"Kad smo je vidjeli svi smo povikali - majko božja. Činilo nam se da nije mrtva, barem ne odavno, jer je još micala krakovima i lijepila se kada smo je prebacili u brod", ispričao je jedan od ribara, a prenosi National Geographic.
Ribari su po dolasku na obalu odmah pozvali stručnjake, koji su lignju odnijeli u Prirodoslovni muzej Floride u Gainesvilleu. Izvrsno očuvana divovska lignja ima osam metara dužine, a teška je oko 90 kilograma.
Inače, divovske lignje, najveći beskralježnjaci na svijetu, mogu narasti do 18 metara dužine, a mogu težiti gotovo tonu. Kao i druge divovske lignje, ova ulovljena blizu Floride ima bijelu kožu sa crvenkastim pjegama koje sadrže kromatofore, pigmentne stanice koje lignjama omogućuju brzo mijenjanje boje, vjerojatn radi komunikacije ili kamuflaže.
Roger Portell, paleontolog u prirodoslovnom muzeju koji je sudjelovao u prepariranju lignje, smatra da je lignja uginula nakon parenja, budući da nije bila ozlijeđena. "Kod glavonožaca, među kojima su i lignje, hobotnice i sipe, uobičajeno je da i mužjaci i ženke uginu nedugo nakon reprodukcije", objasnio je Portell.
U svakom slučaju, nakon što se dovrši proces prepariranja, tijelo divovske lignje postat će dijelom izložbene kolekcije u Prirodoslovnom muzeju Floride u Gainesvilleu.
Vezani članci:
arti-201002030016006 arti-201006010830006 arti-201009010699006