WC /

će biti pametniji od PC-a

Klasičnu zahodsku školjku, čini se, čeka bolja budućnost. A zbog toga i one koji će sjediti na njoj. Ili bar ugodnija - svojevrsna zahodska nirvana.

30.9.2012.
19:43
VOYO logo

Istok je to odavno shvatio: Japanci su se mudro sjetili kako sačuvati šume pa njihovi toaleti danas čak i pjevuše. Prati ih i Zapad: pročulo se i za najnoviji projekt multimilijardera Billa Gatesa, konkretnije Zaklade Billa i Melinde Gates, koja planira s 3,4 milijuna dolara poduprijeti osam sveučilišta da bi izumila i razvila moderne zahode koji neće morati upotrebljavati vodu, električnu energiju, odvodni sustav i neće štetiti okolišu.

Razlog? Gatesova osviještenost. Zahode s vodokotlićem, kakvim se danas koristimo u razvijenijim zemljama, ne može upotrebljavati čak 40-posto svjetskog stanovništva jer nema vode, struje i kanalizacije. Osim što je u pitanju ljudsko dostojanstvo, kako je objasnio Gates, mnogi ljudi umiru zbog tog problema koji gospodarski i zdravstveno opterećuje društvo te nečišćuje okoliš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najsofisticiraniji WC na svijetu

Najviše novosti dolazi, naravno, iz Japana. Primjerice, zahod Washlet, marka poznate japanske tvrtke Toto, izrađen je tako da u pravom trenutku usmjerava mlaz tople vode prema osobi koja sjedi na školjci i omogućuje, kao što kaže njegov proizvođač, najveću čistoću, vrhunac osobne higijene. Kad ga prvi put upotrijebite, nećete se moći prestati koristiti njime, tvrdi proizvođač u reklami.

Washlet je lansiran još 1997. i uvršten je u Guinnessovu knjigu rekorda kao najsofisticiraniji WC na svijetu s mnogo funkcija: sušilom, grijanjem sjedala, masažerom, prilagodbom vodenog mlaza, automatskim otvaranjem poklopca i ispiranjem te bežičnom upravljačkom pločom, piše Liderpress.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zahodska revolucija

Ideja je, zapravo, došla iz inozemstva. Prvi zahod s integriranim bideom proizveden je u SAD-u 1964. Visokotehnološka "zahodska’ revolucija" u Japanu počela je 1980. uvođenjem Totove serije Washlet G. Od tada je Washlet sinonim za sve vrste japanskih ‘high-tech’ zahoda. Koliko je popularan, možda najbolje govori podatak da od 2002. broj kućanstava u Japanu s takvim zahodom premašuje broj onih koja imaju osobno računalo.

Toto je osmislio i Neorest AH3, motor s tri kotača sa sjedalom koje je zapravo toalet, no, srećom, nije u funkciji. Model je osmišljen samo za promidžbu tvrtkine ekološke inicijative.

Mnogo je inačica novih generacija zahoda: toalet i umivaonik u jednome, osvježivači zraka na školjci, masažeri, LED-rasvjeta, čišćenje prije i nakon upotrebe, pa i zvuk puštanja vode i pjevušenje zahoda dok se upotrebljava.

Kako ne bi mnogo vode odlazilo u unepovrat, proizveden je zahod Sound Princess, koji proizvodi glasan zvuk puštanja vode. Danas je u većini javnih zahoda diljem Japana. Procjenjuje se da uštedi i do 20 litara vode po upotrebi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grijanje za nožne prstiće

WC-a poput PC-a sve je više i u drugim dijelovima svijeta. Numi, najnapredniji toalet poznate američke obiteljske tvrtke Kohler, predvodnika u dizajnu i inovacijama, također je poznat po svojim "hi-tech" odlikama koje uključuju dizanje poklopca na pokret, integrirani bide, osvježivač zraka, grijač školjke i osvjetljenje bočnih ploha za ni manje ni više nego noćno ozračje. I to nije sve. Ni noge korisnika nisu zanemarene - iz malih otvora izlazi topao zrak koji grije nožne prstiće.

Multiclin Premium poznatoga globalnog brenda u kupaonskom biznisu Roce ima daljinski upravljač za sjedalo, pranje, sušenje i grijanje. Može se čak kontrolirati tlak vode i temperatura, temperatura zraka i sjedala, a štedi i energiju jer zahod stavlja ‘u stanje pripravnosti’ dok se ne upotrebljava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otpad se razvrstava i suši

Zanimljiv je i zahod KazubaLoo male francuske tvrtke Kazube. Samostojeći javni zahod sustav radi bez vode, struje ili kemijskih proizvoda i postavlja se na mjesta kao što su parkovi ili plaže, gdje nema vodovoda, kanalizacije i struje. Ljudski otpad rastvara se i suši s pomoću Sunčeve svjetlosti i vjetra te pretvara u siguran materijal bez mirisa. Slično funkcionira zahod Loowatt. On ljudski otpad sprema u poseban spremnik u kojem se pretvara u prirodni plin koji se, uzgred, može rabiti za kuhanje.

Kako se sada čini, zahod budućnosti uskoro bi mogao i hodati, npr. doći na poziv u dnevnu sobu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo