Koliko je uspješna suradnja između znanosti i uzgoja životinja? Znanstvenici su radili na selekciji, klonirali ih, genetski mijenjali i učinili pogodnijima za uzgoj. Već duže vrijeme neke od njih i svijetle u mraku, a na posljednjem sajmu poljoprivrede i znanosti u Taipeiju, koncem lipnja, svijetlile su genetski modificirane ribe.
cate-201006290383004
Kloniranje je doživio i njemački ovčar Trakr koji je poslužio u potrazi za preživjelima na mjestu nekadašnjih 'Blizanaca' u New Yorku. Od njegovog genetskog materijala južnokorejski znanstvenici iz kompanije BioArts International su klonirali prvih 5 njemačkih ovčara 2009. godine. Vlasnici ljubimaca sad mogu za nekih 144.000 USD dobiti klonirani duplikat svog ljubimca.
Iste godine prikazani su i prvi transgenetički psi na Sveučilištu u Seoulu koji u sebi sadrže fluorescentni protein zbog kojeg svijetle pod ultravioletnim zrakama.
Istovremeno u Dubaiju su, nakon petogodišnjeg istraživačkog rada, otkrili prvu kloniranu devu Injaz.
Napredak znanosti osjetio je i crni mačak Oscar koji je postao prva mačka s bioničkim nogama. Noge je izgubio u nesreći za vrijeme žetve, a njegovi vlasnici odlučili su se za bioničke nadomjestke. Oscarove kosti spojili su metalnim klinovima i prekrili ih njegovom kožom. A nakon fizikalne terapije Oscar sada može skakati i trčati, gotovo kao i sve ostale mačke.
Prethodni članak:
arti-201006280254006