Japanski istraživači uspjeli su - snimiti misli! Ovo je prvi puta u povijesti da se dobila snimka moždanih stanica 'u akciji', umjesto slike aktivacije pojedinog dijela mozga kod mišljenja koju se dobiva magnetskom rezonancom.
Pokus je izveden na genetski modificiranim ličinkama ribe-zebre, kojima je promatrana regija mozga zadužena za vid. Njihovi su neuroni izmijenjeni tako da su prilikom korištenja osvijetljeni fluorescentnim zelenim svjetlom. Te ribe inače imaju prozirna tijela i zato je bilo moguće snimiti njihove osvijetljene neurone uz pomoć mikroskopa i kamere visoke rezolucije.
"Dobili smo jasnu kartu mozga. Na primjer, slika lijevog oka ribe završila je na desnoj stani njenog mozga. Mogli smo vidjeti dinamičnu moždanu aktivnost", ispričao je za časopis Current Biology o prvom snimanju misli japanski istraživač Junichi Nakai sa sveučilišta Saitama.
Mlade ribe najprije imobilizirane i snimljene dok gledaju u točku koja se pomiče na ekranu, a onda im je u akvarij stavljen paramecij, sićušan organizam kojim se one prehranjuju. U drugoj fazi su puštene da slobodno plivaju, kako bi se utvrdile moždane reakcije prilikom lova u uobičajenim okolnostima.
Reagirale kada je plijen bio na vidiku
Analizom filmova koje su snimili, navode istraživači, jasno se vidi poveznica između slike plijena koja se stvara u oku ribe i dijelu mozga koji zaprima tu informaciju.
"U budućnosti ćemo moći interpretirati ponašanje životinja, uključujući učenje, pamćenje, strah, užitak ili ljutnju, temeljem aktivnosti pojedinih kombinacija neurona. Ovo ima potencijal da skrati dug proces razvoja novih psihijatrijskih medikamenata", objašnjava, pak, Koichi Kawakami s japanskog Nacionalnog instituta za genetiku.