500 METARA U PROMJERU: /

Kinezi u tajnosti grade najveći teleskop na svijetu

Image
Foto: AFP

Najveći radio teleskop na svijetu, s aperturom od 500 metara (Five hundred metre Aperture Spherical Telescope - FAST), upravo se gradi u Pingtangu, u jugozapadnoj Kini.

29.7.2015.
11:13
AFP
VOYO logo

Kao što i ime kaže, imati će promjer od 500 metara. Biti će to ne samo najveći već i najosjetljiviji radio teleskop na svijetu, tri puta osjetljiviji od sada najvećeg Arecibo observatorija na Puerto Ricu.

Image
JEDNOSTAVNO NEVJEROJATNO: /

Ovako bi naše nebo izgledalo da su nebeska tijela bliže Zemlji

Image
JEDNOSTAVNO NEVJEROJATNO: /

Ovako bi naše nebo izgledalo da su nebeska tijela bliže Zemlji

FAST će koštati oko 700 milijuna juana (776 milijuna kuna), a trebao bi biti sagrađen do rujna 2016. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Teleskop će imati 4.600 triangularnih panela a biti će dizajniran poput Areciba, utoliko što će isto koristiti prirodnu udubinu koja će podržavati satelitsku antenu (zdjelu).

Aktivna površina moći će se prilagođavati u različitim smjerovima, s efektivnom zdjelom veličine 300 metara, koja će biti u stanju pokrivati nebo unutar 40° od zenita. Radna frekvencija biti će od 0.3 do 3.0 GHz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni reflektor ispravljati će sferična odstupanja na tlu da bi se postigla potpuna polarizacija i široki pojas i visoka preciznost, a sve to uz podršku sekundarnog prilagodljivog sustava s kablovima i servomehanizmima, te paralelnog robota.

Glavni znanstvenik projekta, Nan Redong, iz Kineskog nacionalnog astronomskog observatorija (NAOC), koji je dio Kineske akademije znanosti, rekao je da će se početi koristiti u nekoliko godina. Originalno planiranje i izgradnja započeli su 2011.

NAOC je već sagradio LAMOST, ili Guoshoujing teleskop, opremljen s optikom velikog vidnog polja i do 4.000 vlakana u fokalnoj točki, u rujnu 2013.

Dovršili su radove i na '21 cm dugoj anteni' (21CMA), koja će se koristiti za proučavanje svemirske Epohe reionizacije, kao i 'Kineski solarni radio heliograf' (CSRH), dok se radi na izgradnji udaljenih i boljih mjesta u Yangbajingu i Aliu za nove optičko-infracrvene i podmilimetarske zvjezdarnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Thinkstock

Kina je i u Klubu Petorice koji grade ambiciozni japanski 'Tridesetometarski teleskop' (TMT) nove generacije, čija cijena sa procjenjuje na preko 10 milijardi kuna, u suradnji sa Sjedinjenim Državama, Kanadom, Japanom i Indijom.

TMT, koji bi se trebao dovršiti do 2020. godine, je veliko segmentirano ogledalo smješteno na Manua Kei u Havajima, i može promatrati od blizu ultraljubičastog do sredine infracrvenog dijela spektra (valne dužine od 0.31 do 28 µm), s prilagodljivim optičkim sustavom koji uklanja zamućenje slike prouzročene zemljinom atmosferom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što bude gotov, TMT će biti daleko najviši teleskop, kao i drugi najveći.

Uz sve ovo, postoji i projekt 'Antenski niz od jednog četvornog kilometra' (Square Kilometre Array SKA), kojeg vodi britanska SKA organizacija iz zvjezdarnice Jordell Bank. Ali SKA nije jedan teleskop, već skup teleskopa i instrumenata raširenih na većoj udaljenosti.

SKA će se graditi u dvije faze: Faza 1 (SKA1) u Južnoafričkoj Republici i Australiji, i Faza 2 (SKA2) koja će se širiti na susjedne afričke države, a širiti će se i australska komponenta.

Projekt podržavaju 11 država članica, Australija, Indija, Italija, Južnoafrička Republika, Kanada, Kina, Nizozemska, Novi Zeland, Njemačka, Švedska i Ujedinjeno Kraljevstvo, dok u dizajnu i razvoju teleskopa sudjeluju inžinjeri, političari i preko 100 kompanija i istraživačkih institucija iz 20 zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gradnja SKA trebala bi početi u 2018. godini, a prva promatranja trebala bi se obaviti već u 2020.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Domain-b.com/Danas.hr

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo