VIDEO: / Kako je Scorsese doživio Boba Dylana

Velikan glazbe Bob Dylan nedavno je proslavio svoj 69. rođendan.

26.5.2010.
15:18
VOYO logo

Upravo ovaj dokumentarac donosi intervjue Dylana i njegovih najbližih suradnika, a iz njega prenosimo nekoliko zanimljivih dijelova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Rodio sam se daleko od mjesta na kojem trebam biti pa mu se sada vraća', Bob Dylan

Rođen je kao Robert Allen Zimmerman, 24. svibnja 1941. u Minnesoti, gdje i odrasta. Od ranog djetinjstva usmjerava se na glazbu, a gitaru počinje svirati već sa 10-ak godina. U počecima otkriva country za koji je rekao: 'Zbog tog zvuka osjetio sam da sam netko drugi, kao da me nisu rodili moji roditelji...', a kasnije se usmjerava na folk. Kako i sam govori u Scorseseovom dokumentarcu: 'Folk mi je donio nešto što sam uvijek osjećao o životu i ljudima, institucijama i ideologiji...sve je razotkrivao.'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svakim nastupom privlačio je pažnju, a nerijetko su ga karakterizirali kao potpuno drugačijeg i čudnog, kao nekoga tko je uvijek radio sve po svome. Kada je na Newport Folk Festivalu 1965. odlučio svirati s električnom gitarom, publika je negodovala zvižducima i povicima, nakon čega je Dylan napustio pozornicu nakon tri pjesme. S električnim zvukom je bio nezadovoljan i Dylanov suradnik Pete Seeger koji je htio smanjiti ozvučenje i prerezati električne kablove. Nakon što prelazi na električni zvuk, publika navikla na akustičnog Dylana na nastupima je redovito reagirala zviždajući i uzvikujući (Odlazi!, Judo!, Isključi mikrofon!), no to Dylana nije previše uznemiravalo: 'Nisam se zgražao zvižduka.Nekoga možete povrijediti i lijepim riječima'. Scorsese donosi i video zapis jednog od najznačajnijih nastupa uživo svih vremena, engleske turneje 1966., koji dočarava podvojene reakcije publike; pljesak uz zvižduk, uzvike 'Izdajico!' uz povike 'Sviraj!'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ne znam odakle to dolazi. Nemam pojma o čemu pišem' – Joan Baez se u dokumentarcu prisjeća Dylanovih riječi. 'Pisao sam svagdje. U podzemnoj, u kafiću, bilo gdje. Razgovarajući s nekim...pisao bih pjesmu'. Tako je jednom počeo pisati priču od 20-ak stranica, da bi potom iz nje izvukao jednu od svojih najpoznatijih pjesama Like A Rolling Stone. 'Nikad dotad nisam napisao ništa slično. Odjednom sam shvatio da je to ono čime se trebam baviti'. Bio je to prvi singl u trajanju preko šest minuta. Radio postaje su nerado puštale tako dugačak singl, no zbog velikog interesa slušatelja jednostavno su morale. Iako se zalagao za promjene, Dylan se nikada nije smatrao političnim ili prosvjednim glazbenikom. Jednostavno, za sebe kaže da je uvijek bio 'izvan glavne struje'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Joan Baez upoznaje nekoliko mjeseci nakon dolaska u New York, počinju zajedno nastupati i započinju ljubavnu vezu. S Baez je dijelio i težnju za promjenama te joj se pridružio na velikom pohodu za građanska prava u Washingtonu. Na ovom povjesnom događaju na kojem je Martin Luther King mlađi održao svoj slavni govor I Have a Dream, Dylan je nastupio pred više od 200.000 ljudi. Baez se u dokumentarcu prisjeća mnogih zanimljivih događaja s Dylanom; kako je potaknut događajem u jednom hotelu kada su mu odbili dati sobu u samo jednoj noći napisao The Hour The Ship Comes In, ali i kako se oduševio njezinom pjesmom kada ju je čuo na radiju, ne prepoznavši da ju je ustvari on napisao - kada ju je čuo rekao je: 'To je sjajna pjesma! Čija je to pjesma?' na što mu je Baez odgovorila 'Ma ti si je napisao, glupane!'.

Dylan je na česta novinarska pitanja kao što su 'Zašto pjevate?', 'Postoji li u vašim pjesmama neka posebna poruka?', 'Marite li o onome o čemu pjevate?' uvijek odgovarao na sebi svojstven način. U jednom od radijskih intervjua novinar je Dylanu postavio pitanje o značenju pjesme 'Hard Rai' s 'Gonna Fall', povezujući ju s njegovim osjećajima prema atomskoj bombi. Dylan je kratko odgovorio: 'Ne, nije riječ o atomskoj bombi. I drugi su to mislili. Nije atomska bomba. Riječ je o pljusku. Ne atomskome.'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U srpnju 1966., nakon povratka s europske turneje Bob Dylan pao je s motora. Nakon nezgode s motociklom nastavio je pisati i snimati pjesme, ali 8 godina nije htio ići na turneju. O nesreći se mnogo pisalo, a postavljala su se pitanja je li se ona uistinu dogodila ili se Dylan na taj način samo želio povući iz javnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

7. lipnja 1988. Bob Dylan započeo je tzv. beskrajnu turneju - The Never Ending Tour, a tijekom 90-ih i 2000-ih održavao je stotinjak koncerata godišnje. Do kraja 2009. turneja je brojala više od 2200 nastupa. U sklopu Never Ending turneje Bob Dylan po prvi put dolazi u Zagreb, a nastupit će točno 22 godine nakon njezina početka, 7. lipnja na Šalati.

'Uzimajući sve poznate elemente stvorio sam sveobuhvatne stavove s osjećajem da sam prenio bit duha onog vremena. Mislim da sam u tome uspio', Bob Dylan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ulaznice za koncert Boba Dylana u Zagrebu mogu se kupiti po cijeni od 340 kn u Aquarius CD shopovima, Sirius Music Shopu i Dirty Old Shopu.

Prethodni članci:

arti-201003050404006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo