VJETROELEKRANE 2.0: /

Sljedeća generacija vjetrenjača mogla bi biti mala umjetna drvca

Image
Foto: Thinkstock

Američki znanstvenici predložili su novi oblik vjetrenjača: mala umjetna mehanička drvca koja su u stanju proizvoditi energiju od vlasttih vibracija, piše Science Alert.

13.3.2016.
7:40
Thinkstock
VOYO logo

Zamisao je da se napravi uređaj koji bi mogao konvertirati nasumične sile, bilo da se radi o koracima pješaka na mostu ili prolaznom zapuhu vjetra, u električnu energiju koja bi se služila za pokretanje raznih uređaja.

Znanstvenici su otkrili da su drvolike strukture napravljene od elektromehaničkih materijala najbolje za taj zadatak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zgrade se lagano njišu na vjetru, mostovi osciliraju kada vozimo po njima, a amortizeri automobila apsorbiraju neravnine na cesti", izjavio je voditelj projekta Ryan Harne s Državnog sveučilišta u Ohiju.

"Ustvari, postoji ogromna količina kinetičke energije u svim tim kretnjama, koja se jednostavno gubi. Želimo sačuvati i reciklirati nešto od te silne količine energije."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Harne i njegov tim koristili su matematički model kako bi odredili bi li se mogao proizvesti stalan izvor energije iz neredovitih oscilacija, kakve naleti vjetra obično jesu. Koristeći proces znan kao unutrašnja rezonanca, znanstvenici su otkrili da bi bilo moguće navesti umjetno elektromagnetsko drvo da vibrira s velikim amplitudama pod konstantnom niskom frekvencijom.

Image
POVIJESNI POTHVAT /

Zrakoplov s pogonom na suncevu energiju poletio na put oko svijeta

Image
POVIJESNI POTHVAT /

Zrakoplov s pogonom na suncevu energiju poletio na put oko svijeta

Dokazana hipoteza

Kako bi testirali svoju hipotezu, znanstvenici su konstruirali drvoliki uređaj od dvije male čelične cijevi (jedna je predstavljala deblo, a druga granu).

Drvo je stvaralo malu voltažu čak i kada se nije vidljivo treslo, a voltaža je rasla nakon što je više puta nasumično gurnuto, što je dokazalo hipotezu da i nekonzistentni utjecaji mogu stvoriti vibracije korisne za nastanak energije.

Image
Foto: Thinkstock

Čak i kada su simulaciji dodane "ogromne količine vanjske buke", drvo je i dalje stvaralo robusnu i pouzdanu količinu struje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Harne i njegov tim nastavljaju s istraživanjem i namjeravaju sagraditi dokaz za svoj koncept, da vide može li predstavljati osnovu za izvediv, dugoročno obnovljiv izvor energije. Za početak, kaže Harne, tehnologija bi se mogla koristiti za pokretanje senzora koji promatraju određene vrste infrastrukture, poput cesta i mostova.

Koliko god pitoreskno sadašnje vjetrenjače izgledale, preglomazne su, opasne za ptice, mogu biti jako glasne i imaju problema na hladnoći. Mala šuma mehaničkog drveća mogla bi jednoga dana osigurati alternativni način prikupljanja kinetičke energije koja se nalazi svuda oko nas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo