir Johnny Štulić servirao je novu kompilaciju pjesama znakovitog naslova Zakuska. Metafore bi trebale vabiti kako se radi o glazbenim delicijama i materijalu za lizanje prstiju poslije klope na balkanski način. No, krajnja će ocjena najviše ovisiti o tome s koje strane kritičnosti pristupate minulom autorovom radu. Postoji vojska onih koji su spremni album hrkanja ako je s njegovim potpisom snobovski proglasiti remek-djelom, kao i kategorija onih koji pokušavaju objektivizirati njegov doprinos glazbi ovih prostora. Ulog je nemjerljiv. Ali taj je ostalo uglavnom u točno detektiranoj prošlosti datiranoj 80-ih.
//www.youtube.com/embed/Wakj3ZSjcHs
Dakle, u novim su aranžmanima snimljene njegove uspješnice poput Pametni i knjiški ljudi, Lijepe žene prolaze kroz grad, latio se i obrada kako makedonskih narodnih, tako i potpisanih (KelerovČardaš, TeodosijevskijevuZošto si me majko rodila, ali i stvar Tužna Lisa po motivu Cata Stevensa), no ostavio je mjesta za neke dosad nepoznate naslove iz njegove pjesmarice. Što se stilske i interpretativne kvalitete tiče, za album vrijede isti ogledi kao i za prethodnika. Kombinatorika je to ritmičkih snimaka akustične gitare dopunjenih povremenim električnim solažama. Vokalno, Johnnyjevi manirizmi i dalje su tu da podsjećaju na njegovo veličanstvo iz nekih drugih vremena.
Danas je nova akustika na cijeni, pa u tom kontekstu ovakvi novi "johnnyizmi" imaju daleko više smisla nego bilo kakvo drugačije diskografsko ponovno ukazanje. Vjerujem da mu intimni prostori nekih klubova najbolje drže stolicu i kako bi kad bi htio najvjerojatnije mogao rasprodati Kulušić 365 dana u godini zaredom, nego ga pokušati odobrovoljiti na neku stadionsku reunion turneju. Ponekad bi i te nastupe trebalo provjeriti. A kako je krenulo, ne bi čudilo da se ovaj trend mjesečnog objavljivanja albuma online nastavi i sljedećih desetak mjeseci. Materijala ima. A Johnnyjeve diskografske logike nikad nitko nije mogao pratiti.
7/10