NOVI KORAK PREMA OTKRIVANJU UNIVERZALNOG LIJEKA PROTIV RAKA! / 'Ovo nitko nije napravio, postoji šansa da izliječimo sve'

Image
Foto: Sciencephoto/Profimedia
Image
Foto: Sciencephoto/Profimedia

Tim sa Sveučilišta u Cardiffu otkrio je T-stanice koje imaju receptore za raspoznavanje i eliminaciju stanica raka, a da pritom ne oštećuju okolno, nezaraženo tkivo

21.1.2020.
8:46
Sciencephoto/Profimedia
VOYO logo

Znanstvenici su napravili još jedan korak prema otkrivanju univerzalnog lijeka protiv raka. Naime, tim na Sveučilištu u Cardiffu u laboratorijskim je uvjetima otkrio metodu kojom se uništavaju stanice svih vrsta raka. Iako se radi o ranoj fazi istraživanja, znanstvenici smatraju kako "ima ogroman potencijal", piše BBC.

Image
KONAČNO IMAMO LIJEK PROTIV RAKA? /

'Bolesnik će moći živjeti dovoljno dugo da na kraju umre od nečeg drugog'

Istraživački tim obratio je pozornost na nekonvencionalne i dosad neotkrivene načine na koje imunološki sustav napada stanice raka. Pritom su otkrili T-stanice, odnosno T-limfocite, koji mogu skenirati tijelo i procijeniti gdje je prijetnja koju treba eliminirati. Znanstvenici sada nastoje otkriti kako upotrijebiti T-stanice za napad i eliminaciju stanica raka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Postoji šansa da bismo na taj način mogli liječiti sve pacijente oboljele od raka. Do sada nitko nije vjerovao da je to moguće, otkriti sveobuhvatnu terapiju u kojoj bi jedna vrsta T-stanica bila u stanju uništiti više vrsta raka", rekao je profesor Andrew Sewell.

Raspoznavanje stanica raka

T-stanice imaju "receptore" koje im služe kao "oči" na kemijskoj razini. Jedna vrsta tih stanica zahvaljujući svome receptoru ima sposobnost pronaći i eliminirati široki spektar stanica raka, doduše samo u laboratorijskim uvjetima. Ključno je i to što tijekom eksperimenta T-stanice nisu oštetile normalna tkiva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čini se kako je receptor T-stanice u interakciji s molekulom MR1 koja se nalazi na površini svake stanice ljudskog organizma. Znanstvenici smatraju kako MR1 imunološkom sustavu dojavljuje da se u stanici napadnutoj rakom nešto događa.

"Mi smo prvi koji smo opisali T-stanicu koja pronalazi MR1 u stanicama raka - to nitko nikada nije napravio", istaknuo je znanstvenik Garry Dolton.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unaprjeđenje već postojeće metode

Liječenje raka T-stanicama postoji, a upravo je razvoj imunološke terapije jedan od najznačajnijih doprinosa u izlječenju tih smrtonosnih bolesti. Metoda CAR-T je personalizirana terapija temeljena na genetskoj modifikaciji imuniteta pacijenata, koja je u pojedinim slučajevima bila toliko uspješna da je pacijente s ruba smrti dovela do potpune remisije, odnosno izlječenja od raka. No, ova metoda je ograničena na pojedine vrste raka, poput leukemije, jer se pokazala bezuspješnom u borbi s vrstama raka koje izazivaju tumore.

Tim iz Cardiffa već pretpostavlja kako bi teklo liječenje njihovim T-stanicama. Najprije bi se pacijentu izvadila krv, a potom bi se T-stanice uzele i genetski reprogramirale kako bi stvorile receptor kojim otkrivaju rak. Takve bi se stanice u velikim količinama uzgajale u laboratoriju i potom ubrizgale u pacijenta, slično kao u metodi CAR-T.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zasad je ova metoda testirana samo na laboratorijskim stanicama i životinjama te treba proći dodatne testove prije primjene na ljudima. I drugi znanstvenici smatraju kako se radi o značajnom otkriću iako ističu kako njihovi kolege neće tako skoro stvoriti novi lijek protiv raka.

Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo