Studija pokazuje kako ozloglašena vrsta mrava, Lepisiota canescens, pokazuje znakove formiranja superkolonije te da bi mogla postati globalna prijetnja. Izraz "formiranje superkolonije" označava mogućnost bezgraničnog širenja.
Mravi koji formiraju superkoloniju mogu 'napasti' kuće i druge građevine, te uništiti usjeve, a mogu prekriti i tisuće kilometara, javlja United Press International.
Šire se tako da putuju s ljudima
"Vrsta koju smo otkrili u Etiopiji mogla bi imati veliki potencijal da postane globalno invazivna vrsta", izjavila je autorica studije, D. Magdalena Sorger, postdoktorantica u Prirodoznanstvenom muzeju Sjeverne Karoline.
"Invazivne vrste često putuju s ljudima, a kako turizam i globalna trgovina u ovome dijelu Etiopije nastavljaju rasti, tako raste i vjerojatnost da će se i mravi širiti svijetom, moguće u biljkama, ili čak u prtljagi turista", kaže Sorger.
"Sve što je potrebno je jedna trudna kraljica", dodala je.
Najveća superkolonija L. canescens pronađena do sada u etiopskim šumama proteže se u duljini od gotovo 40 kilometara. To bi mogla biti najveća superkolonija neke vrste mrava koja živi u svom prirodnom habitatu, tvrde znanstvenici. Otkrili su i da se mravi kreću i u druga područja izvan granice šume, u susjedna poljoprivredna polja, kao i preko asfaltnih cesta i drugih urbanih građevina.
CNBC navodi kako su mravi koji formiraju superkolonije rijetki jer su to najčešće teritorijalne životinje. U stvari, od stotina tisuća poznatih vrsta mrava, samo njih 20 je pokazalo takvu vrstu ponašanja.
L. canescens su ranije prouzročili velike probleme u južnoafričkom Nacionalnom parku Kruger, te su privremeno zatvorili luku u australskom gradu Darwinu.