VIDEO: / Filmovi koji će vas prikovati za TV ekran i oni koji to neće

Naš kritičar Anđelo Jurkas primio se posla te sastavio listu DVD noviteta na tržištu u Lijepoj našoj za početak godine. Evo što se isplati pogledati, a što baš i nije preporučljivo.

2.2.2013.
10:51
VOYO logo

Kraljevstvo izlazećeg mjeseca (Wes Anderson)

Za gledanje filmove Wesa Andersona treba mala gledateljska priprema. Očekivati drugačije znači biti spremnim za šarenilo naracije koje ili oduševi ili odbija. Na primjeru njegovih filmova lako se profilirati od krajnosti do krajnosti. Od prvog značanog uspjeha Royal Tennenbaums preko Life Aquatica, Darjeering LTD sve do sjajne animacije Fantastičnog gospodina Lisca i konačno Kraljevstva izlazećeg mjeseca vizualni stil, narativni stil, pristup filmovanju je naprosto, drugačiji. Scenarij priče podijelio je s Romanom Coppolom dok mu za glumačku podjelu ni najmanjim problemom nije skupiti niz imena poput Bruce Willis, Edward Norton, Bill Murray, Frances McDormand, Tilda Swinton, Jason Schwartzman jer mu se vodeća holivudska imena bez puno problema rado odazivaju znajući da ih očekuje nešto atipično. Dvoje klinaca izviđača beskrajno su šarmantni (Jared Gilman i Kara Hayward) bježeći od logike svijeta odraslih. Šareno putovanje godit će filmofilima, široj publici teško.

Ocjena: 9/10

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Začin za brak (David Frankel)

Meryl Streep i Tommy Lee Jones su supružnici čiji je brak nakon tridesetak godina ušao u kolotečinu koja nagriza i izjeda nju, dočim on ne trepne. Željeći mijenjati zaglavljeno ona postavlja ultimatum - ili seanse kod bračnog savjetnika (Steve Carell) ili rastava. Iako mrzovoljan on prihvaća... Romantična komedija o ljudima treće životne dobi sve je osim mamca za publiku, osim u slučaju ako glavne role ne nose takvi bardovi koji su sposobni od scena pečenja jaja u kuhinji napraviti prave male užitke za oko. Njih dvoje se vole, ali premosnice ljubavi preskaču na različite načine. Film je to koji nosi puno praktičnih strana i pitanja za sve koji će se naći u takvoj situaciji. Istovremeno gorkasta ali bazno feelgood situacija u kojoj se nalaze 'suprotstavljene' bračne strane. Uz mnoštvo zgodnih svakodnevnih minijatura koje vrlo plastično opisuju probleme kroz koje normalni i dugovječni bračni parovi prolaze, happy end je neminovan. Uz ovako uvjerljive i nepatetične primjere silno se lako ponovo zaljubiti - u ljubav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocjena: 7/10

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kod kuće s Jeffom (J./M. Duplass)

Indie komedija s bitnim elementima drame braće Duplass topla je priča o Jeffu. Nezaposlenom tridesetgodišnjem liku koji uglavnom obitava u svom podrumu i traži smisao gledajući TV. I nađe ga u slijed jednog krivog telefonskog poziva kada mu se nepoznati glas iz slušalice obrati imenom Kevin. Tog dana i mati (Susan Sarandon) naruči jedan sitni popravak zbog kojeg će morati izaći iz kuće. I tada se pokreće sistem domina koji će uključiti njegova dijametralno suprotnog brata, kamion sa sladoledom i spašavanje života. I nalaženje onog isrog smisla s početka taglinea. Sjajna i duhovita studija karaktera, smisla i besmisla dobrim dijelom počiva na izražajnom tupavom i dobroćudnom osmijehu Jasona Segela, tumača glavne uloge. Spektakularan film u kojem su spektakl toplina ljudskih emocija.

