Naime, znanstvenici su školjku Ming, vrste Arctica islandica, izvukli s dna sjevernog Atlantika u blizini Islanda 2006. godine. Stavili su je u zamrzivač, što je uobičajena procedura, nesvjesni da bi upravo ta školjka mogla biti najstarije živo biće na zemlji.
Školjka je odnesena u laboratorij na Sveučilištu Bangor, gdje je utvrđeno da je stara najmanje 400 godina. No, nova istraživanja su sad pokazala da je školjka bila stara čak 507 godina!
"Prvi put smo krivo izračunali i možda smo se malo požurili tada s objavom rezultata. Ali apsolutno smo sigurni da smo sad utvrdili pravu dob", kazao je dr. Paul Butler.
Objasnio je da se dob školjke utvrđuje brojanjem linija na njenoj ljušturi, slično kako se brojanjem godova utvrđuje starost stabla. Može se brojati vanjske vidljive linije ili one u unutrašnjosti školjke, koji su vidljivi na mjestu gdje se dvije polutke školjke spajaju. prvi je tim brojao unutrašnje linije, ali je naknadnim brojanjem (jer su se linije kroz godine gotovo spojile) utvrđeno da je Ming puno starija.
Dakle, školjka Ming je 'rođena' 1499. godine, tek nekoliko godina nakon što je Kolumbo otkrio Ameriku, piše Telegraph.co.uk. Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.
Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.
Pišite nam.