Kad postoji ideja za film, a nema se love, što se može dogoditi? Dva su scenarija: ili odustaneš od svojih snova i ne napraviš ništa ili se uhvatiš u koštac sa situacijom, skupiš ekipu sastavljenu od entuzijasta i u tri i pol godine snimiš film. E, upravo to dogodilo se s Rifovima revolucije (Riffs of Revolution), najnovijim uratkom Jurice Hižaka.
Ideja za film seže u daleku 2012. godinu kada je ekipa prijatelja uz pivo prepričavala nemili događaj s jedne lokalne svadbe na koju su upali službenici ZAMP-a i doslovno prekinuli svečani događaj tražeći popis pjesama kako bi naplatili tantijeme. Jurici Hižaku priča se učinila filmičnom, te je krenuo u pisanje scenarija. No, kako to biva u Lijepoj našoj, napisani scenarij bio je odbijen, te potom skupljao prašinu u ladici punih 5 godine, što zbog pomanjkanja podrške nekih institucija, što zbog prioritetnijih životnih okolnosti.
Onda se nakon 5 godina skupljanja prašine desila kava Jure Hižaka i Tomislava Šipeka (dr. Zemp) na kojoj su se složili da je vrijeme da napokon krenu s realizacijom filma pa makar i u mikrobudžetnoj produkciji. Članovi Udruge Trash uključili su se u projekt, no scenarij je iziskivao puno veću ekipu, tako da je Jurica Hižak okupio poprilično veliku skupinu sličnih entuzijasta, starih i novih prijatelja, članova rodbine i sponzora koji su se uključili u projekt.
S obzirom da se radi o glazbenom filmu, glumci koji čine Razor Jet (rock grupu iz filma) morali su prije samog snimanja filma naučiti svirati i pjevati pjesme kako bi izgledali što uvjerljivije na velikom platnu, a snimanje glazbe počelo je već na jesen 2019. odnosno 4 mjeseca prije prve klape. O glomaznosti cijelog projekta govori i činjenica da je film sniman na 35 lokacija uključujući rock klubove, glazbeni studio, limuzinu, frizerski studio, shopping centar i različite eksterijere u centru Varaždina.
Što se tiče samog filma, on je žanrovski smješten između rokenrol bajke i akcijske komedije, s posebnim naglaskom na odnos između (komercijalne) pop glazbe i rokenrola gdje rokenrol igra ulogu magičnog agenta koji u kritičnom trenutku spašava protagoniste. Priča je to o bendu kojeg establišment želi transformirati u marionetski boy-bend i koja će sigurno biti zanimljiva, ne samo glazbenicima koji nehotice „prodaju dušu“, već i svim onim gledateljima željnim inteligentne i duhovite fabule.
Nakon festivalskih projekcija u Ormožu, Vinkovcima, Varaždinu i Beogradu, film napokon stiže i u Zagreb, u veliku dvoranu kina SC, gdje će gledatelji imati jedinstvenu priliku upoznati redatelja i filmsku ekipu, a odmah potom očekuje ih i atraktivan koncert filmskog benda „Razor Jet“ koji će u kafiću ITD kazališta odsvirati dio filmskog soundtracka.
Nakon zagrebačke premijere 25.11.2023. film će početkom prosinca 2023. ući u kino-repertoar kina Gaj u Varaždinu i kina Forum u Zagrebu.
Ostvarenje dječačkih snova
Jurica Hižak, autor filma "Riffs of Revolution", za Varaždinski.hr podijelio je uzbudljive dojmove o premijeri filma na Grossmann festivalu, koji je otvorio legendarni redatelj John McTiernan. Hižak je istaknuo važnost McTiernanovog filma "Predator" u svojoj filmskoj inspiraciji, prisjećajući se osnovne škole i filmovea iz osamdesetih koji su ga potaknuli na snimanje. Istaknuo je: "Premijera u takvoj festivalskoj atmosferi, u blizini takve filmske gromade kao što je McTiernan, je poput ostvarenja dječačkih snova."
Hižak je naglasio da je Grossmann festival ključno okupljalište filmaša žanrovskog filma na prostoru bivše države. Ovaj događaj je, prema njegovim riječima, mjesto susreta s renomiranim redateljima i poznavateljima žanra poput Borisa Proleta i Ivica Pustičkog. Ističe da je festival postao najjači u ovom dijelu Europe, a "Već sama činjenica da ga McTiernan otvara govori nam da se radi o najjačem festivalu u ovom dijelu Europe."
Misteriozni glavni lik
Ljubitelje filma je zanimalo i kako se publika može povezati s glavnim likom, Raymentom Coduymixom, i je li on inspiriran stvarnim likovima iz glazbene industrije. Hižak opisuje glavnog lika filma kao misterioznog i snažnog glazbenika koji se odupire glazbenom režimu. Ističe da je Denac, koji tumači ovu ulogu, uspješno prenio misterioznost, snagu i ranjivost lika na ekran.
Što se tiće inspiracije, Hižak priznaje da je ona proizašla iz stvarnog trenutka na lokalnoj svadbi, gdje su službenici ZAMP-a prekinuli događaj tražeći popis pjesama. Ideja o fiktivnom heavy-metal bendu Razor Jet, koji se suprotstavlja glazbenom fašizmu, rodila se kao odgovor na taj događaj. Film je snimljen s mikrobudžetom od 4.000 eura, a Hižak je istaknuo da su mu mnogo pomoći i podrške pružili obitelj, prijatelji i entuzijasti koji su vjerovali u projekt: "Ukratko, moraš imati ekipu koja vjeruje u film i tvoje 'dirigentske' sposobnosti."
Također je odgovorio na pitanje o odabiru glumaca, a istaknuo je suradnju s iskusnim "amaterima" poput Tomislava Šipeka i Marka Denca. Posebno se dotiče izazova u odabiru bubnjara, gdje je tražena stvarna glumačka i glazbena vještina.
"Sviranje gitare može se 'fejkati', odnosno kamera 'ne vidi' položaj prstiju, ali lupanje bubnjarskim palicama se jako dobro vidi, osobito na velikom platnu. Bilo je jasno: glumac koji će igrati ulogu Jethra mora biti pravi bubnjar i mora naučiti sve songove koje ćemo Arian, Gale i ja snimiti."
Jurica Hižak također planira objaviti soundtrack filma, uključujući pjesme benda Razor Jet, skladbe Ariana Peharde te glazbu izvedenu od strane varaždinskih glazbenika: "Mislim da će ljubitelji alternativne rock glazbe biti jako zadovoljni kad soundtrack izađe na jesen."
Njegova glazbena komedija, kako Hižak opisuje, spaja elemente akcijske komedije i rokenrol bajke, istražujući odnos između pop glazbe i rokenrola. Također, istaknuo je da je izuzetno zadovoljan suradnjom s talentiranim glumačkim i glazbenim timom te najavljuje planove za budućnost filma, uključujući objavu soundtracka i daljnje festivalske premijere.
POGLEDAJTE VIDEO: Tko je naručitelj ovog ubojstva? Ne propustite drugu epizodu serijala 'Dosje Jarak'