Roboti žohari koji mogu imitirati sposobnost poznatog insekta da se provuče kroz najtješnije procijepe mogli bi se koristiti u lociranju žrtava potresa i sličnih urušavanja.
"Ono što je impresivno kod... žohara je da mogu jednako brzo projuriti kroz procjep koji je manje od jednog centimetra širok kao i kroz onaj koji je širok dva centimetra, tako što potpuno preorjentiraju svoje noge na jednu stranu", rekao je dr. Kaushik Jayaram sa Harvardskog sveučilišta, koji je vodio američki tim. "Visoki su oko 1.25 centimetra kada slobodno trče, ali mogu se bez problema spljoštiti i na 0.25 centimetra visine."
Žohari koji se provlače kroz procijepe mogu izdržati sile i do 900 puta njihove tjelesne težine bez ikakve ozlijede, naglasio je dr. Jayram te je, inspiriran ovim kukcima, dizajnirao jednostavnog robota koji može raširiti svoje noge naprijed i prekrio ga je plastičnim štitom koji je projektiran da bude što sličniji čvrstoj ljušturi koja prekriva žoharova leđa.
Taj uređaj, nazvan Cram (Kompresivni robot s artikuliranim mehanizmima) u stanju je protrčati kroz procijepe koji su pola njegove visine.
"U slučaju potresa, spasilačke službe moraju znati da li je određeno urušeno područje stabilno i sigurno, ali glavni je izazov u tome što većina današnjih robota ne može ući u taj krš", kaže profesor Robert Full s Kalifornijskog sveučilišta u Berkeleyu.
"Ali ako ima dosta pukotina, i otvora za instalacije i ventilaciju, možete samo baciti cijelo jato ovih robota da lociraju unesrećene, kao i sigurna mjesta na koja spasioci mogu ući."
"Ovo je samo prototip, ali pokazuje izvedivost novog smijera korištenja onoga za što mislimo da je najučinkovitiji model za mekane robote, konkretno - životinja s vanjskom ljušturom," objašnjava profesor Full, i dodaje "Insekti su najuspješnije životinje na Zemlji. Kako mogu otići gotovo posvuda, trebali bi od njih potražiti inspiraciju kako napraviti robota koji može isto."
Mirror/Danas.hr