USKORO ĆEMO SE MOĆI POMLAĐIVATI: /

Reprogramiranje stanica moglo bi otključati izvor mladosti

Image
Foto: Thinkstock, MarquesPhotography

U revolucionarnom novom istraživanju tim znanstvenika uspio je reprogramirati stanice miša kako bi pokrenule proces starenja unatrag.

24.12.2016.
11:00
Thinkstock, MarquesPhotography
VOYO logo

Proces je omogućio prerano ostarjelim miševima da žive 30 posto duže od miševa u kontrolnoj skupini, prenosi Interesting Engineering.

Kako bi to postigli, tim sa Instituta za biološke studije Salk u Kaliforniji koristio je inducirane pluripotentne matične stanice (iPS). Te se matične stanice mogu uzgojiti od odraslih stanica te omogućuju bioinženjerima reprogramiranje tih stanica u stanje embrija. Istraživanje je pokazalo kako reprogramiranje tih stanica može pomladiti živa bića i umanjiti posljedice starenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ŽELITE ŽIVJETI VJEČNO? /

Laboratorij u Moskvi učinit će vas besmrtnim već za 12.000 dolara

Image
ŽELITE ŽIVJETI VJEČNO? /

Laboratorij u Moskvi učinit će vas besmrtnim već za 12.000 dolara

Starit ćemo, ali...

Image
Foto: Salk

Salkov tim nije prvi koji je izveo ovo istraživanje, ali njihovi su rezultati među najuvjerljivijima.

"U drugim su studijama znanstvenici u potpunosti reprogramirali odrasle stanice skroz u stanje matične stanice", kaže jedan od autora studije, Pradeep Reddy. "Ali mi smo pokazali, i to po prvi put, da možete sačuvati identitet stanice dok istovremeno pokrenete sve faktore povezane sa starenjem unatrag".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Miševi korišteni u istraživanju patili su od progerije, bolesti koja ubrzano stari organizme. Životinje koje su primile tretman dobile su djelomično programirane stanice i živjele su u prosjeku 24 tjedna. Miševi bez staničnog tretmana živjeli su u prosjeku samo 18 tjedana.

Tim je isti tretman izvršio i na zdravim miševima, koji su pokazali znakove poboljšanog zdravlja, ali kako su svi još uvijek živi ne može se reći je li tretman, i koliko, uspješan.

Loše strane pomlađivanja

Image
Foto: salk

Da sve nije tako sjajno, pokazuje činjenica da iPS ima i svojih loših strana. Tako su istraživanja iz 2013. i 2014. otkrila kako tretman može biti poguban kod živih životinja, jer izaziva izrasline tumora kao i otkazivanja organa. Zbog toga znanstvenici moraju pronaći ravnotežu između onoga što tretman može postići i postojećih rizika.

Istraživanje je još uvijek u ranom stadiju i klinička testiranja na ljudima možda su udaljena i puno desetljeće. No već se i sada pruža uvid u način na koji stanice stare, što bi potencijalno moglo pružiti informacije za terapije koje bi nam mogle produljiti život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Znanstvenici su svjesni razlika između miševa i ljudi, ali nadaju se kako će se njihovi pozitivni rezultati ipak moći uskoro proširiti i na nas.

"Naše istraživanje pokazuje kako starenje ne mora ići isključivo u jednome smjeru", kaže Juan Carlos Izpisua Belemonte, profesor u Salkovom Genetičarskom laboratoriju i viši autor istraživanja. "Starenje posjeduje određenu dozu savitljivosti, te bi se pomoću pažljive modulacije moglo i preusmjeriti unatrag."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo