Koncentracija ugljicnog dioksida u atmosferi od 2012. do 2013. porasla je najbrzom stopom od 1984. godine, pokazalo je najnovije istrazivanje.
Svjetska meteoroloska organizacija (WMO) porucila je kako ovo podvlaci potrebu za globalnim sporazumom o klimi. Njihov godisnji glasnik o staklenickim plinovima ne donosi podatke o emisiji iz elektrana nego umjesto toga biljezi koliko plinova ostaje u atmosferi nakon slozenih interakcija izmedu zraka, tla i oceana.
"Koncentracija ugljicnog dioksida u atmosferi prosle godine se povecala po najvisoj stopi u gotovo 30 godina", izjavio je Michael Jarraud, glavni tajnik WMO-a.
Sad je amosferski CO2 na razini 142% u odnosu na 1750., odn. razdoblja prije pocetka industrijske revolucije.
Biosfera prestala upijati
Analiza je pokazala kako je ova visoka koncentracija CO2 posljedica smanjenog upijanja Zemljine biosfere. Ovo je novo otkrice koje intrigira znanstvenike. Posljednji put se ovakva "smanjena tolerancija" Zemlje dogodila 1998., u vrijeme globalnog atmosfersko-oceanskog fenomena El Nino.
Buduci da u 2013. nije bilo takvih okolnosti, znanstvenici su zabrinuti. "Ne razumijemo je li ovo privremeno ili trajno stanje i pomalo smo zabrinuti u vezi toga. Moguce je da je biosfera dosegla svoj limit, no to ne mozemo sa sigurnoscu tvrditi u ovom trenutku", rekla je Oksana Tarasova.
Kiselost svjetskih mora
Prvi put su istrazivanjem obuhvaceni podaci o kiselosti mora uzorkovane ugljicnim dioksidom. Svakoga dana, oceani progutaju 4 kg CO2 po osobi. Znanstvenici smatraju kako trenutna stopa po kojoj raste kiselost mora nije postojala posljednjih 300 milijuna godina.
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon sazvao je za 23. rujna poseban samit u New Yorku, gdje ce skupiti svjetski politicki lideri te raspravljati o dokumentu novog sporazuma koji bi trebao biti potpisan iduce godine, a kojim bi se pokusalo smanjiti emisiju ugljicnog dioksida.