Ocjena: 8/10

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Černobilski dnevnici (Bradley Parker)

Ljubiteljima eksploatacijskog horora ime Orena Pelija, producenta ovog filma, poznato je po silno uspješnoj franšizi Paranormalno koja je dosad umnožena u četiri sasvim gledljiva i korektna nastavka. Iako ne financijski uspješno kao u spomenutim filmovima, ovaj nastavlja tradiciju minimalnog uloga (film je koštao 1 milijun dolara) u realizaciji, a finog kino utrška (povrat zasad od 35 milijuna dolara). Računica je jasna. Na foru neviđenog zamotati zgodnu ideju i sninmiti je na način 'manje je više'. Tako i ovaj puta vodi mlade turiste u zabačeni ukrajinski gradić blizu Černobila gdje se 1986. odvijala nuklearna katastrofa s tragičnim posljedicama. Skoro trideset godina nakon tragovi radijacije siju i dačje teror i užas koji će šestoro mladih turista osjetiti na vlastitoj koži. Film je sasvim solidno realiziran i u nekoj mjeri dovoljno strašan s obzirom na pretj erivanje nasiljem i nedostatku ikakvih svježih ideja pri realizaciji horora takvog tipa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocjena: 5/10

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naš brat idiot (Jesse Peretz)

Priča o jednom tipično atipičnom hippie karakteru koji život doživljava kroz prizmu prodavanja povrća na tržnici sa svojim psom Williejem Nelsonom, sve do trena dok prostodušan i dobroćudan ne nasjedne blagoglagoljivom policajcu koji ga zatraži da mu proda koji gram i smotuljak jointa...otada se njegov život ponešto mijenja. Okružen ženama svog života, sestrama (od kojih su dvije odlična Elizabeth Banks i Zooey Deschanel), bivšom curom, obitelji koja ga tolerira, Ned (u tumačenju sjajnog Paula Rudda) uspješno drži titulu dežurnog krivca za svaki sistem domina. Komedija situacija i ljudskih odnosa te postavljanja prema "drugačijem", uglavnom se referira na beskrajnu ljubav i toleranciju među različitim karakterima i uči izdržljivosti i strpljenju.

Ocjena: 6/10

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Campaign (Jay Roach) Imati dva vrhunska filmska komičara Willa Ferrella i Zacka Gallilianakisa, a pritom uspjeti zbrljati karikiranu komediju o američkim izborima za kongresmena, uspjelo je redatelju popularnom po Austinu Powersu i dva nastava obiteljskih peripetija Fockerovih. Naime, nije dovoljno oslanjati se na reputaciju i geg scenarij pun pretjerivanja kako bi ironija i ismijavanje ubolu in medias rec i bilo jednako efektnim kako je casting obećavao. Cijela priča vrti se oko dva diametralno suprotna tipa političara pri borbi svim znanim amoralnim sredstvima za pobjedu na izborima. I onda kreće kao po industrijskoj traci redanje mahom besmislenih, povremeno polusmiješnih i komičnih trivija poput trenutaka slučajnog nokautiranja bebe i psa od strane jednog od pomahnitalih kandidata. No takvi su lucidni crnohumorni trenuci rijetkost. Na žalost, ova dva vrhunska komedijaša zaslužuju daleko bolji tretman nego im je ponuđe n u odnosnom filmu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocjena: 5/10

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bel Ami (Declan Donnellan, Nick Ormerod)

Spojiti klasičnog francuskog novelista Guy De Maupassanta i kostimiranu dramu, znači imati sjajan predložak za ljubavne peripetije datirane u mondeni Pariz skraja 19. stoljeća. Obzirom da je prije ovog snimljena prilična brojka izvrsnih predstavnika žanra, počevši od briljanntih Opasnih vezaStephena Frearsa s Johnom Malkovichem, Glenn Close, Michelle Pfeiffer, za nešto jednako efektno treba imati prvenstveno sjajan scenarij, a potom i podjelu uloga. I dok je scenaristički dio neupitan dotle je izbor blijedog 'vampira' Roberta Pattisona kao mladog bonvivana koji će uživati život i obljubiti žene, apsolutno pogrešan, što je dokazala i recepcija filma. Neuvjerljivost njega kao zavodljivog ljubavnika dovoljna je da pokopa činjenicu da su mu u duelima stajale Uma Thurman, Christina Ricci i Kristin Scott Thomas, sve odreda jače karakterne glumice. Taj je nesrazmjer rezultirao jednako neosebujnim filmom.

Ocjena: 5/10

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plaćenici 2 (Simon West) 'What's the plan', pitaju glavnog Mr. Expendablea Barneya Rossa. 'Track 'em, find 'em, kill 'em', odgovara prkosni Sly Stallone u par riječi opisujući kompletna zbivanja u nastavku zabavne i vanserijski pretjerane pucačine. I dobili su pravi partizanski film s bitno podebljanim budžetom, specijalnim efektima i jednakim scenarističkim besmislom borbe hrabrih heroja protiv strašnih negativaca. Plaćenici su mogli ispasti popriličnim promašajem ili ultimativnim ljetnim pretjerivanjem mahom za zabavu muške publike. Obzirom na komercijalni utržak i činjenicu hitrog lansiranja nastavka koncept je upalio. Takvi bezumni akcijski filmovi još su sedamdesetih i osamdesetih prije dominacije novodobnih specijalnih efekata bili iznimno gledani, a uspjeh je ovisio o tome koliko se dobro poigravalo stotinu puta preoranim šablonima. Stallone je opet pozvao Brucea Willisa da odigra naručitelja, Schwarzieju je znatno produžio minutažu u poredbi s prednikom, režiju ovaj puta prepustio pouzdanom 'no brain akcić' frendu Simonu Westu (Con Air, Generalova kći, Lara Crost: Tomb Raider, Mechanic). Odazvali su se Chuck Norris i Jean Claude Van Damme kad su vidjeli pogrešku zbog koje nisu ušli već u prvi dio. I pravda (čitaj: šaljivdžije) su pobjedili daleko brojnijeg protivnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocjena: 6/10

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Total Recall (Len Wiseman)

Nizozemski redatelj Paul Verhoeven napravio kultnu je futuramu s Arnoldom Schwarzeneggerom i Sharon Stone kao tipskim ulogama suprotstavljenih ljubavnika. Dvadesetak godina kasnije red remake dočekao je i spomenuti film. Novo ruho potpisuje Len Wiseman, redatelj dosad najpoznatiji po Underworld serijalu, ujedno i suprug Kate Beckinsale, jedne od dviju glavnih glumica koja briljira u ulozi nezaustavljive progoniteljice dvoje pobunjenika. Unatoč prilično sporom otkrivanju prve trećine filma, kako radnja odmiče tako i smjena napetih akcija biva sve izraženija. Nekoliko iznimno duhovitih scena (obračun i prva borba Farrella i Beckinsalice u kojem ga ona napada dosad neviđenim kliznim zahvatom međunožja, dvostruka muško ženska šaketačka borba u liftu, puškaranje u vakuumskom prostoru), uzbudljivi i eksplozivni vizualni efekti bladerunnerovski otuđenog metropolisa, atraktivne glavne role (Colin Farrell, Jessica Biel, Kate Beckinsale) sasvim su dostatan razlog filmofilima za provjeru odgovara im li više starija Verhoevenova verzija sa Švarcijem kao nabildanim ratnikom survivorom ili im je bliži seksipilni odmetnik Colin Farrell u unapređenoj verziji, prilagođenoj efektima 21. stoljeća koji su im stajali na raspolaganju. Novi Total Recall nudi dva sata korektne razbibrige za ljubitelje A ladice znastvene fantastike.

Ocjena: 6/10

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Susjedi treće vrste (Akiva Schaffer)

Postoje dvije vrste 'urnebesnih komedija'. One koje jesu urnebesno duhovite zbog svog sadržaja i realizacije, neovisno kojem podžanru pripadale, poput Ribe zvana Wanda, Beskrajnog dana, Tuckera i Dalea protiv Zla, karikiranja Montyja Pythona, Charlie Chaplinovih klasika, izabranih djela braće Farelly, ostanemo li pri nasumičnom redanju sjajnih predstavnika žanra. I ona druga vrsta urnebesnosti, pri čemu se ta riječ koristi tek u promotivnim sloganima najave filma, koji je, zapravo, tek blijeda replika ili kopija neke već prokušane franšize ili kompilacija 'već viđenog'. U namjeri lučenja što boljih kinorezultata, tako su producenti Susjeda treće vrste pozvali Bena Stillera, Vincea Vaughna i Jonaha Hilla, poznatiji dio tima, koji će pod redateljskim ravnanjem Akive Schaffera ispi tati koliko je ljubiteljima svih triju dosadašnjih dijelova Muškaraca u crnom bliska ideja njihova spin offa s momcima iz susjedstva. Brojeći uspjele fore, mogli bismo stati na prstima jedne ruke. Nije dovoljno biti vulgaran i naoko odvratan da bi se isprovocirala reakcija gledatelja željnih nekorektnog humora. Za crnilo je potrebno prvenstveno uključiti mozak ne bi li sipanje gegova dobilo opravdanje. U suprotnom imamo ovo. Umjesto zgodne verzije Men in Blacka, dobili smo kandidata za najgoru komediju godine, u kojoj Ben Stiller opako prijeti Sandlerovom užasu Tatin sin. Je li to dovoljno dobro za još jednu 'urnebesnu' komediju, procijenite sami.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocjena: 2/10

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Step Up 4 (Scott Speer)

Četvrti dio urbano plesne franšize Step Up zabava je za mlađahnu post MTV generaciju. I to onaj njihov nekritički ogranak čije je pamćenje ljetom programirano, a interes završava pri plošnim zapletima sapunastih balončića novih generacija Beverly Hillsa ili Melrose Place 2.0. Ovaj puta ulična i reaktivna plesna skupina The Mob gerilskim upadanjima na raznim mjestima od ulica do izložbi prezentirajući svoje plesačke vrhunce. Zli biznismen kani graditi zgrade na mjestu njihova kvarta. On, naravno, ima kćer plesačicu, a glavni se Mobster zaljubljuje. Glavni i jedini redateljev zadatak bilo je promotivno, marketinško serviranje plesnih pokreta mladih glumaca divno isklesanih tjela i više nego sumnjivih glumačkih sposobnosti. Za njih će pop šrot štancer nabildati kadrove agresivnog, senzualnog, dinamičnog plesa, realizirati ih u 3D nabubavajući trendovski dubstep soundtrack. Film je to u kojem se jedina vrijednost važe između plesnih koreografija, neopisivo magnetičnog tijela plesačice i glavne ženske role Kathryn Mc Cormick i njenog muškog partera Ryana Guzmana. Zadovoljiti se YouTube foršpanom kao najdužom podnošljivom formom ovih plesnih isječaka bila bi jedina ispravna odluka.

Ocjena: 1/10

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tatin sin (Sean Anders)

Sve što je lošim komičarima tipa Rob Schneider, Russel Brand, Jack Black i sličnih jedva uspjevalo u njihovim kardinalnim filmovima, Sandler ih je sve uspio nadmašiti u karikiranoj priči o moronskom američkom redneck ocu koji postane mladi otac kao posljedicu seksualnog zlostavljanja u osnovnoj školi od strane učiteljice, a ona završi u zatvoru. Dvadesetak godina kasnije njegov sin Han Solo pod skrivenim imenom i prezimenom se ženi. Da bi i sam izbjegao zatvor zbog neplaćenog poreza Sandler mora smiliti 43 tisuća dolara u kratkom roku. I onda kreće potražiti sina kojeg dugo nije vidio. Nakon dovoljno strašnog duplanja facijalnih grimasa i kreveljenja u Jack & Jill za prošlo je ljeto sačuvao novu paradu iz portfolija glup i gluplji na nezabavan način. Film u kojem je glavna šega njegovo preglumljivanje , šprahfeler, ukazanje ocvale one hit wonder zvijezde Vanilla Icea, degutantne i nimalo pogođene fore s incestom i sličnim 'sablažnjivim' sugestijama, u svojih 114 minuta trajanja, upravo toliko predugo traje.

Ocjena: 1/10

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo