Znanstvenici instituta ''National Ignition Facility'' su početkom studenog u staklenu metu koja se nalazila u središtu reaktora usmjerili čak 192 vrlo jake laserske zrake. U staklenoj meti nalazili su se deuterij i tricij, zbog čega je rezultat bio spektakularan - oslobađanje energije jačine 1,3 milijuna megadžula, dovoljno za svjetski rekord.
Cilj znanstvenika iz SAD-a je pokrenuti samostalnu fuzijsku reakciju koja će biti održiva. Najavljuju da bi reaktor ovoga tipa trebao biti gotov do 2020. godine. Fuzija je proces u kome se spaja više atomskih jezgri pri čemu nastaje teža atomska jezgra. Postojeća nuklearna energija dobija se nuklearnom fisijom, dakle cijepanjem atoma.
Problem predstavlja vrućina koja se javlja kod fuzije. Naime , predviđa se, piše portal Livescience, da bi temperatura mogla biti i viša od 40 milijuna Celzijevih stupnjeva, a pritisak oko 100 milijardi puta veći od atmosferskog, čime bi se otprilike stvorilo malo sunce na Zemlji. No svi poznati materijali na zemlji otapaju se na predviđenoj temperaturi.
Iz instituta u Kaliforniji najavljena su nova testiranja, s još impresivnijim rezultatima.
Vezani članak:
arti-201002010288006