ŠTO ĆE RADITI LJUDI? /

Roboti bi mogli oduzeti posao polovini čovječanstva!

Image
Foto: AFP, FABRICE COFFRINI
14.2.2016.
16:55
AFP, FABRICE COFFRINI
VOYO logo

Kompjutorski stručnjak Moshe Vardi rekao je Američkom udruženju za promicanje znanosti (American Association for the Advancement of Science -AAAS) da se "približavamo trenutku kada će strojevi moći obavljati gotovo svaki zadatak bolje od ljudi.

"Vjerujem da se društvo mora suočiti s pitanjem i prije nego ono postane stvarnost: ako su strojevi sposobni raditi gotovo svaki posao koji mogu raditi ljudi, što će raditi ljudi?", kazao je Vardi u predavanju koje je održao, a prenosi britanski Guardian.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vardi nije prvi koji je izrazio zabrinutost zbog utjecaja koji će umjetna inteligencija imati na ljude. Fizičar Stephen Hawking i tehnološki vizionari i milijarderi Bill Gates i Elon Musk odaslali su slično upozorenje prošle godine.

Kraj ljudske rase?

Image
Foto: AFP, CARSTEN KOALL

Hawking je upozorio da bi UI "mogla značiti kraj ljudske rase" (s time da je stavio naglasak na to da je najveći problem redistribucija dobara dobivenih robotskim radom), a Musk je kazao da umjetna inteligencija predstavlja "najveću prijetnju našem postojanju".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Strah od umjetne inteligencije stigao je čak i u Ujedinjene narode, čiji su diplomati prošle godine primili aktiviste Kampanje za Zaustavljanje Robota Ubojica, vjerovali ili ne.

Vardi, koji je inače profesor na sveučilištu Rice u Houstonu, kazao je da je prijetnja koju tehnologija predstavlja suptilnija nego što to misle aktivisti koji se boje robota ubojica. On vjeruje da bi umjetna inteligencija mogla nezaposlenost na svjetskoj razini dotjerati na čak 50 posto i pritom potpuno uništiti srednju klasu i produbiti i tako veliku društvenu nejednakost između bogatih i siromašnih.

Za razliku od industrijske revolucije, "UI revolucija", kako ju je Vardi nazvao, neće značiti samo fizički jače mašine koje će raditi bolje od ljudskih radnika, već natjecanje između ljudske dosjetljivosti i robotske inteligencije i snage. Iznio je primjer Kine gdje je to pitanje već utjecalo na gubitak tisuća radnih mjesta, jer su proizvođači elektronike, poput Foxconna i Samsunga razvili precizne robote koji zamjenjuju ljude.

Kazao je da mu nije privlačna utopijska ideja dokoličarskog ljudskog života, jer ljudi trebaju rad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa